mandabatmaz-istiklal-caddesi-ara-sokak-manset

Mandabatmaz: Türk Kahvesi İnsanları İçin İstiklal'de Saklı Mekan

Favorilerime
Ekle

Bütün o çekiciliğini, estetiğini ve seksapelini kaybetmiş olmasına karşın Taksim İstiklal Caddesi'nde halen gidilecek birkaç mekan, tadılacak birkaç yeni yiyecek ve içecek var. Onlardan biri de daracık bir ara sokakta kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiş olan kahveci Mandabatmaz.

Türk kahvesi insanları için ayrıca özel bir mekan burası, zira kahve istediğinizde yalnızca Türk kahvesi gelir ve İtalyan kökenli kelimelerle derdinizi anlatmaya efor harcamazsınız. Kahvenin üzerine çay içmek isteyenleri de kırmazlar.

Duvarlara dayalı ufacık taburelerde, daracık bir sokakta, konfordon hayli uzak bir şekilde kahve içersiniz ve kahveye verdiğiniz para da sadece kahveye verdiğiniz paradır. Belki de bu yüzden daha dürüst bir ilişki vardır dükkan ile müşteri arasında.

Mandabatmaz nerede, Mandabatmaz'a nasıl gidilir?

Taksim'de, İstiklal Caddesi'ndeki Olivia Geçidi Sokağı'ndadır Mandabatmaz. Daha ilkel anlatmak gerekirse Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Lisesi'ne doğru yürüyün, Tünel tarafına doğru devam ederken liseden sonra sağdaki ikinci sokaktadır.

"Mandabatmaz'ın Türk kahvesi nasıl oluyor da böyle oluyor" diye soranlar için sayfanın sonunda bir video var. Videoda gözükmeyen birkaç küçük ipucu vermek gerekirse; Mandabatmaz'da paket değil, taze ve ince çekilmiş Türk kahvesi kullanılıyor ve kahveye soğuk değil, sıcak su koyuluyor. Önce sıcak suda bir süre karıştırılan kahve, sonrasında ocağa alınıyor ve kısık değil, yüksek ateşte pişiriliyor. Cezve olarak ise bakır değil, pirinç cezve kullanılıyor.

Sonuç: Mandanın bile batmayacağı kalınlıkta bir köpüğe sahip bir fincan Türk kahvesi. İstanbul'un en iyilerinden. Gidenler bizden Cemil Abi'ye selam söylesinler. Onun o güzel kahve yapan ellerinden öpüyoruz.

Mandabatmaz'a nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?