uc-malzemeli-mozaik-pasta-sunum-1

Fotoğrafından Yemeğin Kalorisini Hesaplayan Teknoloji

Favorilerime
Ekle

Siri'yi biliyorsunuz. iPhone'larda bulunan, sorulan soruya dili döndüğünce cevap veren; en yakın restoran, hastane, otel sorduğunuzda elinden geldiğince yardım eden bir sevimli teknoloji. Jarvis'in (Iron Man'in Iron'ı) büyük büyük dedesi diyebileceğimiz Siri'nin geliştiricileri yine insanlık için bir hayırlı iş yapmaya daha niyetlenmişler.

Bizim mercimek çorbası tarifi verir gibi basitçe anlattığımız proje haliyle çok da kolay değil. Önlerinde en azından iki engel var. Birincisi yemeğin ne olduğunu tanımlayabilme, ikincisi de yemekteki gıda yoğunluğunu ya da miktarını anlayabilme.

Bahsettiğimiz iki problemden ilki yani yemeği tanıyabilme görece daha kolay bir görev. Ancak yemekteki gıda yoğunluğunu belirlemek; işte bu aşama, teknolojiye bir hafta içersinde erişememe sebebimiz. Teknolojinin arkasındaki şirket SRI International'dan yapılan açıklamaya göre uygulamanın en az 1 sene içinde hayata geçmesi bekleniyormuş.

Yediğine dikkat eden, sağlıklı yaşam konusunda hassas bünyeler için en az Siri kadar faydalı olacak teknolojinin bir an önce gelmesi dileklerimizle...

Görsel: foodtwentyfourseven


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?