Pralin Çikolata

Favorilerime
Ekle

Pralin, en az yüzde 25 bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolataların karışımından ya da dolgulu çikolatadan oluşan mucizevi bir lezzettir. Boyutu lokma büyüklüğündedir.

Rivayete göre Fransa Kralı'nın emrinde çalışan baş aşçılardan biri olan Lassagne, tesadüfen kendi altında çalışan aşçılardan birinin bir bademi şeker parçaları ile kapladığını görür. Üzerine karamalize şeker dökülen badem parçalarından sonra pralin çikolata fikri doğar.

Pralin ile çikolata arasındaki fark ise kakao ve yağ oranlarıdır. Pralin çikolatalar çok daha fazla yağ içerir. Kakao yağı yerine fındık yağı kullanarak yapılır. Lezzetini de fındık yağından alır, oldukça lezzetlidir. Genellikle pasta sektöründe kullanılır.

Pralin çikolata nasıl pişirilir?

Pralin çikolata için öncelikle çikolata tabletlerinin eritilmesi gerekir. Çikolata bitter, sütlü ya da beyaz çikolata olabilir. Eriyen çikolataların içine, bal ya da kahve eklenir, iyice karıştırılır. Ardından ceviz, fındık ya da mısır gevreği eklenerek tekrar karıştırılır.

Yağlı kağıt serilen tepsiye karışım dökülür, soğutulur. Çikolatalar tekrar donduğunda, pralin çikolata lokmaları hazırdır. Pralin çikolatalara şekil vermek oldukça zor bir işlemdir. Ancak kakao yağı yerine fındık yağı içerdiğinden maliyeti diğer çikolatalara göre düşüktür.

Pralin çikolata nasıl saklanır?

Pralin çikolataların serin ortamda, 16 ile 18 derece de saklanması uygundur. 18 dereceden sonra erimeye başlayabilir. Servis edilmeden önce dokunulmamalıdır. Çünkü el sıcaklığı pralin çikolatanın erimesine sebep olabilir. Raf ömrü 12 aydır. Kapalı bir kutuda saklanması pralin çikolataların bozulmasını geciktirir.

Pralin çikolata neyle iyi gider?

Pralin her ne kadar çikolata türlerinden biri olarak bilinse de, aslında çikolata değildir. Kakao yerine daha çok fındık yağı içerdiğinden, çikolata yerine geçen tatlılar arasındadır. İçinde az miktarda kakao bulunduğundan, sade süt ya da soğuk kakaolu süt ile tercih edilebilir.

Ayrıca kahve çeşitlerinden; espresso, cappuccino, sade latte ile de iyi gider. Kahve çeşitleri arasında pralin çikolata ile en iyi giden ise şekersiz Türk kahvesi ve sade filtre kahvedir. Enerji oranı yüksek bir yiyecek olduğundan, genelde tek lokma olarak, tatlı yiyeceklerin yerine tuzlu yiyeceklerle tercih edilmesi uygundur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?