Maydanozun Bir Oturuşta Demet Demet Yeme İsteği Uyandıran 13 Faydası

Favorilerime
Ekle

Kendine özgü kokusu ve tadıyla içine girdiği her yemekte başrolden rol çalıp başrole yükselebilen, sadece üzerine limon sıkıp yendiğinde bile insanı mutlu edebilen maydanozdan bahsedeceğiniz size biraz.

Hala sevmeyen, "İçinde maydanoz olmasın lütfen" şeklinde siparişler veren ya da "Maydanoz ne ya, küçük ağaç gibi, nasıl yiyorsunuz onu" diyerek etrafında yiyenleri de hor görenler varsa, onları daha da bir yakına alalım lütfen.

Çünkü maydanozun bu kadar faydasını görünce, onu yemediğiniz her gün için ayrı ayrı üzülecek, önünüze gelip de geri çevirdiğiniz her an için pişman olacaksınız. Öyle de iddialıyız, evet. Yiyenler ise daha bir mutlulukla, afiyetle, sağlıkla, ağız tadıyla yemeye devam etsinler lütfen. Neden mi? Çünkü'lerimiz çok...

Önemli bir not: Evet, maydanoz çok faydalı bir yeşillik ve evet, bu faydalarından yararlanmak için onu mutlaka tüketmeliyiz. Ancak, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, maydanozdan yardım beklemek yerine doğrudan doktorunuza başvurun ve doktorunuzdan alacağınız öneriler doğrultusunda hareket edin.

Maydanoz kalp sağlığını korumada oldukça önemli destekler verir

pinterest

Maydanoz, içinde bulunan folik asitler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor, organlarımızın sağlıkla işlemeye devam etmelerini sağlıyor.

Kalp sağlığını korurken inme ve kalp krizi geçirme riskini de azaltıyor

doctoroz

Maydanoz, içindeki bu folik asitler sayesinde sadece kalp ve damar sağlığını korumakla kalmıyor, aniden oluşabilen inme ve kalp krizi gibi sorunlara yakalanma riskini de azaltıyor. Bu yüzden bol bol maydanoz yemek hepimiz için önem taşıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu hastalıklara karşı koruyor

Malumunuz olduğu üzere maydanoz, C vitamini açısından en zengin yiyeceklerden. Hal böyle olunca, C vitamininin vücuda sağladığı tüm güzelliklerden maydanoz sayesinde faydalanabiliyor, vücudumuzun bağışıklığını güçlendirebiliyoruz. Özellikle grip, nezle ya da basit bir soğuk algınlığında iyileşme sürecinize de büyük katkıları oluyor bu yeşil güzelin.

Maydanoz, kansızlık sorunu yaşayanların iyileşme sürecine destek sağlıyor

sarahskitchengardens

İçinde hem folik asit hem de bolca C vitamini olduğundan bahsettiğimiz bu güzelim bitki, içindeki bu şahanelerin etkileri sayesinde günümüzde birçok kişinin sıkıntı yaşadığı kansızlık ve kansızlık nedeniyle oluşan halsizlik gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı oluyor. İyi ki de oluyor! <3

Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor, idrar söktürücü bir etki gösteriyor

trendsandlife

İçindeki vitaminlerin antioksidan özelliği göstermesi sayesinde maydanoz, idrar söktürücü bir etki gösteriyor ve vücuda zararlı maddelerin hızla vücuttan atılmasına katkı sağlıyor. Bu da böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına destek oluyor.

Ancak hemen uyaralım, maydanozun fazla ya da bilinçsizce tüketilmesi böbreklere zarar verebilir. Bu yüzden böbreklerinizle ilgili en ufak bir probleminiz varsa maydanoz yemekte aceleci davranmayın, önce doktorunuza başvurun.

Maydanoz, vücutta doğal bir balgam söktürücü olarak da etki gösteriyor

47thavefarm

Hastalıklara yakalandığınızda maydanozun iyileşme sürecine katkıda bulunduğunu zaten söyledik. Ancak maydanoz vücudu içten içe iyileştirirken boğazda oluşan ve bazen uzun süreler devam eden balgam sorununuzun da üstesinden gelmenize destek oluyor.

Cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor, daha ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlıyor

parsleyhealth

Maydanozun kuvvetli antioksidan özelliği, cilt sağlığı konusunda da yeteneklerini konuşturmayı iyi biliyor ve vücudu dışarıdan gelen zararlı maddelere karşı bir güzel koruyarak cildin erken yaşlanmasının önüne geçiyor. Zararlı maddelerden arınan cildimiz de daha bir ışıl ışıl oluyor.

Maydanozları elinizle ufak ufak parçalara ayırıp üzerine limon sıkıp düzenli olarak tüketerek bu faydasından yararlanabileceğiniz gibi maydanoz kürleri ve maskelerinden de destek alabilirsiniz.

Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor

sandiegouniontribune

Maydanozda adı bize pek de aşina olmayan maddelerden olan flavanoidler, hatırı sayılır miktarda bulunuyor. Bu madde ise beynin düzenli işlemesi açısından vücudumuzda bulunması gereken maddeler arasında yer alıyor.

Doğal olarak maydanoz yediğimizde bol bol aldığımız bu maddeler, beynin ilerleyen yaşlarda yaşayabileceği hafıza kaybı, hafıza zayıflaması gibi sorunları büyük ölçüde engelliyor. Güçlü hafızalarımız ve güzel anılarımızla yaşamak için bizim tek yapmamız gereken maydanoz yemek oluyor. Mis.

Maydanozun vücudu kansere karşı da önemli oranda koruduğu söyleniyor

glowkitchen

Maydanozun içinde bol miktarda apigenin adlı bir madde de bulunuyor. Bu maddenin de en önemli özellikleri arasında anti-kanser etkisi yer alıyor. Hal böyle olunca, maydanozun kolon, kan, akciğer, prostat ve mide kanseri gibi birçok kanser çeşidine aşı önemli derecede koruyucu özellik gösterdiği söyleniyor. Bize de sen nasıl güzel bir bitkisin böyle diye maydanoza hayran olmak kalıyor.

Zayıflamak isteyenlerin de imdadına koşan maydanoz, diyetlere en güzel destekçilerden oluyor

makeyourlifehealthier

Bolca vitamini, minerali yetmezmiş gibi bir de düşük kalorisiyle maydanoz, her mutfaktan eksik olmaması gerekenler listesinde başta gelenler arasına adını yazdırıyor.

Bir demet maydanozda yaklaşık 20 kalori ve dünya kadar fayda bulunuyor. İdrar söktürücü özelliğinden vücudun neredeyse her organının düzenli çalışmasını sağlamaya kadar yetenekleri de peş peşe sıralanınca bize de diyetlerimizin başköşesine onu oturtturmak kalıyor.

Göz sağlığını korumada havuçla yarışacak kadar çok destek oluyor

healthandlovepage

Maydanoz, şu gözümüze çok iyi geldiğini çocukluğumuzdan beri bildiğimiz A vitamini ile dolup taşan yeşilliklerden. Hatta şöyle söyleyeli, bir demet maydanoz, günlük A vitamini ihtiyacımızın yaklaşık 1/3'ü kadarını karşılayabiliyor. Haliyle göz sağlığımızı da korumada oldukça önemli oluyor.

Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilen katarakt gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Maydanoz, kendine has tadı ve kokusu sayesinde ağız kokularının üstesinden gelmenize yardım ediyor

Ağız kokusu hemen hepimizin gün içinde başına gelebilen ve evet, kabuk edelim ki en nefret ettiğimiz durumlardan biri. Maydanoz da ağzımızın kokmasına en az bizim kadar karşı, bu yüzden ağzımıza atacağımız bir dal maydanoz bile ağız kokumuzun azalmasına ve yok olmasına katkı sağlıyor. Biz de ferah ferah konuşmanın tadını çıkarabiliyoruz.

Maydanoz, anne sütünün artmasına da destek oluyor

curejoy

Maydanoz, magnezyum ve kalsiyum açısından da zengin olduğu için yeni anne olan ve hala emzirmeye devam eden annelerin de yardımına koşuyor. Anne sütünün çoğalmasına destek olarak çiçeği burnunda canım annelerimize ve onların minnoş bebeklerine huzurlu ve afiyet dolu zamanlar sağlıyor.

Her şey için çok teşekkürler be maydanoz!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?