bobrek-rahatsizligi-2021

Böbrek Rahatsızlığınız Olup Olmadığını Anlamanızı Sağlayacak 9 Mühim İpucu

Favorilerime
Ekle

Böbreklerimizin hayati bir önemi olduğunu biliyor, onların sağlıkla çalışmaya devam etmesi için bol bol su içmemiz gerektiğiyle ilgili söylenenlere elimizden geldiğince uymaya çalışıyor ama böbrek hastalığı belirtileri ile ilgili pek de bir bilgiye sahip olamıyoruz.

Eğer siz de zaman zaman vücudunuzun iki yanından birinde ya da ikisinde de hafif de olsa bir ağrı hissediyor, "Böbreklerim ağrıyor" diye düşünüyor ya da başka bir sebepten böbreklerinizin sağlığıyla ilgili soru işaretleriyle boğuşmak zorunda kalıyorsanız yaklaşın böyle.

Bugün vücudumuzun bize anlatmak istediklerine kulak verelim, verdiği sinyallerin, işaretlerin aslında ne anlama geldiğini biraz da olsa öğrenelim diyoruz.

Aşağıda sıraladığımız belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızda fayda var diyor ve sizi böbrek hastalığı belirtilerine doğru alıyoruz.

Önemli bir not: Aşağıdaki belirtiler mutlaka böbrek rahatsızlığınız olduğu anlamına gelmiyor elbette ama ciddiye almanızda ve doktorunuza gitmenizde, gerekli görülürse ihtiyaç duyulan ölçümleri, testleri bir an önce yaptırmanızda fayda var, bizden söylemesi.

İdrar üretim sıklığınızda köklü değişiklikler oluştuysa...

Böbrek rahatsızlıklarının birçoğu için en belirgin ve en önem verilmesi gereken işaretlerden biri idrar düzeninde yaşanan değişikliklerdir. Sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eden böbrekler, eğer yeme-içme düzeninizde de büyük bir değişikliğe gitmediyseniz düzenli olarak idrara çıkmanızı sağlar. Ancak herhangi bir böbrek rahatsızlığı söz konusuysa böbreklerin filtreleme sistemi bozulmuş olabilir, bu da idrar üretim sıklığınızda değişikliklere neden olabilir. Yaşadığınız rahatsızlığa göre idrara çıkma sıklığınız azabileceği gibi ciddi miktarda artış da gözlemlenebilir.

İdrarınızın yapısının değiştiğini düşünüyor, daha da önemlisi gözlemliyorsanız...

Böbrek rahatsızlığının en ciddi belirtilerinden bir diğeri de idrara çıkma sıklığınız değişmemiş olsa bile idrarınızda gerçekleşen değişimlerdir. Sağlıklı bir filtreleme işleminden geçemeden vücudu terk eden idrar, sağlıksız bir durum söz konusu olduğunda köpüklü, kabarcıklı bir şekilde çıkabilir ve hatta idrarla birlikte kan gelmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşmaya neden olabilir.

Vücudunuzun çeşitli yerlerinde şişkinlikler ve ödemler oluşmaya başladıysa...

Böbrekler, vücudumuza fazla gelen suyu vücudumuzdan uzaklaştırma konusunda da tam bir uzmandır. Dolayısıyla herhangi bir rahatsızlık oluştuğunda vücudunuz fazla suyu atamayabilir, bu da bir süre sonra vücutta ödem ve şişkinlik gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir.

Eğer siz de el ve ayaklarınız başta olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerinde şişkinliklere rastlıyor, vücudunuzun çok su topladığını düşünüyorsanız konunun uzmanı doktorlara danışabilirsiniz.

Kendinizi yorgun hissediyor, eskiden hiç olmadığı kadar çok üşüyorsanız...

Böbrek rahatsızlıkları eritropoetin adı verilen hormonun yeterince salgılanmamasına neden olabiliyor. Bu hormon, kana oksijen taşıyan kan hücrelerinin üremesinde önemli bir etki oluşturduğundan eksikliği durumunda ortaya kansızlığa dek varabilen sorunlar çıkabiliyor. Bu da insanın kendini yorgun, bitkin ve halsiz hissetmesine neden oluyor.

Aynı şekilde böbrek rahatsızlığı kansızlığa neden olabilecek boyutlardaysa bu durumun belirtisi de üşüme olarak karşınıza çıkabilir. Şu sıralar her zamankinden çok daha fazla üşüyorsanız bunun nedenlerinden biri de böbrek rahatsızlığı olabilir, aman diyelim.

Sebebini bilmediğiniz bir şekilde cildinizde kaşınma hissi oluşmaya başladıysa...

Sağlıklı böbrekler vücudumuzdaki fazla suyu ve atıkları uzaklaştırma konusunda en etkili organlarımızdır. Dolayısıyla herhangi bir sorun yaşandığında böbrekler bu görevlerini her zamanki gibi yerine getiremez ve vücudumuzdaki mineral ve besin dengesi bozulur. Hal böyle olunca bu durum cilt sağlığımızı da olumsuz etkiler ve ciltte kaşıntılar, dökülmeler gibi sorunlar baş gösterebilir.

Son zamanlarda nedensizce iştah kaybı, bulantı ya da kusma gibi durumlar yaşıyor ya da ağzınızda metalik bir tat hissediyorsanız...

Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmaması halinde kanda atık maddeler biriktiği için bu maddeler nedeniyle ağızda metalik tatlar hissedilmeye başlanabilir, hatta amonyak kokusu alınabilir. Aynı şekilde bu durum mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık gibi sorunlar olarak da kendini gösterebilir. Biriken atık maddeler nedeniyle zaman içinde daha tahammülsüz bir hale gelen mide, gelen besinleri bile kabul etmek istemeyebilir.

Kısacası eğer bulantı, kusma, iştah kaybı ya da farklı tatlar alma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durum böbrek hastalığı belirtilerinden kabul edilebilir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmanız ve gerekli ölçümleri yaptırmanız doğru olacaktır, biz yeniden söylemiş olalım.

Nefes darlığı sorunu yaşamaya başladıysanız...

Böbrekler vücutta biriken fazla sıvıyı dışarı yeterince atamazsa bu sıvılar zaman içinde akciğerlere bile dolmaya başlayabilir. Oldukça ciddi sonuçları olabilecek bu durum bir de böbrek hastalığı neticesinde ortaya çıkabilecek kansızlık sorunuyla birleşirse akciğerler ihtiyacı olan oksijene erişmekte oldukça zorlanabilir. Bu da nefes darlığı olarak kendini gösterebilir.

Böbrek rahatsızlığının en ciddi belirtilerinden biri olan nefes darlığının aynı zamanda birçok farklı rahatsızlığın da belirtisi olabileceğini unutmamalı, önlemlerinizi mutlaka almalısınız.

Konsantrasyon bozukluğu ya da baş dönmesi gibi gündelik hayatınızı olumsuz etkileyen olaylar yaşıyorsanız...

sheffieldbalance

sheffieldbalance

Yine böbrek rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilecek kansızlığın bir etkisi olarak beyin yeterince oksijen bulamazsa bu durum baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara neden olabilir.

Eğer eskiden hiç yaşamadığınız bir şekilde konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız ya da altında başka bir sebep olmadığını bildiğiniz halde başınız dönüyorsa mutlaka uzmanlardan destek almalısınız.

Vücudun iki yanında ya da sırt bölgesinde ağrı hissediyorsanız...

bobreklere-ne-iyi-gelir-2-yeni

Böbrek rahatsızlıklarının en belirgin işaretlerinden biri tabii ki fiziksel olarak hissedilen bu ağrılar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta illa vücudunuzun iki yanının ağrıması değil, sırt, hatta bacak ağrılarının bile böbrek hastalıklarına işaret edebileceği gerçeği. "O nasıl oluyor?" derseniz hemen açıklayalım: Böbrekler sağlıklı bir şekilde çalışmadığında birikmeye başlayan atık maddeler nedeniyle kan dolaşımı da olumsuz etkilenir. Hal böyle olunca kanda biriken atık maddeler bir süre sonra damarlarda kramp, kasılma, ağrı gibi etkiler oluşturabilirler. Dolayısıyla bu da yalnızca böbreklerinin bulunduğu bölgenin değil aynı zamanda sırt ve bacak gibi farklı bölgelerinizin de ağrımasına neden olabilir.

Siz siz olun, yukarıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa doktorunuzun yolunu tutun, doktorunuzun uygun gördüğü tüm testleri, ölçümleri yaptırın ve yine onun uygun gördüğü tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayın.

Ancak son bir hatırlatma yapmadan geçmek olmaz, başta da söylediğimiz gibi bu belirtiler var diye mutlaka böbrek rahatsızlığınız olacak diye bir durum yok. Bu belirtiler başka birçok nedenle oluşabilir, hemen endişelenip paniğe kapılmayın. Yalnızca erkenden önleminizi almaya bakın.

Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?