https://www.akitcheninistanbul.com/recipe/red-cabbage-salad/red-cabbage-salad-3-of-3/ |akitcheninistanbul.com

Lokantada Yediklerinizin Sırrı Burada Saklı: Mor Lahana Nasıl Yumuşatılır?

Favorilerime
Ekle

Lahana ailesinin hem rengiyle hem de adeta bir sanat eseri gibi görünen iç dokusuyla en farklı üyesi mor lahana! Hem o muhteşem rengi iştah açıyor hem de sofralarımıza lezzet katıyor. Özellikle salatası ve turşunu yemelere doyamıyoruz. Öyle ki restoranlara gittiğimizde önümüze konan mor lahanaları hemencecik yiyoruz. Ancak mor lahananın çok minik bir püf noktası var. Eğer onu uygulayamazsak mor lahanalar kıtır kıtır kalıyor ve yemekte zorlanıyoruz.

Turşu tadında mor lahanaların o sırlarını açıklayalım sizlere. Lokantalarda yediklerinizin de sırlarını verelim. Mor lahanalar hazırsa hadi başlayalım!

Mor lahana nasıl yumuşatılır?

Mor lahanalarınızın varsa çürümüş ya da bozulmuş dış kabuklarını ayıklayarak işe başlayın. Ardından lahanalarınızı bir kesme tahtasının üzerine alın ve bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölün. Eğer tamamını kullanmayacaksanız kullanmayacağınız kadarını bir streç filmle sararak buzdolabına kaldırın.

Ortadan ikiye böldüğünüz mor lahanayı ince ince bir bıçak yardımıyla doğramaya çalışın. Ne kadar ince doğrarsanız yumuşatması o kadar kolay olacaktır. Dilerseniz mor lahanalarınızı rendeleyebilirsiniz.

Ardından üzerine tuz ilave ederek birkaç dakika bekletin. Tuzladığınız mor lahanaların üzerine limon ya da sirke ilave edin. Ardından ovmaya başlayın. Suyu iyice çıkıp yumuşayana kadar ovma işlemine devam edin. Burada işin sırrı limon ya da sirkenin mor lahanayı yumuşatmasını sağlamak. Onlarsız olmaz. Bu aşamada dilerseniz limon tuzu ya da şeker ilavesi de yapabilirsiniz.

Suyu çıkan mor lahanaların sularını süzdürün. Eğer turşu olarak kullanacaksanız yıkamadan bir kavanoza alın. Direkt yiyeceksiniz ya da salataya koyacaksınız süzdürebilirsiniz. Çok tuzlu gelmişse yıkayıp süzdürebilirsiniz ve yeniden tatlandırabilirsiniz. Önerimiz turşu yapacak olsanız da yapmayacak olsanız da kavanoza alıp birkaç saat buzdolabında saklamak.

akitcheninistanbul.com

akitcheninistanbul.com

Buzdolabında bekledikçe güzelce yumuşacayacaktır. Ardından mor lahanalarınız yenmeye hazır! Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?