nalia-karadeniz-mutfagi-manset

Yemekleri Ayder Yaylası Kokan Mekan: Nalia Karadeniz Mutfağı

Favorilerime
Ekle

Karadeniz mutfağı dendiğinde aklınıza o mutfaktan yediğiniz son yemeğin kokusu ve yüzünüze istemsiz bir tebessüm geliyorsa, hafta sonu planlarınıza bir ekleme yapmamıza izin verin: Nalia Karadeniz Mutfağı.

Nalia, Karadeniz'de yerden birkaç metre yükseğe oturtulmuş, yiyeceklerin muhafaza edilmesi amacıyla evin dışında bulunan küçük bir odaya benzeyen 4 ayaklı yapının adıdır. İstanbul'daki en güzel Karadeniz mutfakları arasında yer alan Nalia'ya ismini veren de bu yapıdır.

Biri Güneşli'de biri Bostancı'da olmak üzere toplamda iki şubesi bulunur Nalia'nın. Kuvvetle muhtemel birbirini aratmayan şubelerdir ama bize bu cümleleri kurduran ve burnumuza Ayder Yaylası kokusunu sızdıran, geçtiğimiz hafta uğrama fırsatı yakaladığımız Bostancı şubesi.

facebook.com/nalia

facebook.com/nalia

Karadeniz mutfağına gönlünü kaptırmışlar için muazzam bir yer Nalia Karadeniz Mutfağı. Adını veren naliaya tezat, iki katlı beyaz bir köşkün içinde, nezih bir ortamda karnınızı doyuracağınızı biliyorsunuz. Mekana girer girmez "Güzel vakit geçirmeniz için elimizden geleni yapacağız" diyen yüzler karşılıyor sizi. Hemen hemen her masayla bir garson ilgileniyor. Masanıza oturduğunuzda aklınızda yalnızca yemeklerin lezzeti ve sizi ne kadar tatmin edeceği kalıyor. Yemeğin sonunda aklınızdakinleri "Her birinden yemeyeydim iyiydi, sanırım kalkamıyorum" diyerek ebediyete uğurluyorsunuz.

Menüde çorbalardan ara sıcaklara, ana yemeklerden tatlılara kadar Karadeniz mutfağından ödün verilmiyor. Mısır ekmeği ve karalahana çorbasıyla başladığınız yolda, Hemşin mıhlama (muhlama) ve turşu kavurmaya uğrayabilir; Çayeli kurufasulye ve Rize kavurmaya selam verebilir, laz böreği ve fırın sütlaçtan sonra çay içebilirsiniz. Tabii yola Karadeniz mutfağının tereyağ ve tuza olan aşkını unutmadan çıkmamalısınız. Bunların yanı sıra, hafta sonları kahvaltı için, istediğiniz zaman da karadeniz pideleri içinde o tertemiz beyaz masalara oturabilirsiniz.

Nalia Karadeniz Mutfağı nerede, Nalia Karadeniz Mutfağı'na nasıl gidilir?


E-5 karayolu üzerinde yer alan Bostancı Köprüsü'nden 30 adım İçerenköy'e (yukarı) yürüdüğünüzde, solda Nalia Karadeniz Mutfağı'nı göreceksiniz.

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?