kan-sulandirici-besinler-shutter-6-bitki-caylari

Ağrıları Unutuyoruz: Regl Dönemi Ağrısına İyi Gelen Özel Bitki Çayları

Favorilerime
Ekle

Vücudun olgunlaşması ve artık doğurganlığın aktif hale geldiğinin göstergesi olan regl ya da günlük hayattaki genel kullanımıyla adet, aybaşı ya da özel gün, yaklaşık 28 günlük döngüler halinde gerçekleşen bir olaydır. Genellikle kadınlarda 21 ve 35 gün arasında regl olunması normal olarak kabul edilir.

Her ay en az 3 gün boyunca regl olan kadınlardan duymaya alışık olduğunuz şeylerden bir tanesi regl sancıları ya da regl ağrılarıdır. Vücuttan atılması gereken yumurtanın zor bir şekilde atılıyor olması nedeniyle ağrılı geçen regl dönemleri, kadınların yorgun ve halsiz hissetmesine neden olabilir, kısa süreli de olsa sosyal hayatından soyutlanması anlamına gelir. Aynı zamanda yaşanan ağrılar dinlenme ve uyuma gibi istekleri de gün yüzüne çıkarabilir.

Yalnızca regl sırasında değil regl öncesi ve sonrasında da vücuttaki değişimlerle baş başa kalan kadınların en azından regl dönemlerini daha kolay anlatabilmeleri için kolaylıkla yararlanabilecekleri bitki çayları vardır.

Her zaman olduğu gibi bu çayların kullanımı bireyin kendi başına alabileceği bir karara bağlı değil, doktorunun onayıyla gerçekleşmesi gerekir. Biliyorsunuz ki aksi durumlarda alerjik reaksiyonlardan başlamak üzere daha farklı tepkimelere neden olabilir.

Regl dönemi sancılarına ve ağrılarına ne iyi gelir, hangi bitki çayları ve özel karışımlar adet ağrısını dindirir diyenler için işte cevaplarımız.

  • Civanperçemi çayı

civanperceminin-zararlari-yan-etkileri

Her seferinde ağrılı geçen regl döneminiz için civanperçemi aklınıza ilk gelmesi gereken bitki. Regl başlamadan üç gün önce içmeye başladığınız civanperçemi çayı daha kolay bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olur. Ağrıları keser ve kolay hareket etmenizi sağlar.

Civanperçemi çayı nasıl yapılır: 5 gram civanperçemi çayını yarım litre kaynayan suya atın ve 3 dakika boyunca demleyin. Soğuduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere bir bardak için. Burada önemli olan çayı her gün yeni demlemeniz. Eski çayı kullanmamanız gerekiyor.

  • Böğürtlen çayı

bögürtlen cayi
İçindeki C vitaminleriyle enerji seviyenizi yükseltecek ve daha kolay bir regl dönemi geçirmenize yardım edecek olan böğürtlen çayı, hissedebileceğiniz depresifliği de ortadan kaldıracaktır.

Böğürtlen çayı nasıl yapılır: Kaşıkla ezdiğiniz taze böğürtlenleri posa haline getirin ve kaynayan suya böğürtlen suyuyla birlikte atın. Yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra posasını süzerek için.

  • Safran çayı

Safran Çayı

Kısa sürede çözüme ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir bitki de safran. Genellikle yüksek fiyatıyla bildiğimiz ancak şifalarını say say bitiremediğimiz bir bitkidir kendisi. Adet söktürücü etkisiyle birlikte ağrılarınızın daha kısa sürede ortadan yok olmasını sağlar.

Safran çayı nasıl yapılır: Bir tutam tel safranı bir bardak ölçtüğünüz kaynayan suyun içine atın. Ardından kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra bardağınıza alıp için.

  • Zencefil çayı

Kışın bala karıştırarak hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan zencefil bu kez adet söktürücü olarak da görev alıyor. Aynı zamanda ağrı kesici olarak da görev gören zencefil çayı, evde bulundurmanız gerekenlerden.

Zencefil çayı nasıl yapılır: 15-20 gram taze zencefili temizleyip kaynatılabilir hale getirin. Zencefilleri ince ince dilimleyip kaynayan suya atıp 10 dakika demlemeye bırakın.

  • Karışık bitki çayı

null

İçinde civanperçemi, adaçayı ve aslanpençesi olan bir karışım hazırladığınız zaman çok daha etkili bir çay elde etmiş oluyorsunuz. Adet söktürücü, rahatlatıcı, enerji verici, ağrı kesici özellikleriyle en etkili üçlü olarak da söyleyebileceğimiz karışık bitki çayı sizi rahatlatacaktır.

Karışık bitki çayı nasıl hazırlanır: Her birinden bir tutam aldığınız bitkileri kaynayan yarım litre suya atın ve 5 dakika boyunca demlemeye bırakın.

  • Maydanoz sapı suyu

maydanoz-suyunun-faydalari-5-one-cikan

Adet sancıları için olmasa da geciken adet için hazırlayabileceğiniz bir diğer bitkisel öneri ise maydanoz sapı suyu. Genellikle zayıflamak amacıyla kullanılan bu bitkisel çözümü çok sık kullanmamakla birlikte regl dönemlerinden bir hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

Maydanoz sapı suyu nasıl hazırlanır: 5 adet maydanozun saplarını yapraklarından ayırın. Bir bardak su içine atarak kaynatmaya başlayın. Rengi sararmaya başladığında altını biraz kısarak kendiliğinden renk vermesini sağlayın. Rengi biraz daha koyu sarı olduğunda altını kapatın ve için.

Önemli not: Maydanoz sapı suyu hamileler için yasaktır.

Hatırlatmamız gerekenler: Bahsi geçen tüm karışımlar ve çayları kullanmadan önce doktorunuza başvurun. Farklı vücutlarda farklı etkilere neden olabilecekleri için her zaman doktorunuzun söylediklerini dikkate alın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

fatma2021 Eylül 2021 12:55
maydanoz sapı gerckten zayiflamk için yadimci olabilirmi?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?