Tereyağlı Erişte Tarifi

Farklı Pişirme Yöntemleri ve Püf Noktalarıyla: Erişte En Lezzetli Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Mis gibi ev yapımı eriştelerimizi hazırladık, tüm yıl değerlendirmek üzere güzelce depoladık. Peki ama erişte nasıl pişirilir dersiniz? Kimilerine göre tıpkı makarna gibi sadece haşlamak yeterken kimileri öncesinde mutlaka kavurmayı tercih ediyor mesela. Peki ya sizin tercihiniz hangisi?

Buyurun, farklı pişirme yöntemleriyle erişte nasıl pişirilir öğrenelim, hangi yöntemle nasıl bir doku, nasıl bir lezzet yakalayabileceğimizi keşfedelim.

Erişte nasıl pişirilir, erişte pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir, anlatıyoruz toplanın.

En kolay yöntemi: Haşlayarak ya da demleyerek erişte pişirme

Haşlama ya da demleme yöntemleri kullanılarak pişirilen erişte, aslında tam anlamıyla ev yapımı bir makarna gibi hazırlanıyor. Öncesinde tereyağı ya da sıvı yağ kullanılarak kavrulmuyor, doğrudan bir tencerenin içine aktarılan eriştelerin üzerine su ve tuz ilave edilerek pişiriliyor.

Haşlama yönteminde eriştelerin üzerine çekeceğinden daha fazla su konulup tıpkı makarnalarda olduğu gibi pişirme süreci sonunda bu su süzülürken demleme yönteminde eriştelere, yalnızca pişmeleri için gerekli olacak ve çekebilecekleri miktarda su konuluyor ve pişirme süreci sonunda fazla su kalmadığından süzme işlemine de ihtiyaç duyulmuyor.

Tek bir pişirme yöntemiyle yapıldığı için oldukça zahmetsiz olan bu yöntemde dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

 • Klorsuz, kaliteli bir haşlama suyu kullanılmalı
 • Su kaynarken içine mutlaka tuz ilave edilmeli
 • Su kaynamaya başladıktan sonra sadece 1 kez karıştırma işlemi yapılmalı, ardından eriştelerin kendi kendilerine pişmesi beklenmeli. Pişme işlemi boyunca ne kadar sık karıştırırsanız erişteleriniz o kadar çok kırılacak, hamurlaşacak ve birbirlerine yapışacaktır. Bu nedenle yapılarının bozulmaması için karıştırma işlemini bir kez yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Eriştelerin yumuşadığından emin olduktan sonra hemen ocağın altını kapatmalı ve haşlama yöntemini tercih ettiyseniz fazla suyunu hemen süzdürmelisiniz. Aksi halde sıcak suyun içinde gereğinden fazla bekleyen erişteler hamurlaşıp birbirine yapışacaktır. Eğer demleme yöntemini tercih ettiyseniz ilave ettiğiniz tüm suyu çektiğinden emin olduktan sonra ocaktan alabilirsiniz.

Minik bir lezzet sırrı: Bu şekilde haşladığınız erişteleri doğrudan afiyetle yiyebilirsiniz ancak tadı size yavan geliyorsa ama kavurma işlemiyle de uğraşmak istemiyorsanız ayrı bir sos tavasında çok az tereyağı eritip içine de dilediğiniz baharatları ilave ederek haşladığınız eriştelerin üzerinde gezdirebilir, dikkatlice karıştırıp bu şekilde servis edebilirsiniz.

En çok tercih edilen yöntemi: Kavurarak erişte pişirme

Erişte pişirmede en çok tercih edilen yöntem ise onları kavurarak pişirme, bildiğiniz gibi. Bu işlem için atlamamanız gereken lezzet sırları ise şöyle:

 • Kavurma işlemi için yalnızca tereyağı ya da yalnızca sıvı yağ kullanmak yerine az miktarda tereyağı ile zeytinyağını birlikte kullanırsanız çok daha lezzetli sonuçlar alabileceğinizi unutmamalısınız.
 • Yağın içine eriştelerinizi aktardıktan sonra ocağın başından hiç ayrılmamalısınız. Çünkü erişte çok kısa sürede kavrulur ve renk değiştirir. Çok koyu bir renk alan eriştelerin lezzetleri ne yazık ki pek de iyi olmayacaktır.
 • Kavururken yapacağınız karıştırma işleminde dikkatli olmalı, eriştelerinizin kırılmamasına özen göstermelisiniz.
 • Kavurma işleminin hemen ardından eriştelere tuz ve üzerini geçecek kadar su ilave etmelisiniz.
 • Ekleyeceğiniz suyun mutlaka sıcak olması gerektiğini unutmamalısınız.
 • Pişirme işleminin ardından hemen servis etmemeli, en az 5-10 dakika kadar dinlenmesini beklemelisiniz.

Tüm bu lezzet sırları sayesinde çok daha lezzetli erişteler hazırlayabilir, hazırladığınız erişteleri peynir, baharat ya da ceviz gibi malzemeler ilave ederek servis edebilirsiniz. Ayrıntılı tarif isteyenleri hemen şöyle alabiliriz: Peynirli Cevizli Erişte Tarifi

Farklı tatlar denemek isteyenlerin tercihi: Kızartarak erişte pişirme

Eğer eriştelerinizi klasik pişirme yöntemlerinin dışında bir yöntemle hazırlamak isterseniz adeta kavurarak pişirme işleminin tam tersi sayılabilecek bir işlemle, kızartarak da pişirebilirsiniz. Kavurma işleminin tam tersi dedik çünkü bu kez erişteler öncesinde haşlanıyor, ardından yağ ile buluşuyor. O nasıl oluyor derseniz hemen anlatalım:

 • Eriştelerinizi tıpkı haşlayarak pişirme yönteminde olduğu gibi haşlamaya başlayın. Ancak bu kez biraz daha diri haldeyken haşlama işlemini tamamlayın.
 • Hemen ardından yanmaz yapışmaz tabanlı bir tavaya önce tereyağı, sonra da haşladığınız eriştelerin yarısını aktarın.
 • Yüksek ateşte, üzerine spatula ile bastırarak eriştelerin yarısını bu şekilde pişirdikten sonra üstüne dilediğiniz iç harç malzemelerini koyun ve bir kenarda beklettiğiniz eriştelerin diğer kısmını da üstüne ekleyin.
 • Bu işlemin ardından üstte kalan eriştelerin de kızarmasını sağlamak için tavanızın üzerine uygun bir kabak ya da tabak kapatıp eriştelerinizi ters çevirin. Tavaya yeniden tereyağı ilave edin ve hazırladığınız börek gibi eriştelerin kızarmayan kısmını tavanın altına gelecek şekilde yerleştirin. Bu yüzünün de kızardığından emin olduktan sonra ocaktan alıp servis edebilirsiniz.

Detaylı tarif isteyenleri şöyle alabiliriz: Tavada Erişte Kızartması Tarifi

Bunları da denemeli: Farklı erişte tarifleri

Erişte Çorbası Tarifi

Erişte Çorbası Tarifi

Elbette erişteleri yalnızca makarna gibi değerlendirmek zorunda değilsiniz. Onları benzer pişirme işlemlerinden geçirerek bambaşka lezzetlere dönüştürmek için sevdiğiniz farklı malzemelerden de destek alabilirsiniz.

Mesela mis gibi bir erişte çorbası tarifi hazırlayarak tüm kışı sağlık ve lezzet dolu geçirebilir, pesto soslu mantarlı erişte tarifi ya da tavuklu erişte tarifi gibi tarifleri değerlendirerek erişteleri tek başlarına doyurucu bir ana yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Anneanne elinden çıkmışçasına lezzetli salçalı soğanlı sulu erişte tarifimizi deneyebilir ya da fırında pişirebileceğiniz şöyle farklı ve doyurucu bir patatesli erişte pilavı hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında erişteyi sevdiğiniz malzemeler ve beşamel sos ile bir araya getirerek fırında da pişirebileceğinizi, hatta onu değerlendirerek bol yoğurtlu harika mezeler hazırlayabileceğinizi de söylemeden geçmek olmaz.

Erişte ile yapabileceğiniz diğer tariflerimizi keşfetmek isterseniz şu yazılarımıza da bekleriz:

El Emeği Göz Nuru Eriştelerin Lezzetini İkiye Çıkaran 9 Nefis Tarif

Sonbahar-Kış Boyunca Sofradan Eksik Olmaması Gereken Şifa Dolu 9 Erişteli Çorba Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?