https://chicaandaluza.com/2011/11/20/pickled-olives/ |chicaandaluza.com

Yumuşamadan, Çok Tuzlu Olmadan, En Basit Yöntemleriyle: Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Hasat vakti geldi! Tüm yıl binbir emekle yetiştirilen zeytinler, zeytinyağı olmak ya da salamura zeytin olup sabah kahvaltılarımızı güzelleştirmek için toplandı. Uzun yol yaparken önümüzde giden kamyonların arkalarından misler gibi zeytin kokusu gelmeye başladı. Pazar tezgahları yeşilin ve siyahın en güzel tonlarıyla güzelleşmeye başladı. Şimdi de sıra bizde!

Bu güzelim zeytinleri alıyor, el emeği göz nuru salamura zeytinler yapıyoruz. Zeytin yapımı gözünüzü hiç mi hiç korkutmasın. Yapımı kolay, lezzeti de şahane olacaktır. Biraz zeytin, biraz tuz, biraz da sabır ihtiyacınız olan malzemeler... Hazırsanız, hadi gelin zeytinleri çizerek başlıyoruz!

Evde siyah zeytin nasıl yapılır?

Sabah kahvaltılarımızı şenlendiren siyah ve yeşil zeytinleri evde yapmak aslında sandığınızdan kolay. Özellikle ev yapımı zeytin yaparken dikkat etmeniz birkaç nokta var. O da zeytinlerinizi tatlandırmak. Siyah ya da yeşil... Salamura zeytin yapmadan önce zeytininizin türü farketmeksizin çok taze olmalarına özen gösterin. Aralarında varsa yumuşamış ve çürümüşleri mutlaka temizleyin. Dallarından ayırın ve salamura zeytin yapımına başlayın. Zeytinleri kararmamaları için bol suda yıkayıp süzdürün. Ardından bir pet şişe veya kavanoza, aralarına kaya tuzu serperek zeytinlerinizi doldurun. 1 kg zeytin için 2 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu yeterli olacaktır.

Ardından şişe ya da kavanozları serin ve kuru bir ortamda yan yatırarak bekletin. 2 günde bir yaklaşık 1 ay boyunca güzelce çalkalayın. Zaman içerisinde tuz içerisinde eriyerek zeytinlerinizi tatlandıracaktır. Tuzlar tamamen eridiğinde pet şişenizin ya da kavanozun kapağını açıp acı sularını salan zeytinleri kavanozlara pay edin. Acı sularını ve normal sularını koyun. Yemeden bir gece önce bu şekilde suyun içerisinde kalsınlar. Ertesi gün afiyetle tüketebilirsiniz.

Evde çizik ve kırma zeytin nasıl yapılır?

Zeytinlerinizi yıkadıktan sonra bir tokmak ya da bıçak yardımıyla ezin veya çizin. Ardından kararmamaları için suyun içerisine aktarın. Aktardığınız bu suda zeytinlerinizi bir süre bekletin. Ardından suyuyla birlikte kavanozların içerisine pay edin. Küçük kavanozlarda yapmanızı öneririz.

Ardından ilk birkaç gün kapaklarını açmayın ve sularını değiştirmeyin. Daha sonra kavanozları açın. İçlerindeki sudan bir miktar ayırın ve geriye kalan suyu süzdürün. Yeni su koyun ve ayırdığınız suları üzerlerine pay edin. Bu işlemi haftada 1 kez tekrar edin. Her su değiştirme işleminizde eski sudan mutlaka ayırın.

Su değiştirme işlemini 1 ay boyunca devam ettirin. Bu işlemi çok sık tekrar ederseniz zeytinleriniz o kadar kısa sürede hazır olacaktır. Zeytinlerinizin acılığı tamamen gidince afiyetle tüketebilirsiniz.

chicaandaluza.com

chicaandaluza.com

Zeytinlerinizin tüketilmeyecek kısımlarını suda bırakıp buzdolabında saklayabilirsiniz ya da dilerseniz suyunu süzdürüp buzdolabı poşetlerine aktararak buzlukta saklayabilirsiniz. Tüketmeden önce çıkarıp suyun içerisinde bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

kagangirgin223417 Ekim 2019 11:33
güzel yemek tavsiye ederim
Yanıtla
kagangirgin2234 17 Ekim 2019 11:33
Yanıtla
evet evet çok haklıyım

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?