Keklik Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Beyaz, kahverengi ve krem renklerinde olan keklik yumurtası, eti ile ünlü olan keklik kuşundan elde edilir. Küt ve oval bir yapıya sahip olan yumurta, tavuk yumurtasına bezer bir yapıdadır. Fakat tavuk yumurtasının aksine keklik yumurtasının üzerinde farklı ebatlarda koyu kahverengi lekeler görülür.

Keklik yumurtası nerede satılır? Nasıl saklanır?

Keklik yumurtası belirli bir üretim tekniğine sahip olmadığı için hem oldukça pahalı bir yumurtadır hem de tavuk yumurtası gibi marketlerde kolayca bulunmaz. Küçük çiftliklerde kişisel olarak üretilen keklik yumurtası ördek yumurtası gibi organik ürünler satan köy pazarlarından temin edilebilir. Keklik yumurtası internet üzerinden satış yapan bu çiftliklerden telefon ile sipariş edilerek getirtilebilir.

Keklik yumurtası saklanmak istendiğinde ise serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Özellikle yüksek ısıya karşı hassas olan keklik yumurtası, ıslak ortamlarda da oldukça çabuk bozulur. Bu nedenle buzdolabında kuru bir ortamda saklanması gerekir. Keklik yumurtası lezzetini ve vitaminlerini hızla kaybedeceği için uzun süre saklamadan tüketilmesi gerekir.

Keklik yumurtası nasıl tüketilir? Püf noktaları nelerdir?

Keklik yumurtası tavuk yumurtası gibi haşlanarak yenilebilir. Sebze ve baharatlar ile omlet de yapılan keklik yumurtası oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için fazla piştiğinde vitaminlerini ve minerallerini kaybeder. Bu sebeple fazla pişirilmeden yenilmesi tavsiye edilen keklik yumurtası omletten ziyade az pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilmelidir.

Keklik yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller

Kaz yumurtası gibi yüksek besin değerine sahip olan keklik yumurtası tavuk yumurtasından daha fazla vitamin ve minerallere sahiptir. Diğer yumurtalara oranla iki kat daha fazla protein içerir ve keklik yumurtası yüksek oranda enerji barındırır. Fosfor ve demir gibi minerallere de sahip olan keklik yumurtanın akında bakır, magnezyum ve iyot bulunur. B vitaminine de sahip olan keklik yumurtası, A vitamini açısından da önemli bir kaynaktır.

Keklik yumurtasının faydaları nelerdir?

-Çiğ olarak içilen keklik yumurtası, göğsü yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir.

-Yüksek oranda protein içerdiği için çocukların gelişimine destek olur.

-Düzenli tüketilen çiğ keklik yumurtası zihin açar ve konuşma zorluğu çekenlere iyi gelir.

Görselin kaynağı: http://ibc.lynxeds.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?