limonlu-su-seluliti-engelliyor-yeni

Yüzü Ekşitir Ama: Limonlu Su Zayıflatır mı, Zayıflatmaz mı?

Favorilerime
Ekle

Kilo vermek isteyenlerin karşısına onlarca diyet önerisi, düzinelerce mucize formül, sayısız kulaktan dolma zayıflama tüyosu çıkıyor. Bunların bir kısmı gerçekten zayıflamaya yardımcı olabilirken bazılarıysa mit olmaktan öteye gidemiyor.

İşte bugün size anlatacağımız “Limonlu su zayıflatır mı zayıflatmaz mı?” sorusu da en çok sorulan sorulardan biri olarak karşımızda. Peki, nedir bu işin aslı?

Merak ediyorusunuz, biliyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım o zaman.

Limonlu su gerçekten zayıflatır mı?

Eğer zayıflamak için mucize bir çözüm peşindeyseniz ve limonlu suyun da kilo vermenizi sağlayacak sihirli formül olmasını umuyorsanız size kötü haberlerimiz var: Limonlu su, tek başına zayıflatmaz!

Ama hemen yüzünüzü düşürüp hayal kırıklığı yaşamayın. Limonlu su, zayıflatmaz ama zayıflamaya yardımcı olur.

Zaten kilo vermek için daha kapsamlı bir çabaya girişmeli; birden çok cephede harekete geçmelisiniz: Düşük kalorili bir diyet uygulamalı, düzenli spor yapmalısınız. Bu iki unsuru hayatınızın bir parçası hâline getirmişseniz limonlu su içmek, size bazı avantajlar elbette sağlayacaktır.

Limonlu su içmenin faydaları

limonlu su zayıflatır mı?

limonlu su zayıflatır mı?

Birçok beslenme uzmanı, limonlu su içmenin kilo kaybında gerçek ve gözle görülür etkileri olduğu görüşünde. Limonlu su, kilo kaybını hızlandırabilir. Ayrıca kilo vermeyi kolaylaştırıcı özelliklerinin yanında vücudunuzdaki toksinleri de temizler.

Limonlu su, iyi bir idrar söktürücü ve sindirim tetikleyici olarak da zayıflarken size fayda sağlar. Ve tabii C vitamini deposu olarak da bağışıklık sisteminize iyi gelir.

Yetişkin bir erkeğin günlük C vitamini ihtiyacının 1/5'ini; yetişkin bir kadınınsa 1/4'ünü karşılayabilen 1 adet limonun suyunun sadece 11 kalori olması da ayrıca kilo kaybetmeyi amaçlayanlar için bir cazibe unsurudur. Zira limonlu suyla aldığınız C vitamininin, vücudunuzdaki hücrelerin, vücuttaki yağı yakarak enerjiye dönüştürmesini sağlayan karnitin üretimini artırdığı biliniyor. Bunu sağlarken de size gereğinden fazla kalori aldırmaması tabii ki önemli.

Yapılan araştırmalar, C vitamininin vücut direncini artırarak egzersiz yaparken de daha zor yorulmanızı sağladığını gösteriyor. Limondaki C vitamini de aynı etkiyi gösterip, spor salonunda daha çok zaman geçirmenize; dolayısıyla daha çok kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Limonlu su acıkmayı engelliyor, kan dolaşımını hızlandırıyor

pinterest

pinterest

Limonda bulunan pektin lifi, sık acıkmanızı engelleyerek daha az yemek yeme ihtiyacı hissetmenizi sağlıyor. Böylelikle kilo vermek için giriştiğiniz mücadelede sizin için önemli bir güç haline geliyor.

Ayrıca limon, kan dolaşımınızı hızlandırarak hareketsiz kaldığınızda bile daha fazla kalori yakmanızı ve vücudunuzun daha fazla yağı metabolize etmesini sağlıyor.

Antioksidan olarak ciddiye alınması gereken limonun barındırdığı flavonoidlerse hücrelere zarar veren serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek oksidatif stresi azaltıyor. Oksidatif stres, sadece kilo almaya değil; kanser, kalp ve şeker hastalıklarına da neden olabileceğinden limonun bu özelliği ayrıca kayda değer.

Ayrıca limon, özünde asidik bir besin olsa da vücuda girdiğinde alkalik özellik kazanıyor. Alkalik besinler tüketmek de genel vücut sağlığınız için çok gerekli.

Limonlu su selüliti engelliyor

limonlu-su-seluliti-engelliyor-yeni

Limonlu su içerek, vücudunuzun susuz kalmasını da engellemiş oluyorsunuz. Susuz kalmış vücudun daha fazla yağ depoladığı, bilinen bir gerçek. Zayıflamak için bol su içmelisiniz zaten... Ayrıca, limonlu su, düzenli olarak içildiğinde selülitleri de ortadan kaldırıyor.

Yalnız, limonlu suyu ılık suyla hazırlamaya ve limonun asidik yapısı nedeniyle mide sorunları yaşamamak için limon ve suyu en azından yarı yarıya karıştırmaya dikkat edin.

Kilo vermek için, bilinçsiz diyetler uygulamayın. Bir diyete başlarken sizin için en uygun olanını doktorunuzla birlikte belirleyin. Diyetinize limonlu suyu eklerken de özellikle mide yanması, mide ülseri ya da reflü şikayeti olanların mutlaka doktorlarına danışmaları gerekli.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?