etli-kuru-fasulye-1-2

Anne Yemeği Kadar Güzel, İstanbul'un En İyi 11 Kuru Fasulyecisi

Favorilerime
Ekle

İstanbul'un en iyi kuru fasulyecilerini keşfederken aklımızda kuru fasulyenin pilav ve cacıkla birlikte en sağlam üçlemelere (trilogy) (bkz: Karayip Korsanları, bkz: Yüzüklerin Efendisi) taş çıkartacağı gerçeği yatıyor.

İlk olarak 16. yüzyılda Avrupa'da suyuna tuz katılan kuru fasulye, 18 yüzyılda İtalya üzerinden Osmanlı'ya transfer ediliyor. 21. yüzyılda pastırmalı, sucuklu, gerekirse etsiz, kıymalı, acılı gibi çeşitleriyle formunun zirvesinde yer alıyor.

Lafı çok uzatmadan masanıza en az anne yemeği kadar güzel kuru fasulye tabağı koyan İstanbul'un en iyi kuru fasulyecilerine geçelim ve "En iyi kuru fasulye nerede yenir?" sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Tarihi Kısıklı Fasulyecisi

1920 yılında tatlıcı olarak kurulan, 1938 yılından günümüze kadar da kuru fasulyeci olarak hayatına devam eden bu mekanın kuru fasulyeleri, ta Erzurum’dan geliyor.

Tamamen organik tarımla yetişen bu efsane lezzetin pişirme aşamasında da ayrı bir emek söz konusu. 14 saat suda bekletilen, sonrasında da terbiye edilen kuru fasulyeler, Trabzon yağıyla beraber taş fırında toprak güveçlerde pişiriliyor. Size de kaşık kaşık mideye indirmesi kalıyor.

Yanına turşu kavurması ve şehriyeli pilavlarından da söylediniz mi sizden güzeli yok!

Tarihi Kısıklı Fasulyecisi adres: Kısıklı Mahallesi, Kısıklı Cad. No:136, 34100 Üsküdar/İstanbul

Kardeşler Lokantası

Sıcak sebze ve et yemeklerinin Kemerburgaz’daki adresi Kardeşler Lokantası, her geçen gün döneri ve kuru fasulyesi ile ününe ün katan mekanlardan.

Eti bol, kabuksuz dermason fasulye, epey sulu. Masadaki dilimlenmiş ekmeklerin her birini iştahla bandırabileceğiniz türden. Bu lezzeti, yanına alacağınız o leziz pilav ile mutlaka taçlandırın tabii.

Semtte tasarım harikası, modern mekanlar bir bir artarken, 1973’ten beri değişmeyen lezzetleriyle hizmet veren Kardeşler Lokantası’na alkışlarımızı yollamadan geçmeyelim.

Kardeşler Lokantası adres: Mithatpaşa Mahallesi, c 94/A, 34075 Eyüp/İstanbul

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Kuru fasulye, pilav ve kavurma üçlüsü için kendimizi bu kez Beyoğlu’nun arka sokaklarına atıyoruz. Hedefimizde ise Trabzon’da başlayıp, İstanbul’a sıçrayan, öğle molalarının en kıymetli duraklarından Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı var. Kendisini "İstanbul'da Kuru Fasulyenin Uğruna Şiirler Yazdığı En İyi 10 Pilavcı" isimli listemizden de hatırlarsınız.

Meşhur Trabzon tereyağının tadında varacağınız pilavı, yemelere doyamayacağınız kuru fasulyesi ve pilav üstü kavurması ile herkesi gastronomi yolculuğuna çıkaran bu mekana puanımız tam. Bu üçlü ile yetinmeyip, öğününüzü tam bir ziyafete dönüştürmek isterseniz de tek çare: hoşaf ve içinizi serinletecek cacık!

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı adres: Kuloğlu Mahallesi, İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No 16, Beyoğlu/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Çömlek Kuru Fasulye

Adından da anlayabileceğiniz üzere kuru fasulyeleri çömlek kazanlarda yaparlar. Yağsız dana eti taşfırınlarda pişerek kuru fasulyeye eşlik eder. Bol tereyağlı ve bol sulu kuru fasulyenin yanına kokusu üstünde pirinç pilavı söylenir. Yeşillikler arasında otururken hemen kalkmak olmayacağı için fırın sütlaç sipariş edilir. Sonra bütün bu süreci yeniden başlatmamak için kendi kendine "Doydum doydum" diye tekrar edilir.

Adres: Turistik Çamlıca Caddesi No:50 B.Çamlıca Üsküdar/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Bizce Kuru

Güveci alıp, içine kuru fasulyenin hacı olduğu yer Çayeli'nin enfes kuru fasulyelerini ekleyip, yoğurdu önceden bitirmemek için kuru fasulyeyle birlikte söyleyip, üzerine de pul biber niyetine Ortaköy'ü dökersek bizce de kuru.

Adres: Dereboyu Caddesi No:52 Ortaköy/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Hüsrev Lokantaları

Şimdi de kuru fasulyeleri kadar kendisi de Çayelili olan, tombik kuru fasulyeleriyle, bol tereyağlı olması sebebiyle masaya sarı gelen pilavıyla, neredeyse paket yaptırıp eve götürülesi turşularıyla Hüsrev'deyiz. Hüsrev Farsça'da ölümsüz ruh anlamına geliyormuş. Biz de kuru fasulye için ölümsüz lezzet diyelim mi?

Adres: Yildiz Posta Cd. Dedeman Is Merkezi 48/1 Gayrettepe/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Mama Shelter

Beyoğlu'nda yer alan bir Fransız restoranında kuru fasulye siparişi vereceksiniz, hatta garson "Cacık da ister misiniz beyefendi?" diye soracak. Kulağa biraz fantastik geliyor ama bu doğru. Hem de çok lezzetli bir doğru.

Adres: Hüseyin Ağa Mahallesi İstiklal Caddesi No: 50 Beyoğlu/İstanbul

Nalia

"Kuru fasulyeyi Karadeniz mutfağından yemeli" diyenler muhtemelen geçtiğimiz hafta Bostancı Köprüsü'nün 30 adım yukarısındaki Nalia'ya uğradılar. Temizlik konusunda oldukça hassas mekanda, önce muhlama sonra kuru fasulye ve yanına da hamsili pilav söylediler. Ağızlarının tadını biliyorlar.

Adres: İçerenköy Mahallesi Prof. Ali Nihat Caddesi No:103 Bostancı/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Fasuli

Son zamanların gökdelen değeri Karaköy'deyiz. Süzme mercimek, tereyağın lezzet egemenliğini kurduğu kuru fasulye ve pilav son olarak da turşu siparişi veriyoruz. Karnımız doyduğu ama gözümüz doymadığından mütevellit bir tabak kuru fasulye daha söylüyoruz. Tophane'ye yakın olduğumuz için bir kahve içmeden dönmüyoruz.

Adres: Kemankeş Mahallesi İskele Caddesi No:10/12 Karaköy/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba

Ramazan'da dışarıda yemek yenilecekse ve can kuru fasulye çekmişse yolu Süleymaniye'den geçirmek gerek. Atmosferin Ramazan'a uygunluğu, fiyat lezzet ikilisinin Zeki Alasya-Metin Akpınar kadar başarılı olduğu, kuru fasulye pilav turşu üçlüsünün ardından kabak tatlısının yendiği salaş şahane bir yer Kuru fasulyeci Erzincanlı Ali Baba.

Adres: Süleymaniye Camii karşısı, Süleymaniye/İstanbul

Anzer Sofrası

kuru-fasulye-pilav-anzer-sofrasi-en-iyi-kurufasulyeciler

foursquare/anzersofrasi

Yemeğin sıcak gelmesi kadar çalışanlarının sıcak olması da lezzet seçkilerinizden biriyse ilk fırsatta sahilden Kireçburnu'na gitmek gerek. Rize'nin Türk Mutfağı'na armağanı olan Anzer Sofrası'na kuru fasulyesi için gidilir, laz böreği yenir, sütlacın gözü arkada bırakılmaz.

Adres: Cumhuriyet Mh., Kefeliköy Bağlar Yolu Sk No:1 Sarıyer/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

ilhan27 Şubat 2015 12:07
Bahsettiğiniz mekanlar bir şekilde reklamla meşhur olmuş yerler. Asıl marifet bu adı geçen mekanlar yokken İstanbul'da kurufasulye yemek için kuyruğa girilen mekanları bulup ortaya çıkarmak bence. Mesela sirkeci'de 1967 yılından beri kurufasulyesi yok satan ve bulamayanların hayal kırıklığına uğradığı bir esnaf lokantası var. Kardeşler Kebap ve Kurufasulye. Meşhur Kurufasulyeci Hasan Usta diye kime sorsanız bilinir Sirkeci'de. Bu tür mekanlara uğramadan bilinen yerleri en iyi olarak yazmak doğru değil diye düsünüyorum.
Yanıtla
menet1 Ocak 2015 16:15
Kurufasulyeyı pendık altkaynarcada elit çömlekte yedıniz mi hiç gercekten harıja yapıyolar
Yanıtla
Mama Shelter29 Eylül 2014 19:12
Mama Shelter, teşekkürler http://www.papyon.com/tr-TR/Sayfalar/mamashelter.aspx
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?