Mutfaktaki Tatsız Kazalara Karşı Herkes Bunları Bilmeli: Kesiğe Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Hepimizin başına gelebilir. Mutfakta yemek yaparken, yeşillikleri doğrarken ya da eti keserken tatsız kazalar yaşanabilir ve elimizi kesebiliriz. Ya da bardak düşebilir, tabak kırılabilir ve yine canımızı yakan, izi uzun süre geçmeyip kendini sürekli hatırlatan kesiklerle karşılaşabiliriz.

Peki bu durumda ne yapmalıyız? El kesiklerinde ilk yardım nasıl olmalı? Kesiğin acısı ve kesiğin bıraktığı yara izleri nasıl çabuk geçer?

Gelin, bu soruların cevabını hep beraber arayalım.

El kesiğinde ilk yardım nasıl olmalı?

el-kesigi

Herhangi bir keskin nesne sebebiyle oluşan kesiklerde öncelikle sakin olmak ve ilk olarak açık yaranın mikrop kapmamasını sağlamak gerekiyor.

Eğer kesiğiniz küçükse ve kanaması azsa ilk yapmanız gereken bol su ve sabunla yaranın olduğu yeri dezenfekte etmek.

Ardından oksijenli su ile yaranın çevresini ve kurumuş kanları silmelisiniz.

Eğer kanama devam ediyorsa steril bir bezle yaraya baskı uygulayarak kanamayı durdurabilirsiniz.

Ancak eğer kesik çok derinse ve çok kan kaybediyorsanız evde vakit kaybetmeden hızla en yakın sağlık kurumunun yolunu tutmalısınız. Yaranızın cerrahi müdahaleye bile ihtiyacı olabilir.

Kesiğe ne iyi gelir?

bal-karbonat-aralik-2020

Kesiğinize ilk müdahaleyi yaptınız. Onu bakterilere karşı dirençli hale getirdiniz ve kanı durdurdunuz. Şimdi aklınızda kesiğin yol açtığı acı da veren yara izlerinin nasıl geçeceği var, değil mi?

Yeni fibroblastların oluşmasıyla beraber iyileşmeye başlayacak olan kesik yaralarının daha hızlı geçmesi için şu basit ve doğal malzemelerden yardım alabilirsiniz.

Patates

Antienflamatuar ve antioksidan özelliğe sahip olan patates derinin iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Dokuların canlanmasını sağlayacak olan patatesin bu özelliklerinden faydalanmak için ise bir adet çiğ patates dilimini yaranın üzerine uygulamanız yeterli. Patatesi 30 dakika bu şekilde bekletin; ardından kesiğin olduğu bölgeyi yıkayın.

Zeytinyağı

Antioksidan özellik taşıyan sızma zeytinyağı da cilt sağlığı için çok faydalı ve bu dokuların yeniden oluşmasını da kapsıyor. Bu yüzden bir parça pamuğa bir miktar zeytinyağı dökün ve kesiğe uygulayıp cildinizin zeytinyağını emmesini bekleyin.

Yoğurt

Faydaları say say bitmeyen yoğurt, nasıl yanıklara iyi geliyorsa aynı şekilde kesiklere ve yaralara da iyi geliyor; cildin eski sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Bunun için kesiğin üzerini kapatacak kadar yoğurdu etkilenmiş bölgeye sürün ve yarım saat beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Elma sirkesi

Herhangi bir alerjiniz yoksa elma sirkesi de kesik izlerine iyi gelen malzemelerden biri. Elma sirkesini yaranın üzerine masaj yaparak yedirin. Kurumasını bekledikten sonra bir kez daha aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ancak günde 3 kezden fazla uygulamamanızda fayda var.

Bal&karbonat karışımı

Ayrı ayrı birçok faydası olan bal ve karbonat bir araya geldiğinde adeta bir şifa kaynağına dönüşüyor. 2 çay kaşığı gerçek bal ve 2 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Ardından bu karışımı yaranın üzerine uygulayın. Sonrasında üzerine sıcak bir havlu koyun. Havlu soğuduktan sonra yaranın olduğu bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Limon

Son olarak C vitamini limon yaranın olduğu bölgedeki renk kaybını geri kazandırmak ve cildi eski görüntüsüne döndürmek için kullanılabilir. Bunun için limon suyunu yaranın üzerine uygulamak ve yarım saat beklettikten sonra soğuk suyla yıkamak yeterli.

Not: Eğer yukarıdaki malzemelere alerjiniz varsa ya da hassas/alerjik bir bünyeye sahipseniz bu yöntemleri uygulamadan önce bir doktora danışmanızı öneririz. Geçmiş olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?