Tarhanalı Pirinç Köftesi Tarifi

Tarhana ile Sadece Çorba Yapılmayacağının Kanıtı 9 Nefis ve Farklı Tarif

Favorilerime
Ekle

Tarhana çorbası. Sadece adı geçtiğinde bile canımızın istediği, kokusu burnumuzda tüten en özel ve en bizden lezzetimizdir kendisi.

Özellikle kış sofralarına şifa kattığı için sık sık tercih edilir, kahvaltıdan akşam yemeğine günün her anında, midemizin guruldamaya başladığı her zamana ayak uydurmasını bilir. Zaten sırf bu güzelim lezzet için yazdan kışa adım atarken bol bol hazırlamıyor muyuz onu? Ev yapımı mis gibi tarhanalarımızı özenle hazırlayıp kurutmuyor muyuz?

İşte onca emek ve sabırla hazırladığımız o mis gibi ev yapımı tarhanalar ile artık sadece çorba yapmayalım diyoruz. Onun o şifa dolu lezzetini başka yemeklere de taşıyalım, tarhana ile yapılan yemekleri tek tek keşfedelim diyoruz.

Siz de bize katılmaz mıydınız?

  • Valigülü köftesi tarifi

Bulgur ve tarhana bir araya geliyor, çok farklı, çok lezzetli ve ekonomik nefis bir ana yemeğe dönüşüyor. Üzerine de yoğurt ve acılı yağ gelsin.

Of of of: Valigülü köftesi tarifi

  • Tarhanalı pirinç köftesi tarifi

Tarhanayı köfte yapımında kullanmanın da pek çok yolu var. Mesela valigülünde olduğu gibi iç harcında kullanmak istemezseniz onu kaplama malzemesi olarak da değerlendirebilirsiniz. Nar gibi kızarıyor, çıtır nefis bir tat sunuyor.

Artan pilavı değerlendirmenin en lezzetli yolu: Tarhanalı pirinç köftesi tarifi

  • Baget tarifi

Tarhanayı belki de daha önce hiç üzüm sirkesi, bal, kişniş gibi malzemelerle bir araya getirmeyi düşünmemiştiniz ama... Bu tarif size bunu da yaptıracak. Sonunda içi yumuşacık, dışı mangal tadında nefis tavuk bagetler elde edince bu tarifi öyle çok seveceksiniz ki...

Haftada bir yapmak isteyeceksiniz: Baget tarifi

  • Tarhanalı etsiz lahana lazanya tarifi

Şimdi de sırada lahana sevmeyenlere bile onu afiyetle yedirecek nefis bir tarif var! İçinde et olmadığı için et yemeyen ya da yemeyi tercih etmeyenler için de nefis bir alternatif.

Tarhananın büyük katkılarıyla: Tarhanalı etsiz lahana lazanya tarifi

  • Kaz Dağı çorbası tarifi

"Ben tarhanadan sadece çorba yapmak isterim" derseniz onu yine çorba olarak değerlendirebilir ama bu kez bambaşka bir lezzete kavuşturabilirsiniz. Nohut ve börülceleri böyle alalım...

Malzemesi bol: Kaz Dağı çorbası tarifi

  • Tarhana kavurma tarifi

Bildiğiniz gibi yöresel tariflerimizde tarhanaya da bol bol yer veriliyor aslında. Biz de bu yüzden Kaz Dağı çorbasıyla yetinmiyor, şimdi de rotamızı Kahramanmaraş'a doğru çeviriyoruz.

4 malzemeli bu efsane lezzetle tanışıyoruz: Tarhana kavurma tarifi

  • Tarhana cipsi tarifi

Dışarıdan hazır paketler halinde cipsler almak yerine evde, sağlık dolu malzemelerle kendi cipsinizi kendiniz hazırlamak isterseniz yine tarhanadan gönül rahatlığıyla destek alabilirsiniz. İçinde yağ kullanmanıza bile hiç ama hiç gerek yok.

Fırınlayalım: Tarhana cipsi tarifi

  • Tarhana bulamacı tarifi

Bir yöresel tarif de Trakya mutfağından geliyor, tarhananın tadını doya doya çıkarmanın en pratik ve en lezzetli yolu bu lezzetten geçiyor.

Ekmeği bana bana: Tarhana bulamacı tarifi

  • Çorbadan vazgeçemeyenlere özel bonus: Kıymalı tarhana çorbası tarifi

Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi

Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi

"Tarhana ile yapılan hiçbir şeyi tarhana çorbasına değişmem" diyenlerdenseniz sizi çorba keyfinizden alıkoymayacak ama onu çok daha besleyici bir hale getirecek nefis bir önerimiz var.

Ana yemek gücünde oluyor, tıka basa doyuruyor: Kıymalı tarhana çorbası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?