Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

5 Basit Testle İçiniz Rahat Etsin: Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Favorilerime
Ekle

Yemek yaparken kullanılan yağların en sağlıklısı uzmanlara göre zeytinyağı. Zeytinin tadını, kokusunu, özünü tüm yemeklere taşıyan zeytinyağı kolestrolü dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, karaciğeri toksinlerin verdiği zararlardan koruyor ve tüm bu yararlarının yanı sıra sarmalara, sebze yemeklerine çok yakışıyor, soframıza koyduğumuz salataların var olma sebebi oluyor.

Ama gelin görün ki tıpkı bal, tıpkı tereyağında olduğu gibi zeytinyağının da maalesef sahteleri üretiliyor ve bu durum sağlığımızı tehdit ediyor. Ancak evde yapabileceğiniz basit testlerle aldığınız zeytinyağının gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilir, kaliteli zeytinyağı seçiminizi artık buna göre yapabilirsiniz.

  • Gerçek (hakiki) zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli zeytinyağını anlamak, yemeklerinizde, salatalarınızda kullanacağınız zeytinyağının gerçek olup olmadığını aşağıdaki yöntemleri kullanarak kısa sürede anlayabilirsiniz.

  • Donma testi: Zeytinyağı dondurucuda tamamen donup kristalleşiyorsa gerçektir

null

Gerçek zeytinyağı 0 ile - 6 derece arasında donar ve kristalleşir. Bunun için bir bardak zeytinyağını dondurucunuza koyun ve yarım saat sonra çıkarın. Eğer bardaktaki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa gerçektir; ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.

  • Su testi: Zeytinyağı suyun üzerinde kalıyorsa gerçektir

Gerçek Zeytinyağı

Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir; sahte olduğu takdirde ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.

  • Tuz ruhu testi: Tuz ruhuyla buluştuğunda zeytinyağının rengi değişmiyorsa gerçektir

Gerçek Zeytinyağı

Yarım çay bardağı zeytinyağının üzerine bardak dolana kadar tuz ruhu ekleyin. Eğer zeytinyağı hakikiyse tuz ruhuyla bütünleşmeyecek ve her zamanki sarı rengini koruyacaktır. Ancak eğer zeytinyağınız sahte ise bardaktaki sıvının rengi pembeye dönecektir.

  • Tadım testi: Genzi yakıyorsa gerçektir

Gerçek Zeytinyağı

Bir çay kaşığıyla zeytinyağının tadına bakmanız bile onun gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri. Zira gerçek zeytinyağı genzinizi yakmalı. Diğer bir deyişle hakiki zeytinyağı asidite oranına göre boğazınızda yakıcılık hissi bırakır ve bu his midenize kadar inmez. Tadına baktığınız zeytinyağı bunlara sebebiyet vermiyorsa büyük olasılıkla gerçek değildir, üzgünüz.

  • Koku testi: Meyvemsi kokular alıyorsanız gerçektir

Gerçek Zeytinyağı

Zeytinyağını kokladığınızda meyvemsi bir koku almalısınız; diğer bir deyişle zeytin kokusu baskın olmalı. Sahte zeytinyağlarında ise baskın olan koku boya kokusuna benzer ve bu onun oksitlendiğini gösterir. Bu tür yağlardan uzak durmakta fayda var.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?