kantaron-yaginin-zararlari-var-mi

Cildinizin ve Bağırsaklarınızın En Yakın Dostu Olacak: Kantaron Yağı

Favorilerime
Ekle

Cilt bakımı başta olmak üzere birçok konuda olabildiğince doğal ürünlerden, malzemelerden yana olanlardan, bu nedenle sık sık yolu aktara düşenlerdenseniz sizi hemen böyle alalım, faydalarını görünce hemen şimdi denemek isteyeceğiniz kadar etkileceği bir yağ ile sizi tanıştıralım, karşınızda: Kantaron yağı!

Sarı kantaron yağı, kırmızı kantaron yağı, ozonlu kantaron yağı gibi birçok çeşidine rastalayabileceğiniz bu kantaron yağı temel olarak nedir, faydaları nelerdir, ne işlere yarar öğrenelim, kantaron yağı nasıl kullanılır, bir zararı, bir yan etkisi var mıdır keşfetmeden geçmeyelim diyoruz bugün.

Buyursunlar, karşınızda tüm yönleriyle kantaron yağı!

Kantaron yağı nedir?

sari-kantaron-faydalari-yepyeni-one-cikan

Kantaron yağı, kısaca kendisiyle aynı isimli bitkilerden elde edilen doğal bir yağ diyebiliriz. Sarı ya da pembe tonlarındaki çiçekleriyle dikkat çeken kantaron bitkilerinden elde edilen bu yağ, genel olarak elde edildiği çiçeğin rengiyle ilgili olacak şekilde sarı ya da kırmızı kantaron yağı şeklinde adlandırılıyor,

Dünyanın birçok yerinde kolayca yetiştirilebilen kantaron bitkisine, ülkemizde de sıklıkla rastlamak mümkün oluyor. Özellikle yol kenarlarında, ormanlık alanlarda, tarlalarda ve kırlarda kendiliğinden yetişmesi de ona ulaşımın kolay olmasını sağlıyor.

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

kantaron-yagi-faydalari-yeni-2019

Kantaron yağının ne olduğunu kısaca öğrendiğimize göre geçelim asıl önemli konuya, kantaron yağının faydalarına...

Kantaron yağı, antiseptik özellikler gösteriyor

 • Bu sayede vücuda mikropların girmesini önlerken var olan mikropların da yok olmasını sağlıyor.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesini sağlıyor

 • Bu özelliğiyle yeni iltihaplanmaların oluşmasının da önüne geçiyor.
 • Yara ve lekelere de iyi geliyor

 • Ciltte oluşan çeşitli yaraların ve lekelerin hızla iyileşip yok olmasını sağlıyor.
 • Hücrelerin hızla yenilenmesini sağlıyor

 • Hücrelerin çok daha kısa sürede yenilenmesine destek oluyor.
 • Kantaron yağı, ağız yoluyla tüketildiğinde kan şekerini düşürücü bir etki oluşturuyor

 • Bu sayede kan şekeri yüksek seviyelerde olanlara yardımcı oluyor. Ancak dikkat, bu çok büyük bir etki olduğundan mutlaka bir uzmanın gözetiminde ve bilgisi dahilinde kullanmak, aksi halde asla uygulamamak gerekiyor.
 • Bağırsak hareketlerini düzenliyor

 • İshal, kabız gibi yaygın olarak görülen bağırsak sorunlarının geçmesine yardımcı oluyor.
 • Sivilcelere iyi geliyor

 • Kantaron yağı, antiseptik özellikleri sayesinde sivilce oluşumunun da önüne geçiyor, var olanların hızla iyileşmesini sağlıyor.
 • Cildin temizlenmesine yardımcı oluyor

 • Cilt sağlığını destekleyen bu yağ, cildin çok daha pürüzsüz, parlak ve canlı gözükmesine destek oluyor.
 • Kantaron yağı, doğal bir ağrı kesici gibi etki gösteriyor

 • Özellikle kas ve eklem ağrısı çekenlerin yardımına koşuyor. Romatizma, sırt ağrısı gibi ağrılara iyi geliyor.
 • Saç sağlığını destekliyor

 • Kantaron yağı, özellikle kepekten ve saç dökülmelerinden kurtulmak isteyenlere öneriliyor.
 • Egzamaya da iyi geliyor

 • Kantaron yağı, egzama ya da pişik sorunu yaşayanların da imdadına koşuyor.
 • Kantaron yağı nasıl kullanılır?

  kantaron-yagi-nasil-kullanilir-yeni

  Aktarlardan, doğal ürün satışı bulunan kozmetik markalarından ya da güvenilir online alışveriş sitelerinden kolayca bulabileceğiniz kantaron yağını nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız yaklaşın böyle.

  Kantaron yağını ilk kez kullanacaksanız bileğinizin iç kısmına bir damla damlatıp en az bir kaç saat, en çok 24 saat bekleyin. Eğer bileğinizde kaşıntı, kızarıklık gibi herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmazsa gönül rahatlığıyla harici olarak kullanabilirsiniz.

  Cildinizde sürmek istediğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişse de kantaron yağını bir ya da birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır. Çok etkili ve kıvamlı bir yağ olduğu için dilerseniz zeytinyağı, badem yağı gibi farklı yağlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

  Eğer dahili olarak, yani ağız yoluyla tüketerek kullanmak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalı, onun onaylamadığı hiçbir adımı atmamalısınız. Kantaron yağını ağız yoluyla tüketmeye karar verenlerin günde 1 çay kaşığını asla geçmemesi gerektiğini unutmamalısınız.

  Bu 1 çay kaşığı kantaron yağı nasıl kullanılacak derseniz, doğrudan içebileceğiniz gibi ılık suyun içine ilave ederek de içebilirsiniz. Eğer tadını farklılaştırmak, yoğunluğunu azaltmak isterseniz yine doğal zeytinyağı ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

  Unutmadan, kendi kantaron yağınızı evde, ellerinizle hazırlamak isterseniz şu yazımıza göz atabilirsiniz: Ev yapımı kantaron yağı tarifi

  Kantaron yağının zararları var mıdır?

  kantaron-yaginin-zararlari-var-mi

  Kantaron yağını yakından tanıdık, faydalarını, vücuda olan etkilerini öğrendik öğrenmesine ama akıllarda soru işareti kalmamalı! Bu denli etkili bir bitkisel yağın bir yan etkisi olur mu, kantaron yağının zararları var mıdır, gelin birlikte öğrenelim.

  Kantaron yağının doğru ve ölçülü bir şekilde kullanıldığında ciddi bir zararı olmuyor. Ancak her üründe olduğu gibi aşırı kullanımında kantaron yağının da faydalı etkileri zarara dönüşebiliyor. Bu nedenle asla ama asla kullanırken aşırıya kaçmamak, yukarıda anlatıldığı şekillerde ve miktarlarda kullanmak gerekiyor.

  Eğer hamilelik dönemindeyseniz, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da vücudunuz bu yağa karşı kaşıntı, kızarıklık gibi herhangi bir alerjik reaksiyon gösterdiyse bu yağı asla kullanmamalı, kullanmaya devam etmemelisiniz.

  Kısacası, her zaman söylediğimiz gibi herhangi bir ürünü, ne kadar doğal olursa olsun tedavi amaçlı kullanmamanız gerektiğini unutmamalı, öncesinde mutlaka doktorlarınıza danışmalı ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?