Ceviz Yağı

Favorilerime
Ekle

Cevizgiller ailesinin juglans cinsinden olan ceviz, MÖ 2000’lere varan kullanımı ile insanlık tarihi kadar eski, aromatik kokulu bir meyvedir. Ceviz ağacı, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişmesinin yanında, her iklim tipine uyumlu olarak yetiştirilebilmektedir.

Ceviz ağacının meyvesinden soğuk ya da sıcak pres yöntemiyle elde edilen ceviz yağı, tüketimi yüksek bitkisel bir yağdır. Cilt ve saç bakımından yemek ve salatalara kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan ceviz yağı, Omega 3 asitleri sayesinde bağışıklık sistemi ile kalp ve damar sağlığını korumada önemli işlevlere sahiptir.

Ceviz yağı nerelerde kullanılır?

Ceviz yağı, en yaygın olarak cilt sağlığını korumada kullanılmaktadır. 17. yüzyıldan beri cilt kırışıklıklarına karşı ceviz yağı kullanıldığı düşünülmektedir. İçerdiği proteinler ve potasyum sayesinde saçları güçlendirip canlı görünmesini sağladığı da bilinmektedir.

Cilt ve sağlık bakımının yanında yemeklerde, salatalarda ve soslarda da ceviz yağı kullanılabilmektedir. Baskın bir tadı olması nedeniyle, yemeğinin tadını bastırmaması için kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Ceviz yağının faydaları nelerdir?

- Kanı temizleme özelliği yanında kanamalı durumlarda kılcal damarları sıkıştırarak fazla kanamayı engelleyebilmektedir.

- Bünyesindeki aminoasitler sayesinde diyabet hastaları için faydalı olduğu düşünülmektedir.

- Masaj yağı olarak kullanılan ceviz yağı, romatizmal hastalıklara iyi gelebilmektedir.

- Obeziteye karşı, zayıflama ve iştah kesmeye yardımcı olabilmektedir.

- İçerdiği arjinin sayesinde hipertansiyonu engelleyebilmektedir.

- Kandaki trigliserit ve kolesterol seviyesini düşürebilmektedir.

- Ağız, diş ve diş eti hastalıklarına karşı gargara olarak kullanılabilmektedir.

- Bronzlaşmayı kolaylaştırıcı etkisi bulunabilmektedir.

- Ereksiyon sorunlarına karşı ceviz yağı çözüm olabilirken, cinsel arzuyu artırabilmektedir.

- Hormon dengelerini sağlamaya yardımcıdır.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?

Ceviz yağı, cilde doğrudan uygulanabilmektedir. Sık kullanılacağı durumlarda ise bir çay bardağı suya 5-6 damla ceviz yağı damlatılarak seyreltilmiş olarak kullanılmalıdır. Vücut sağlığı ve direncini sağlamak için 3-4 damla ceviz yağının yemek, salata ve soslarda kullanımı yeterli olabilmektedir. Saç ve kirpik üzerinde friksiyon yöntemiyle ceviz yağı kullanımında, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olunabilmektedir.

Nasır, mantar ve egzama hastalıklarına karşı kompres yapılarak bu hastalıkların etkisi azaltılabilmektedir.
Ceviz, alerjen bir madde olduğundan ceviz yağı tedavi amacından ziyade, bitkisel destek olarak kullanılmalıdır. Beklenmeyen bir etki ile karşılaşılması durumunda doktora başvurulmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?