Lakerda Tarifi
Her Sofraya Yakışır:

Lakerda Tarifi

23 Şubat 2017
Tarif Defterime
Ekle

Lakerda kelimesi İspanyolca’dan dilimize yerleşmiş, “La kerrida” yani “ istenince olan şey” demektir. Çocuğunun çok sevdiği balıklardan çokça tutan ve onları aylar boyunca saklamak isteyen İspanyol balıkçı bir babanın keşfiyle ortaya çıkmış olan bu güzelim meze çeşidi, sofralarımızın en sevilen mezelerinden.

Yapılışıyla ilgili pek çok farklı tarif mevcut ama en çok öne çıkanlar İstanbul usulü ve Sarozlu balıkçıların yaptıkları usul. Balıkçılara gidince ayıla bayıla yediğimiz bu mezeyi siz de evinizde hazırlayabilirsiniz. Bir de dilimize pelesenk olmuş meşhur şarkıyı dinlersiniz yaparken;

''Lakerda, lakerda, lakerda,
Yeme de yat onun yanında,
Lakerda, lakerda, lakerda,
Evli de tadar onu bekar da.''

Devamını Oku

KALORİ: 1 porsiyon için265/kcal
Besin Değerlerini Görmek İçin
Tıklayınız.

KAÇ KİŞİLİK

3 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

0 dakika
Bu tarif Yemek.com editörü tarafından üretilmiştir.
ingredients

Lakerda Tarifi İçin Malzemeler

 • 1adetiri palamut(yaklaşık 40-45cm)
 • 500gramkaya tuzu
 • 3-4adetdefne yaprağı
 • 1yemek kaşığıtane karabiber
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Lakerda Tarifinin Püf Noktası

Lakerdayı kesinlikle taze balık ile hazırlamalısınız, buzluktan çıkartılmış balık ile yaparsanız kurtlanma ihtimali olabilir. Temizlerken omurgasındaki ilik kısmını, bir dal ya da çalı süpürge çöpüyle iyice temizlemelisiniz, aksi takdirde lakerdanızın tadı çok güzel olmayabilir. Balıkçınıza balığı lakerda yapmak için hazırlamasını isteyin; balığın iç organları temizlenmeli, baş kısmı yan yüzgeç hizasından kesilmeli, kuyruk kısmı kuyruk bitiminden 4-5 cm içeriye doğru kesilmeli ve sırt yüzgeci de kesilip atılmalıdır. Yani lakerda hazırlamak için balığın sadece gövde kısmını kullanıyoruz.

nasil-yapilir

Lakerda Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Gövde kısmını çıkarttığınız balığı 3 eşit parçaya bölün ve omurgasındaki ilik kısmını bir dal ya da süpürge parçasıyla iyice temizleyin. Ardından balıkların iç kısmında bulunan koyu kahverengi parçayı sivri uçlu bir bıçakla üçgen şeklinde keserek çıkartın.
 2. Hazırladığınız balıkları tuzlu ve buzlu suda 4 saat bekletin, her saat başı suyunu değiştirin. Böylece balık içindeki kanı tamamen atmış olacak.
 3. Balıkları sudan çıkartın ve kuruması için kağıt havlunun üzerine yayın, bu şekilde 4-5 saat bekletin ve tamamen kurumalarını sağlayın.
 4. Cam ya da plastik bir kavanozun dibine yarım santim yüksekliğinde kaya tuzu serpin.
 5. Balıkların beyaz kısımları tuza değecek şekilde yan yana ve sıkı sıkıya yerleştirin. Üstlerine defne yaprakları ve tane karabiber serpiştirip, tekrar tuzla kaplayın.
 6. Bu şekilde tüm balıkları kavanozlara yerleştirin. Ardından kavanozun içine, balıkların üstüne bir ağırlık yerleştirin( bir taş ya da mermer parçası), ağırlığın üstüne de bir tahta parçası yerleştirin ve kavanozun ağzını temiz bir bezle kapatın.
 7. Kavanozları bu şekilde, güneş görmeyen serin bir yerde yaklaşık 20 gün bekletin.
 8. Bekleme süresinin sonunda, balıkları nazikçe tuzdan çıkartın ve derisini nazikçe ayırıp dilimleyin.
 9. Dilimlediğiniz parçaları soğuk su dolu bir kabın içine alın ve 2-3 saatte bir suyunu değiştirerek bir gece boyunca buzdolabında bekletin. Böylece balıklar fazla tuzu atmış olacaklar.
 10. Ertesi gün balıkları sudan çıkartın ve zeytinyağı dolu bir kaba yerleştirin ağzını kapatın ve buzdolabında saklayın.
 11. Bu şekilde hazırladığınız balıklar buzdolabında zeytinyağının içine yaklaşık 1 hafta durabilir ancak daha uzun süre saklamak istiyorsanız, 5 litre suya 750 gram kaya tuzu atarak bir salamura suyu hazırlayın ve balıkları bu suyun içinde bekletin. Servisten önce aynı şekilde suda bekleterek fazla tuzunu alın ve o şekilde servis edin.
cooking-proposal

Lakerda Tarifinin Pişirme Önerisi

Lakerda palamut ya da torik balığından yapılabilir.

Lakerda Tarifinin Servis Önerisi

Kırmızı soğanla servis edebilirsiniz.


youtube-thumbnail

Yorumlar

1

Neslihan Aslan Koşar26 Aralık 2019 14:41
şahane
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?