bobreklere-ne-iyi-gelir-2-yeni

Böbrekleriniz Temizlenip Sağlıkla Çalışmaya Devam Etsin: Böbreklere Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Gün boyu vücudumuzun en büyük yüklerini taşıyan organlarımızdan biri de böbreklerimiz bildiğiniz gibi. Böbreklerimizin sağlığını korumak için yapmamız gerekenler neler dediğimizde ise hepimizin aklına ilk olarak "Bol bol su içmemiz gerek" cümlesi geliyor. Peki ama bu kadar mı? Tabii ki hayır.

Gelin bugün hep birlikte böbreklere ne iyi gelir öğrenelim, böbreklerimizin temizlenmesini, fazla yüklerinden, zararlı maddelerden kurtulmasını sağlayacak yiyeceklerden destek almaya başlayalım.

Sağlıkla çalışmaya devam eden böbrekler için hemen aşağıda sizi bekleyen ve böbreklere iyi gelen yiyeceklerle bir an önce tanışın.

İçindekiler

Böbreklerde bir sorun olup olmadığını gösteren belirtiler nelerdir?
Böbreklere ne iyi gelir: Böbreklere iyi gelen yiyecekler
 • Böbreklerde bir sorun olup olmadığını gösteren belirtiler nelerdir?

bobreklere-ne-iyi-gelir-2-yeni

Böbreklerinizin sağlığı ile ilgili neler yapmanız, hangi yiyeceklerden destek almanız gerektiğine geçmeden önce böbreklerinizde bir sorun olup olmadığını gösteren belirtilerden söz etmek istedik. Bu belirtiler en yaygın olanları ancak siz yine de içinizde en ufak bir şüphe bile varsa doktorunuzun yolunu tutmalı, gerekli testleri yaptırarak böbreklerinizin sağlığıyla ilgili kesin bilgi almalısınız. Özellikle aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden aksiyon almalısınız, bizden uyarması diyor ve böbrek sağlığını etkileyebilecek belirtilere geçiyoruz:

 • İdrar üretim sıklığında değişiklik (Azalma ya da aşırı artma)
 • İdrarın yapısında değişiklik (köpüklü, kabarcıklı ya da kanlı idrar gibi)
 • Vücutta oluşan ödem ve şişkinlikler
 • Aşırı üşüme
 • Yorgunluk
 • Ciltte sebepsiz kaşıntıların oluşması
 • Nefes darlığı
 • İştah kaybı, bulantı ya da kusma
 • Baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği
 • Vücudun iki yanında ya da sırt bölgesinde ağrı
 • Böbreklere ne iyi gelir: Böbreklere iyi gelen yiyecekler

bobreklere-ne-iyi-gelir-yeni-1

Böbreklerinizin sağlıkla çalışmaya devam etmesi konusunda vücudunuza destek olacak yiyecek ve içecekler ise şöyle:

Maydanoz

C vitamini başta olmak üzere içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbrek sağlığını olumlu yönde etkileyen maydanozu bol bol tüketebilirsiniz. Ancak onu yemeklerin içinde pişmiş olarak değil çiğ olarak tüketmelisiniz. Vücudunuzun su dengesini sağlayacak olan maydanozları her sabah kahvaltınızda üzerine limon sıkarak afiyetle yiyebilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği

İçinde bolca demir ve çinko bulunan kabak çekirdeği de doğru miktarda tüketildiğinde böbrek sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Vücutta omega-3 etkisi de gösterdiği söylenen kabak çekirdeğini kavrulmamış, çiğ haliyle tüketmeniz de bir hayli önemli.

Kırmızı elma

Artık hemen her mevsim ulaşabildiğimiz kıpkırmızı elmalar da böbrek sağlığımız için oldukça önemli. İçerdiği bolca besin lifi sayesinde özellikle böbreklerin filtreleme özelliğinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan kırmızı elmaları kütür kütür afiyetle yiyebilirsiniz.

Bal kabağı

Yıl boyu kısa bir dönem bizimle olsalar da bal kabaklarının da böbreklerimize faydası yadsınamayacak kadar fazla. Bu nedenle bal kabakları tezgahlara çıkar çıkmaz onları bol bol değerlendirmekte fayda var. Tabii bu özelliğinden faydalanmak için mümkünse onu taze taze rendeleyip salatasını yaparak tüketmek gerekiyor, aklınızda bulunsun.

Isırgan otu

Böbreklerinizin sağlığını desteklemek için bitki çaylarından destek almak istiyorsanız ilk değerlendirmeniz gereken isimlerden biri ısırgan otu çayı olsun. Isırgan otunun içindeki yararlı maddeler sayesinde bu çay, idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkiler gösteriyor ve böbrekleri rahatlatarak sağlıkla çalışmasına destek oluyor. bu özelliklerinden faydalanmak için günde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt

Kalsiyum, D vitamini ve probiyotik açısından oldukça zengin yiyeceklerin başında gelen yoğurt, en doğal haliyle yendiğinde böbreklerin sağlıkla çalışmasına ve temizlenmesine destek olan yiyeceklerden. Bunun için tek yapmanız gerekense gün içinde bir ya da birkaç kez ara öğün olarak bir kase ev yapımı doğal yoğurt yemek.

Limon suyu

Hem antioksidan hem antienflamatuvar hem de diüretik özellikler gösteren doğal malzemelerden olan limonun suyunu sıkıp içmek özellikle böbrek taşı problemi olanlara en çok önerilen yöntemlerden biri. Tabii yarım limon suyunu taze taze sıktıktan sonra onu biraz ılık su ya da bir miktar balla karıştırmanız tavsiye ediliyor, aklınızda bulunsun.

Çörek otu yağı

Çörek otu yağının içinde bolca bulunan 'timokinon' isimli bir maddenin böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu biliniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere birer çay kaşığı çörek otu yağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: Böbrek Rahatsızlığınız Olup Olmadığını Anlamanızı Sağlayacak 9 Mühim İpucu

Önemli bir not: Yukarıdaki yiyecek ve içeceklerin tek başına bir tedavi olarak kullanılamayacağını, yalnızca bir destekleyici olabileceklerini asla unutmayın ve böbreklerinizde bir rahatsızlık varsa ya da bundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışıp gerekli testleri yaptırın ve doktorunuzun uygun bulduğu tedavi yöntemini uygulayın, aman diyelim. Sağlığınızı riske atmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?