İnsanın Başına Gelmedikçe Anlamayacağı 14 Yemek Fobisi

Favorilerime
Ekle

Örümcekten, yılandan, kapalı alanda kalmaktan, yükseklikten ya da gök gürültüsünden korkmaya aşinayız. Yakınlarımızda kimsenin böyle bir fobisi yoksa bile etrafımızda duyuyoruz, filmlerde ya da kitaplarda görüyoruz.

Yalnız biri bize yemek pişirme fobisini açıklasın, öteki de fıstık ezmesinin damağa yapışma korkusundan bahsetsin.

Mageirocophobia - Yemek pişirme fobisi

"Ay ben makarna bile yapamam, hiç beceremem!" diyenler, bu yazıyı okuyup da "meğer bende mageirocophobia varmış şekerim" diye yanınıza gelirlerse onlara ağzınıza geleni söyleyin çünkü bu hastalık gerçek. Bu talihsiz fobi en çok da kalabalık gruplara yemek pişirme sırasında (daha doğrusu öncesinde) kendini gösteriyor.

Consecotaleophobia - Chopstick fobisi

Şu sıralar chopstick kullanmayı bilmeyen metropollüye kız vermeseler de bu fobi diğerlerinin yanında o kadar havalı ki varsın çeyizde chopstick yer almasın - olmadı - ("chopstick fobisi" diye kendi kendinize tekrarlayın, bakın ne kadar da havalı).

Acerophobia - Ekşi fobisi

Salataya ekşi ekşi limon sıkamadığını, kışın iyileşmek için en sulusundan portakal yiyemediğini, tekilanın yanında limon uzattıklarında alkolü tümden bıraktığını düşün. Acerophobia işte öyle bir şey.

Emetophobia - Yedikten sonra kusma fobisi

Baharatlı yiyecekler ya da az pişmiş bazı sebzeler gibi mideyi bozma potansiyeli olan yiyeceklerin masada kendine yer bulması ile beraber kendini gösteren bu fobinin temelinde, vücuduna hakim olamama ve tuvalete kendini atma refleksi yatıyor. Yani aslında kusmayacağın varsa bile "kusacağım sanırım" endişesi ile yaşıyorsun.

Arachibutyrophobia - Fıstık ezmesinin damağa yapışması fobisi

arachibutyrophobia

arachibutyrophobia

Bu fobiye sahip olan bahtsız bedeviler, damaklarına yapışan fıstık ezmesinin bir daha asla oradan ayrılmayacağına ve bu yüzden de ağızlarını doğru düzgün açamayacaklarına inanıyorlar. Fıstık ezmesi tamam da, bu fobinin Nutella'da olduğunu düşün. Böyle bir dünyaya çocuk getirmezsin, o derece kötü.

Neophobia - Yeni yiyecekler deneme fobisi

scary-sushi

Sushi yiyelim diyenlere korkulu gözlerle bakanlar, kinoa dendiğinde makarnasına sarılanlar, chia gördüğünde havaya bakıp ıslık çalanlar bu grupta yer alıyor. Neophobia aslında yeni olan herhangi bir şeye duyulan fobi ancak bu taş devri kafalı fobiye sahip olanların bir kısmının "food neophobia" yaşadığını da söyleyebiliriz.

Alektorophobia - Tavuk fobisi

Bu doğuştan şanssız kişiler tavuk ve tavuktan çıkan ya da üretilen herhangi bir yiyecekten ölümüne kaçıyorlar, arkalarına bile bakmıyorlar. "Neden" diye sorsan, tatmin edecek bir cevap alman da mümkün değil. İnsan fobisini seçemiyor.

Alliumphobia - Sarımsak fobisi

Küçükken fazla sarımsağa maruz kalan kişilerde rastlanan bu fobinin... Vazgeçtim, dalga geçmeyelim. Başa gelmeden anlayamayız.

Mycophobia - Mantar fobisi

 

scary-mantar

Mantar gördüğünde nefesin daralıyor, kalbin sıkışıyor, boncuk boncuk terliyorsan bunun sebebi mantar fobin olması olabilir. Mantar fobisini çeken bilir.

Phagophobia - Yutma fobisi

Yutma fobisini hemen aşağıdaki yeme fobisi (cibophobia) ya da anoreksia ile karıştırmamak lazım. Hayatı oldukça zorlaştıran bu fobiye sahip şanssız kişiler, garip bir şekilde yutma aşaması öncesinde kusma hissine kapılıyorlar.

Thermophobia - Sıcak içecekler fobisi

Beyaz çay, yeşil çay, siyah çay, Türk kahvesi, Americano, cappuchino ve diğer herhangi sıcak olan bir içeceğin hayatında olmadığını düşün. Üşürsün.

Ichthyophobia - Balık fobisi

Şimdi gözleri canlı canlı, pulları parıl parıl koca bir lüfer getir gözünün önüne. Sonra onu mangala yavaşça bıraktığını, balığın yağının kömürle buluştuğunu ve ızgaradan "cıssss" sesinin geldiğini ve bu sırada buz gibi rakından koca bir yudum aldığını düşün. İşte bu keyfi yaşayamayan insanlar var. Çünkü balıktan korkuyorlar.

Lachanophobia - Sebze fobisi

Hayır, bu fobi karnabahar sevmemek, pırasadan koşarak uzaklaşmak ya da bamyadan hazzetmemek gibi bir şey değil. Sen açlıktan ölecek olsan pırasa yersin ama lachanophobia'sı olanlar fobilerine yenik düşerler.

Cibophobia - Yiyecek fobisi / Sitophobia - Yeme fobisi

old-gils-gifs - cibophobia / sitophobia

old-gils-gifs - cibophobia / sitophobia

Bu kişilerle dalga geçmemiz gerçekten mümkün değil. Gerçekten. Yiyeceği her şeyin öncesinde uzun uzun elindekini kokladığını, son kullanma tarihi geçmiş mi diye defalarca ambalaja baktığını, süt ya da mayonez gibi çabuk bozulabilecek şeyleri açtıktan saatler sonra "bozuldu artık o" diyerek çöpe attığını hayal et. Bu -maalesef- çekilmez hayata sahip kişiler, yedikleri yiyeceklerin vücutlarına geri dönülemez zararlar verdiğini düşündürten bir fobiye sahipler.

Yukarıdaki fobilere sahip kişilerin hiçbirinin Yemek.com'a girme cesaretini gösterebildiğini düşünmediğimizi de not olarak ekleyelim,  maazallah diye bitirelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?