Dem Karaköy: Çay İnsanlarının İçinden Çıkmak İstemediği Mekan

Favorilerime
Ekle

Karaköy’ün huzura açılan arka sokaklarından birinde bir mekan düşleyin. 60 farklı çay çeşidi, birbirinden lezzetli tatlı ve tuzlu tatları ile çay müdavimleri için bir mabet özelliği taşıyan Dem'de kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Yemek.com ekibi olarak uğradığımız ve bize kendimizi evimizde hissettiren Dem Karaköy'den nefis çayların yanında bir o kadar nefis tatlı ve tuzlular tadarak ayrıldık.

Mekanı tanıtmaya geçmeden önce ekleyelim; kendileri Yemek.com'la bir de gizli tariflerini paylaştı: Dem Karaköy’deki 60 Çayın Yanında Yemelik Üç Nefis Lezzet

2013'ün Ağustos'unda açılan Dem Karaköy'ün girişinde sizi karşılayan çay barını kurcalamak serbest. Şarap kavını andıran üç katlı şifonyerden numaraları üzerinde yer alan çay çeşitlerini koklamak ve mest olmuş bir şekilde sipariş vermek mümkün. Mekanın güler yüzlü ve ilgili sahibesi Eylül Görmüş’ten de tavsiye alabilirsiniz.

Çaylar menşeilerine ve arzuya göre; fincan, porselen ya da döküm demlikler ile servis ediliyor. Siparişiniz ile birlikte masaya gelen tatlı-tuzlu karışık leblebi tabağı ve kurabiye canavarının ağzına layık ‘Dem’ kurabiyeleri sizi selamlayacak.

dem-eylul-4

Çay evi konseptinde hizmet veren butik bir cafe için hayli özenli ve yerel tatların farklı sunumlarla birleştirildiği menüyü çok seveceksiniz. Lezzetler, Danışman Şef Sinan Büdeyri imzasını taşıyor. Mekanın kahvaltı servisi de var. Kahvaltı Salatası, Peynir Tabağı, İspanyol Paça Menemen seçenekleri müdavimleri mutlu edenlerinden sadece birkaçı. Kiş çeşitleri, ev yapımı poğaçalar ve tuzlu lezzetler menüde atıştırmalık kategorisinde yer alıyor.

dem-eylul-3

Tatlı kategorisine ayrıca değinmek isteriz. Höşmerim ve Laz Böreği gibi yerel lezzetler ‘Dem’ dokunuşu ile baştan çıkartıcı bir hal almış. ‘Beyaz Çikolatalı Sufle’ adına şimdiden hayran sayfaları açılacağa benziyor. Reçetenin peşine düşenler olduğunu bizzat işittim. 14:00 - 19:00 saatleri arasında Dem lezzetleri İngilizlerin ünlü “Beş Çayı” geleneğinin Türk çay kültürüne göre yorumlanmış hali, bir demlik çay ve tatlı-tuzlu küçük atıştırmalıklar ile birlikte servis ediliyor.

dem-eylul-2

İçecek menüsünde yer alan Türk kahvesi, Niğde gazozu, soda, taze sıkılmış portakal suyu gibi içecekleri, tamamen katkısız ve ev yapımı hazırlanan buzlu çaylar tamamlıyor. Yazın serinleten lezzetleri arasında ananaslı buzlu çayın revaçta olduğunu belirtiriz. Ayrıca sadece Yemek.com ile paylaştıkları ve normalde -şu an için- satışta olmayan mango parçacıklı buzlu çayını da öneririz. Özenle demlenen Tirebolu çayı, mevsim meyveleri, nane ve çubuk tarçın gibi kuru baharatlar ile buluşuyor, net tavsiye.

Dekorasyonu, yurt dışı seyahatlerinden özenle seçilmiş fincan, demlik gibi objeler ve eskici pazarlarından toplanmış kartpostallar tamamlıyor. Mekanın orta kısmında yer alan askılı avizeye, sevdiklerinizle birlikte yazdığınız notları iliştirip, mekana kendinizden bir parça da bırakmak mümkün.

dem-eylul

"Dem Karaköy" baştan çıkartan çay kokuları, kültürü, tatları ve ilgili ekibiyle kendi müdavimlerini şimdiden yaratmış durumda. Hala denememiş olanlar çok ayıp ediyor, ilk fırsatta Dem Karaköy'ün nefis çaylarını ve atıştırmalıklarını denemeleri gerekiyor.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Şefi Tanıyalım: 1985 Gaziantep doğumlu olan Sinan Büdeyri, Sabanci Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdikten sonra 2 yıl boyunca Henkel, Pepsi ve Vodafone Türkiye'de çalışıyor. Sonrasında ise her zaman yapmak istediği işi yapmak için ABD'nin Johnson & Wales Üniversitesi'ne, Profesyonel Aşçılık Eğitimi almaya gidiyor. Eğitim süresince Miami'nin prestijli restoranlarından Micheal Genuine'de ve sonrasında da New York'ta The Daniel, Per Se'de çalışıyor. Son olarak ise California eyaletinin Napa Valley bölgesinde sırasıyla Redd ve Farmstead restoranlarında sous cheflik yapıyor.

Dem Karaköy'e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?