deprem-cantasi-shutter-12

Hazırlıklı Olmalı: Deprem Çantasına Koyabileceğiniz 9 Hayat Kurtaran Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Keşke olmasa ama diyelim ki can ve mal kaybına yol açabilecek büyük bir deprem oldu. Evinizi terk etmeniz gerekti. Yardım ekipleri ulaşana kadar belki 24, belki 48, belki 72 saat geçecek. Fırınlar, marketler, bakkallar, restoranlar açık olmayacak. Yiyecekleriniz giremediğiniz evinizin buzdolabında kalmış olacak. Ne yapacaksınız?

İşte tam da bu yüzden deprem çantanıza yiyecek ve içecek koymanın önemi daha da öne çıkıyor, değil mi?

Zira uzmanlar, olası büyük depremler sonrası yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarımızı saklayabileceğimiz ve en azından birkaç gün hayatta kalmamızı kolaylaştıracak eşyaları koyabileceğimiz deprem çantaları hazırlamamızı söylüyorlar. Peki deprem çantasına hangi yiyecekleri ve içecekleri mutlaka koymalıyız?

Her ihtimale karşı bunları bilmeli ve hazırlıklı olmalı.

Deprem çantasına hangi yiyecekler konur?

deprem-cantasi-shutter-12

Deprem çantasına battaniye, giysi, ayakkabı, ilaçlar, düdük, el feneri, yedek piller, şarj aleti ve bataryalar, para, ilk yardım gereçleri, çakmak, değerli belgeler gibi eşyaların yanı sıra bolca su ve yiyecekler de konması gerekiyor.

Hazırladığımız çantaya koyacak bu yiyeceklerin ortak özelliği ise uzun süre bayatlamamaları, dayanıklı ve enerji veren türden olmaları. Bunların en önemlilerini ise şöyle saymak mümkün:

Kuru yemiş

kuruyemis-karisik

Enerji veren kuru yemişler çantada çok fazla yer de kaplamayacak ve zor durumlarda açlık hissini bastırmanıza yardımcı olacaktır.

Konserve yiyecekler

konserve-yiyecekler-shutter-11

Uzun süre dayanacak olan çeşitli konserve yiyecekler de çabuk bozulmadığı için tercihlerinizden biri olabilir. Enerji veren yer fıstığını da bu noktada tercih edebilirsiniz.

Kuru meyveler

zeytinyagli-incir-kuru-nasil-yapilir-shutter-1

Yaş meyvelerin çürüme, bozulma, ezilme riski olduğu için kuru meyveleri tercih edebilirsiniz. Kuru kayısı, kuru incir gibi yiyecekler tıpkı kuru yemişler gibi sizi zor zamanlarda enerjik tutacaktır.

Bisküvi ve krakerler

susamli-cubuk-kraker-shutter-1

Çantaya kolaylıkla sığdırabileceğiniz bisküvi, çubuk kraker gibi yiyecekler de deprem sonrası açlığınızı bastıracaktır.

Tahin&pekmez

tahin-1

Enerji veren yiyecekler önemli demiştik. Kan şekerinizin düşmesi ihtimaline karşı yanınıza kavanozlarda tahin pekmez de alabilirsiniz.

Protein bar

keten-tohumlu-bar-yeni

Lif, omega yağ asitleri, kalsiyum ve protein açısından zengin olan hazır satılan atıştırmalık protein barlar size zindelik verecektir.

Granola bar

Ev Yapımı Granola Bar Tarifi

Ev Yapımı Granola Bar Tarifi

Kuru yemiş, meyve parçaları, yulaf, keten tohumu, susam, pekmez, bal gibi malzemeler içeren granola barlar size enerji verip günlük vitamin ve mineral kaynağınız da olacak.

Meyve suyu

kislik-konsantre-meyve-suyu-nasil-yapilir-4

Vücudun enerji ve şeker ihtiyacını karşılayacak olan çeşitli meyve suları susuzluğunuzu gidermek için mutlaka deprem çantanızda olmalı.

Su

plastik-sise-su

Ve tabii ki en önemlisi yaşam kaynağımız olan su! Deprem çantanıza bol bol plastik şişelerde temiz su koymayı sakın unutmayın!

Deprem çantasında neler olmalı?

deprem-cantasi-shutter-21

Biz öncelikli olarak yiyecekler açısından baktık ama yukarıda saydığımız yiyecek ve içecekler dışında aşağıdaki hayat kurtaran malzemeleri de deprem çantanıza eklemelisiniz. Deprem çantanıza sadece gerekli malzemeleri koymanız gerektiğini unutmayın; makyaj malzemeleriniz evde kalabilir; kombinleriniz uyuşmayabilir, hiçbir şey hayatınızdan değerli değil!

 • Çadır: Deprem sonrası barınma ihtiyacınızı çadırla karşılayabilirsiniz.
 • Battaniye: Yanına sizi özellikle geceleri sıcak tutacak bir şey almalısınız.
 • Mevsime uygun giysiler: Yine soğuk havaya karşı kapüşonlular, hırkalar, yağmurluklar...
 • Ayakkabı: Evden aceleyle çıktığınız durumlar için çantada bir ayakkabı bulundurmak faydalı olabilir.
 • İlaç: Düzenli olarak kullandığınız ilaçları yanınıza almalısınız.
 • İlk yardım seti: Yaralanmalara karşı ve çevrenizdekilere yardım edebilmek için basit ilkyardım malzemeleri size yardımcı olacaktır.
 • Düdük: Sesinizi duyuramamanız ihtimaline karşı düdük en büyük yardımcınız olabilir.
 • El feneri: El feneri elektriklerin kesildiği durumlarda ya da gece saatlerinde en fazla ihtiyacınız olan şeylerden biri. Yanınıza yedek piller de almayı unutmayın.
 • Kibrit, çakmak: Ateş yakmanız ya da önünüzü aydınlatmanız gereken durumlar için kibrit ya da çakmak yanınızda olsun.
 • Islak mendil, peçete, tuvalet kağıdı: Kişisel hijyeniniz için bu malzemeleri de çantanıza koyabilirsiniz.
 • Para ve kıymetli evraklar: Deprem sonrası ihtiyaçlarınız için bir miktar para ve kimlik, sigorta gibi evraklarınızı da çantada muhafaza etmenizde fayda var.
 • Anahtarlar: Ev, ofis, araba anahtarlarınızı da mutlaka yanınızda bulundurun.
 • Bebekler için mama, bebek bezi, biberon: Eğer küçük bebeğiniz varsa onun ihtiyaçlarını da unutmamalısınız.
 • Evcil hayvanlarınız için mama: Can dostunuzun ihtiyaçlarını da mutlaka çantaya ekleyin.
 • Önemli telefon numaraları: Herhangi bir durumda yardım ekiplerinini yakınlarınıza ulaşabilmesi için onlara ait iletişim bilgilerini bir kağıda yazmayı unutmayın!

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?