Fotoğraf: Müjde Çapraz

Denizden Babam Çıksa Yerim Ama Taze Olsun: Chef Mezze

Favorilerime
Ekle

"Geçtiğimiz akşam bir mekana gittik. Böyle deniz kenarı tabureli, tahta masalı, salaş bir yer. Bilirsin severim de salaş mekanları. Arkadaş önerisine uyduk gittik. Rakılar geldi, ben hadi şova kalkmayayım; midem yorulmasın diyerek bir iki meze, fava ve köpoğlu söyledim. Ana yemek olarak da somon balığı tercih ettim. Mezeler geldi, tadı ortalamaydı. 2 kişi 35'lik rakıyı içtik. Sabah bir uyandım, midem ölüm orucunda, iştahım sürgünde, tuvalette nöbet tuttum. Çok da içmedik, çok da yemedik ama rakıdan soğudum yemin ederim. Neden öyle oldu bilmiyorum. Midem hassas herhalde."

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Hayatınızda buna benzer anektodların sayısı artmaya başladıysa, size bildiğiniz bir şeyi hatırlatalım: Mideniz hassas değil, muhtemelen yediğiniz mezeler taze değil çünkü. Belki bayat değil ama taze de değil.

Sizi bugün en önemli özelliği bütün meze ve yemeklerini günlük üreten ve haliyle taze tutan bir mekanla tanıştıracağız: Chef Mezze. Babalarının esnaf lokantasından başlayıp, 17 yıl boyunca İzzet Çapa'nın restoranlarının şefliğini yapan ve bu kariyer planı sayesinde yemek sektörünün abece'sini yazalı çok olmuş Şef Gazi ve Bilal Ateş kardeşlere ait Mezze. 200 kişinin deniz kenarında, dünyada o an başka hiçbir şehirde gerçekleşmeyen; iki kıtanın şerefine kadeh kaldırmasını sağlayacak bir şekilde, Sortie'nin içinde yer alıyor.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Chef Mezze'ye gittiğinizde, 13 metrelik bir büfe karşılıyor sizi. Aslında o karşılamıyor elbet ama sizin dikkatiniz direkt ona gidiyor. Kendiniz de gidin. 13 metrelik büfenin içinde meze ve tatlı var. İstediğiniz mezeyi ve tatlıyı görerek belki tadarak seçmeniz için orada. Tabii bir de "Sanırız güzel bir akşam geçireceğiz" hissiyatını vermek için. Yemek.com olarak gündüz gitmemize rağmen o hissiyatı aldık, düşünün artık.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Gecenin assolistleri ise, siz masaya oturunca sahne alıyor. Bizzat Yemek.com ekibi tarafından dinlenmiş üç sanatçıyı önerelim ilk önce: Hardal soslu avokadolu karides, balsamik soslu kişnişli uskumru marin ve pancar mutabbal. Ayrıca vokalde köpoğlu ve somon pastırması oldukça başarılı. Bir de İspanya'nın dünyaya armağanı paella'nın 'Chef Mezze 3D Paella' yorumunu ve son ayların en iyi çıkış yapan tatlısı trileçeyi görmeden gelmek, İtalya'ya gidip, pizza yememeye benzer, söylemeden geçmeyelim.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Chef Mezze'nin Sortie'nin içinde yer alıyor olması "Maaşın yarısını buraya bırakmayız umarım" tedirginliği yaratmasın. İstanbul'un geri kalan bütün meze restoranlarından ya da meyhanelerinden pek de farkı yok fiyatların.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Chef Mezze'ye nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Argese Ajans4 Eylül 2014 00:50
Görseller tek kelimeyle insanın içini açıyor..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?