Saçların Hızla Uzamasına ve Kepeklerden Arınmasına Destek Olan Yöntem: Sirkeyle Saç Uzatma

Favorilerime
Ekle

Saç sağlığı ihmal edildiğinde kepeklenme, yağlanma, saç uçlarında kırıklar gibi birçok sorunla kısa sürede kendini belli ediyor aslında. Peki saç sağlığımızı korumak, onların daha gür ve uzun olmasını sağlamak için mutlaka piyasada bulunan ve içinde aslında hangi kimyasal maddelerin olduğunu tam olarak bilemediğimiz ürünler mi kullanmamız gerekiyor mutlaka? Tabii ki hayır.

Aslında birçoğumuzun uzun yıllardır saç bakımı için kullandığı bir yöntemden söz edeceğiz bugün size, sirke ile saç uzatma yönteminden! Eğer bugüne dek bu yöntemi hiç denemediyseniz etkilerini öğrenince hemen denemek isteyecek, kısa sürede alacağınız sonuçlara ise inanamayacaksınız.

Kısa sürede saçların hızla uzamasını sağladığı yetmiyormuş gibi bir de kepek sorunundan, saç dökülmelerinden, aşırı yağlanmadan sizi kurtaracak; sağlıkla parlayan, ışıl ışıl, gür ve uzun saçlarınız olmasını sağlayacak bir yöntem bu.

O zaman sözü fazla uzatmayalım, saçlarımıza hak ettiği değeri verelim, karşınızda: Sirke ile saç uzatma yöntemi!

Önemli bir not: Bu tarif de dahil olmak üzere herhangi bir cilt/saç maskesi tarifini doktorunuza danışmadan asla uygulamayın. Her ne kadar doğal malzemelerle yapılıyor ve saç sağlığına faydalı olduğu düşünülüyorsa da unutmayın ki her malzeme her saç ve cilt tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Fayda sağlamak isterken farkına varmadan saç sağlığınıza zarar vermeyin, doktorunuzun önermediği hiçbir malzemeyi/tarifi saçınıza ve cildinize uygulamayın, aman dikkat.

Sirkeyle saç uzatma yöntemi için ihtiyacınız olan malzemeler

elma-sirkesi-puf-noktalari

Sirkeyle saç uzatma yöntemini uygulamak için ihtiyacınız olan yalnızca 2 temel malzeme var aslında. Doğru oranda karıştıracağınız sirke ve su. Elbette duş alırken işlerinizi kolaylaştırmak adına bu karışımı koyabileceğiniz bir kap ya da sprey uçlu bir şişe de çok işinize yarayacaktır. Kısaca toparlamak gerekirse sirkeyle saç uzatma yöntemi için size şu malzemeler gerekli diyebiliriz:

 • 1/4 su bardağı elma sirkesi
 • 4 su bardağı su
 • 1 adet sprey şişesi ya da kullanıma uygun farklı bir kap

Sirkeyle saç uzatma yöntemi nasıl uygulanır?

sac-oncesi-sonrasi-kisa-uzun

Elma sirkesi ve suyu güzelce karıştırdığınızda karışımınız hazır olmuş demektir. Bu karışımı duşa girip saçlarınızı her zamanki gibi güzelce yıkayıp köpüklerden tamamen arındırdıktan sonra saçınıza diplerinden uçlarına kadar uygulayın.

Kısa sürede etkisini görmek ve kepeklenme sorunundan kurtulmak için kullanıyorsanız sirkeli suyu saçınıza uyguladıktan sonra parmak uçlarınızla saç derinize biraz masaj yapın. Ardından bu şekilde yaklaşık bir 8-10 dakika bekleyin. Bekleme süresinin sonunda yine duru su ile güzelce saçlarınızı durulayın ve sirkeli sudan arındırın.

Sirkeyle saç uzatma yöntemini uygularken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

dogal-sac-boyasi-bitkisel-shutter-1

 • Bu işlemi haftada 2 kezden fazla uygulamayın, saç derinizde aşırı kuruluk sorununa neden olabilir.
 • Sirkeli su ile saçlarınızı duruladıktan sonra saçlarınıza saç kremi uygulamayın. Sirkeli su, saçlarınızın sağlıkla parlamasını ve yumuşak olmasını sağlayacaktır, endişeniz olmasın.
 • Sirkeli suyun saçınızda kötü bir koku bırakmasından endişelenmeyin, doğru bir şekilde saçlarınızı duruladığınızda kötü bir koku kalmayacaktır.
 • Ancak yine de sirkeli suyun kokusuna hiç tahammülünüz yoksa hazırladığınız karışımın içine yalnızca birkaç damla olacak şekilde kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağ ilave edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.
 • Son olarak, "Elma sirkesi yerine başka ne kullanabilirim?" diye düşünenler büyük marketlerden kolayca temin edebilecekleri beyaz sirkeyi de kullanabilirler, bizden söylemesi.

Saçları elma sirkesiyle yıkamanın faydaları nelerdir?

saclari-papatya-ile-acma-shutter-1

 • Sirkeli su, saçın pH dengesini düzenleyerek aşırı yağlanma sorununun önüne geçiyor.
 • Saç derisinin temizlenmesini sağlıyor, bu da saç köklerinin hava almasına yardımcı oluyor.
 • Hava alan saç kökleri sayesinde saç çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzuyor.
 • Sirkeli su, saç uzatma etkisinin yanında düzenli kullanıldığında saçların gürleşmesine de destek oluyor.
 • Saç derisinin temizlenmesini sağladığından, kepeklenme sorununa da kısa sürede çözüm oluyor.
 • Saç diplerinde kaşıntı sorunu yaşayanların bu sorununa da çare oluyor.
 • Sirkeli su, saç derisinde olabilecek zararlı bakteri ve mantarları engelliyor, var olanlardan da kısa sürede kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Çeşitli çevresel etkilerin (güneş ışığı, rüzgar, yağmur, saç maşası ya da düzleştiricisi kullanma gibi) saçta oluşturduğu tahribatı en aza indiriyor.
Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

tugbaalyz20 Kasım 2019 13:44
Üzüm sirkesi olur mu?
Yanıtla
Dilek Nil Sarıkaya 6 Ocak 2021 16:30
Yanıtla
her sirke olur
SunLight2 Kasım 2019 22:52
Kac kez yikadiktan sonra etki eder
Yanıtla
Dilek Nil Sarıkaya 6 Ocak 2021 16:32
Yanıtla
1 kez yıka 5 gün içinde yada 1 yada 2 hafta sonrada etki eder istediğin zaman banyo yap
Kara Siyah Kara21 Ekim 2019 15:38
tsk ederim ne kadar zaman kullanacagim bu yontemi
Yanıtla
Dilek Nil Sarıkaya 6 Ocak 2021 16:31
Yanıtla
Teşekkürler

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?