600 Yıllık Hikaye: Hindiye Neden 'Turkey' Deniyor?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21769 takipçi414 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Mart 9
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Cupcake'ine, cheesecake'ine, donut'una yandığımız Amerika'nın hindiye Turkey dediğini kuvvetle muhtemel biliyorsunuz. (Bilmiyorsanız öğrenmiş oldunuz dostlar, çok sinir bozucu)

Peki bu hindi tarifi içinde uyuyası Amerikalılar ve İngilizce konuşan diğer topraklar neden hindiye 'Turkey' diyor?

Hikaye 600 yıllık. Biraz üstüne gitsek lisedeki tarih derslerine dönmemiz işten bile değil. Durup dururken hayatınıza yeniden tımarlı sipahi tadında terimler sokmamak için yüzeysel gidelim: 1453 yılında İstanbul'u fetheden Osmanlılar, aslen Kuzey Amerikalı olan hindiyi, Batı Afrika üzerinden (tahminler Gine üzerinden olduğu yönünde) Avrupa'ya ihraç etmeye başlar. Daha o zamanlar 'Güneşin Batmadığı Ülke' olmamasına rağmen İngilizler hindiye 'Türkiye Horozu (Turkey Cock)' demeye başlayınca ok yaydan çıkmış olur. Zamanla hindiye o topraklarda Turkey denmeye başlar.

Hindi Tarifi

Hindiye Turkey deme sevdasının Amerika'ya sıçraması ise bir başka mini hikayeyi barındırır. Amerika keşfedildikten sonra (kimin keşfettiği kısmına girmiyoruz dostlar şimdilik) yeni kıtaya taşınan İngilizler kendi 'gıcıklıklarını' da beraberinde getirirler ve orada gördükleri hindiye de Turkey derler. Portekizli tüccarların Amerika'daki hindileri Avrupa'ya taşıması da bir şeyi değiştirmez. Çünkü İngilizler her gördüğü sakallıyı dedeleri sanma refleksiyle, bu yeni tür hindiye de Turkey der.

Çok yakın zamanda dünyanın birçok yerinde yılbaşı hindisi tarifi başlığı altında mutfakları süsleyecek hindinin Turkey hikayesi budur. Artık Amerika'ya kızmadan önce sebebini biliyoruz.

Not: Biz de hindiye Hindistan vatandaşı olduğunu düşündüğümüz için hindi diyor olabilir miyiz sizce?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?