https://lhasakarnak.com/products/chaste-tree-berries-whole?variant=34160718093 | lhasakarnak

Özellikle Kadın Sağlığının En Etkili ve Doğal Destekçisi O: Hayıt Tohumu

Favorilerime
Ekle

Bugün tanır tanımaz aktarın yolunu tutmak isteyeceğiniz ilginç, belki de ismini daha önce hiç duymadığınız bir bitkiyi tanıyacağız birlikte, hayıt tohumunu!

Özellikle kadın sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinen, öyle ki ilaçların içinde bile kendisine yer verildiği söylenen bir tohum o.

Regl dönemlerindeki ağrılardan tutun da anne sütü eksikliğine kadar birçok soruna çözüm olduğu iddia edilen hayıt tohumu nedir, ne işe yarar öğrenmek istiyor ya da "Ben daha önce duymuştum ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum" diyorsanız sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Hayot tohumu nasıl kullanılır sorusundan hayıt tohumunun faydalarına, tüm yönleriyle hayıt tohumu (hayıt otu) karşınızda!

Hayıt otu, hayıt tohumu nedir?

Mine çiçeğigiller familyasının bir üyesi olan hayıt otu, genellikle mor tonlarındaki renkli çiçekleriyle dikkat çeken bir bitki. Bugün onu tanımak istememizin nedeniyse tıbbi bir ürün olarak dahi kullanılan ve faydalarıyla özellikle kadın sağlığını birçok yönden destekleyen tohumları.

Çalı görünümündeki bu bitki 1 ila 3 metre arasında değişiklik gösteren boyu ve tabii ki renkli çiçekleriyle diğer bitkilerden kolayca yırt edilebiliyor. Tohumlarına ek olarak yaprakları ve kökleri de tıbbi amaçlı olarak kullanılabiliyor. Dallarına gelirsek, dalları ise genel olarak sepet yapımında kullanılıyor.

Ülkemizde hem Anadolu'da hem de Trakya'da yetiştirilebilen bu bitkiye, özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde sıkça rastlamak mümkün. Deniz kenarları ve kayalık bölgelerde kendiliğinden yetişme fırsatı da bulan hayıt otu, çok fazla bakım istememesi nedeniyle de oldukça kolay yetiştirilebilen bitkilerden biri oluyor.

Hayıt tohumunun faydaları nelerdir?

Hayıt otunu kısaca tanıdığımıza göre geçelim en önemli kısma, yani hayıt otundan elde edilen hayıt tohumunun faydalarına. "Neden hayıt tohumunu tanımalıyım?" diye düşünüyorsanız aşağıdaki faydalarını, hayıt tohumunun ne işe yaradığını öğrenince bize hak vereceksiniz, eminiz.

 • Hayıt tohumu, anne sütü azlığı yaşayan kadınların yardımına koşuyor, anne sütünü artırıcı bir etki oluşturuyor.
 • Aynı zamanda anne sütünün kalitesini de artırdığı, bu sayede bebeklerin daha iyi beslenmesine olanak sağladığı söyleniyor.
 • Regl dönemi çok ağrılı geçen kadınlara da destek olan hayıt tohumu, bu dönemin çok daha ağrısız ve kolay geçmesine destek oluyor.
 • Östrojen hormonunun salgılanmasını artırdığından böyle bir sorun yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • Hormonların düzenlenmesine yardımcı olduğu için hormonal bozukluklara bağlı olarak oluşan depresyon ve stresi ortadan kaldırıyor.
 • Aynı şekilde kadınlarda çok yaygın olarak görülen çikolata kistlerinin oluşumunun önüne geçiyor, var olanların ise kısa sürede küçülüp yok olmasına yardımcı olduğu söyleniyor.
 • Rahim duvarlarını güçlendiriyor, bu özelliği sayesinde doğurganlığı artırmaya destek oluyor.
 • Tıpkı regl dönemindeki kadınlara yardımcı olduğu gibi hayıt tohumu, menopoz döneminin de çok daha huzurlu ve hafif geçmesine yardım ediyor.
 • Hayıt tohumu, ter bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olarak aşırı terlemenin, kötü kokuların önüne geçiyor.
 • Bu özelliğiyle vücudun aşırı sıvı kaybetmesine de engel oluyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek vererek hazımsızlık problemini ortadan kaldırıyor.
 • Sivilce ve akneleri de ortadan kaldıran hayıt tohumu, özellikle yağlı cilt sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • İshal ve gaz problemi yaşayanlara da yardımcı oluyor, bu sorunları kısa sürede ortadan kaldırıyor.
 • Sinek, böcek gibi çeşitli haşerelerin ısırmasına, sokmasına karşı adeta bir panzehir etkisi gösterdiği biliniyor.
 • Hayıt tohumu nasıl kullanılır?

  Hayıt tohumunun bu faydalarından yararlanabilmek için onu nasıl kullanabileceğinizi bilmeniz de şart tabii. O zaman buyursunlar, hayıt tohumu nasıl kullanılır, hemen anlatalım.

  Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz hayıt tohumundan çayını demleyerek ya da karışım haline getirerek yararlanabilirsiniz. Yine aktarlardan ve doğal ürünler satan mağaza ve/veya online alışveriş sitelerinden temin edebileceğiniz hayıt tohumu yağını da harici olarak özellikle cilt sağlığınız için kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  Hayıt tohumunu çekilmiş olarak (toz halde) alıp şu malzemeleri kullanarak şifa dolu bir karışım hazırlayabilirsiniz: 3 tatlı kaşığı hayıt tohumu tozu, 2-3 yemek kaşığı bal, çeyrek adet limonun taze sıkılmış suyu. Bu malzemeleri küçük bir kasenin içinde güzelce karıştırın ve karışımı her sabah günde 1 yemek kaşığı kadar yiyin. İşte bu kadar.

  Hayıt tohumu çayı demlemek isterseniz, 1 su bardağı kaynatıp kenara aldığınız suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar hayıt tohumunu bırakın, 5-8 dakika kadar demlenmesini bekleyip süzün ve elde ettiğiniz çayı afiyetle için.

  Eğer "Ben ağız yoluyla tüketmek istemiyorum, yağını kullanacağım" derseniz hayıt tohumu yağını aynı oranda zeytinyağı ya da biraz yoğurt ile karıştırarak cildinizde uygulamak istediğiniz tüm alanlara sürebilir, bu şekilde bir süre bekleyip güzelce durulayabilirsiniz. İşte bu kadar kolay.

  Hayıt tohumunun zararları var mıdır?

  asabovealchemy

  asabovealchemy

  Hayıt tohumunun bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor ancak her şeyde olduğu gibi hayıt tohumu tüketiminde de ölçülü ve dikkatli olmak gerekiyor. Aşırı tüketmeniz durumunda mide bulantısı, adet kanamalarında artış, alerjik bünyelerde kızarıklık gibi yan etkiler söz konusu olabiliyor.

  Bunların yanında özellikle hormonal ya da psikolojik tedavilere bağlı ilaç kullanımı söz konusuysa, ciddi, kronik bir rahatsızlık ya da alerji söz konusuysa tabii ki asla ve asla doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekiyor.

  Sözün kısası, hiç bilmediğiniz ya da yeni yeni tüketmeye başlayacağınız her maddeyi, ne kadar bitkisel ve doğal olursa olsun tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Sağlık bu, şakaya da ihmale de gelmez, aman diyelim.  Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?