Döngel

Favorilerime
Ekle

Gülgillerin familyasının bir alt türü olan ve Maloideae ailesinden gelen döngel, sonbahar aylarında tüketilen bir meyvedir. Alt kısmı tüylü olan yaprakları ve çiçek tablası ile sarılmış etli meyveleri ile tanınan döngel ağacı, üç metreye kadar büyüyebilir. Eriğe benzeyen kahverengi meyveleri, yuvarlak veya oval biçiminde olur. Halk arasında muşmula, töngel, beşbıyık, ezgil ve gelin boğan gibi isimler ile adlandırılan döngel, Karadeniz’in sahil kesiminde ve Marmara’nın Karadeniz’e bakan bölgelerinde büyür.

Döngel nasıl tüketilir ve püf noktaları nelerdir?

Olgunlaştığında koyulaşan döngel meyvesi, toplandığında acı ve buruk bir tada sahiptir. Aynı zamanda ilk koparıldığında oldukça sert olan meyve, acı ve buruk tadı yüzünden hemen yenilmez. Daldan koparıldıktan sonra bir süre bekletilir. Bekletilince hem tatlılaşır hem yumuşar. Yumuşadıktan sonra yenilen meyve, bekletilirken suya konulursa daha uzun süre taze kalır.

Mutfakta ise elma, armut, vişne ve ayva gibi meyvelerle birlikte tatlı yapımında kullanılır. Kurutulmuş döngel meyvesi ise çikolata ile kaplanarak hafif bir tatlı olarak yenilir. Aynı zamanda yumuşamış döngel, ince ince kıyılıp marmelat olarak hazırlanır. Hoşaf ve turşu olarak da tüketilen döngel meyvesi kaynatılarak çay yapılır. Döngel meyvesinin çekirdekleri ve yaprakları ise halk arasında ilaç yapımında kullanılır.

Döngel meyvesinin mevsimi

Döngel ağacı mart ayında beyaz ve pembe renkte çiçekler açar. Yaz aylarında tamamen olgunlaşan çiçekler döngel meyvesine dönüşür. Sonbahar başlarında ise rengi yeşil ile kahverengi arasında olan meyve, ekim ile kasım ayı arasında toplanabilir. Soğuğa dayanıklı olduğu için hasat mevsimi kış aylarına kadar sürer. Döngel meyvesi toplandıktan sonra da olgunlaşmaya devam eder. Döngel meyvesi sıcak ve gölgelik bir alanda kurutularak kışın tüketilebilir.

Döngelin faydaları nelerdir?

- Döngel içerdiği C vitamini ile sindirim sistemini korur, böbrek taşı oluşumunu önler ve böbreklerde oluşan iltihaplanmaya iyi gelir.

- Bağırsak hareketlerini arttırarak metabolizmayı hızlandıran döngel, diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

- Düzenli tüketilen döngel meyvesi enerji verir.

- Döngel çayı; pelin otu, kuşburnu ve ginseng çayı gibi stresi azaltmaya yardımcı olur ve vücut direncini arttırır.

Görselin kaynağı: http://ekicilerfidancilik.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?