sabun-tarifi-editor

Kızartma Yağı Çevrenizi Kirletmesin, Ellerinizi Temizlesin: 3 Malzemeli Ev Yapımı Sabun

Favorilerime
Ekle

Kızartmayı kim sevmez ki... Hatta çıtır çıtır patatesin verdiği mutluluk çikolatanın verdiği mutlulukla kıyasıya yarışır.

Gerçi son zamanlarda sağlıklı beslenme dürtümüz kızartmanın pabucunu dama atsa da yine de krize girince engel olamıyoruz. Arada bir kaçamaktan da zarar gelmez değil mi ama?

Ama kızartma yağının lavaboya dökersek büyük zarar gelir, sakın cısssss. Doğada öyle bir sistem kurulmuş ki birazcık çevre, su, toprak konusunda duyarlıysanız sistem sizi de içine çekiyor. Demokraside çareler tükenmediği gibi doğada hiç tükenmiyor... Yeter ki çözüm arayışında olun..

Kızartma yağının zararları hatta dolaylı zararları hakkında sayfalarca yazılar yazılabilir. Hepsini de mutlaka duymuş okumuşsunuzdur, hatta belediyeniz topluyorsa çoğunuz biriktirip vermiş de olabilirsiniz. Benim size iki pratik önerim var. Çöpte değil cepte duracak önerilerden. Mesela sabun yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 13 gram lavabo açıcı sodyum hidroksit(kostik)
 • 100 gram kızartma yağı
 • 30 gram saf su
 • Nasıl Yapılır?

  Cam bardakta lavabo açıçıyı saf suda eritip tahta çubukla karıştırıyoruz (Direkt solumayın bu arada). Karışımdan dolayı ısınan bardak biraz ılıyınca ve çözelti berrak hale gelince karışımı yağa ekliyoruz.. Bu şekilde 30 dakika çubukla karıştırıyoruz, istediğiniz esansı ekleyip kokulu sabun elde edebilirsiniz. Daha sonra küçük silikon kalıplara koyun. Kalıpta 2-3 gün bekletip 4 hafta sonunda kullanılabilir.

  Ya da daha pratik bir yöntem de var: Kandil de yapabilirsiniz.

  Yağı portakal kabuğu, mandalina kabuğu, limon kabuğu ya da cam küçük bir kaseye boşaltıp üzerine pamuktan sivri bir uç yapıp yağın üzerine bırakın. Kandiliniz hazır ...


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?