Trakyalı'nın Kıyıntı Öğünü:

Tarhana Bulamacı Tarifi

Trakyalı'nın Kıyıntı Öğünü:

Tarhana Bulamacı Tarifi

https://yemek.com/tarif/tarhana-bulamaci/ | Tarhana Bulamacı Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
4.5
Banu Alabaşoğlu
Bir sofra, hepimizi bir araya toplayabilir.
Banu Alabaşoğlu
61 takipçi31 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

5
ipeksare
Mayıs 24
15 dakika
5
Gökçen Mutaf
Temmuz 14, 2020
15 dakika
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9

Şöyle eve geldiniz, açlığınızı geçiştirmek için alelacele bir şey hazırlamak istediğinizde "menemen" neyse, Trakyalı biri için de "tarhana bulamacı" odur. Nasılsa herkesin mutfaklarında kışlık olarak hazırlanmış bolca "Trakya tarhanası" bulunur; hepi topu on on iki dakikada, ekmeğinizi bana bana yiyeceğiniz bir "tarhana bulamacı" hazırlamak mümkün.

"Bulamaç yemekleri" daha çok Kırklareli mutfağında sahiplenen yemeklerdendir. Bu tarif yörenin özellikle yoğun beden gücüyle çalışan, tarım ve ormancılık yapılan Balkan köylerinde yapılan, alelacele hazırlanıp, tarhananın o sıcak tutan, işe çabucak geri dönmek için gerekli enerjiyi sağlayan, şifa dolu ve besleyici özelliğiyle öne çıkan pratik bir ara öğün yemeğidir. Hele yanında dokulu, tok bir köy ekmeği ve o meşhur Rumeli turşularından varsa, sofrada başka şeye gerek bırakmaz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

10 dakika

Tarhana Bulamacı Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 çorba kaşığıTrakya tarhanası
 • 1 adetkuru soğan
 • 1,5 su bardağısoğuk su
 • 1 tatlı kaşığısalça
 • 1 çay kaşığıkuru nane
 • 1 çay kaşığıacı pul biber
 • 1 adetacı süs biberi(arzuya göre )
 • 1/2 çay kaşığıtuz
 • 1 yemek kaşığıayçiçek yağı

Tarhana Bulamacı Tarifinin Püf Noktası

Trakya tarhanası adıyla kışlık olarak hazırlanan toz tarhana kullanmalısınız. Diğer yöre tarhanalarıyla aynı sonucu alamazsınız. Tarhananızın suyunu verince topaklanmaması için iyi karıştırarak göz göz tıkırdayıncaya değin kontrollü pişirmeye özen gösterin. Salça kullanımında serbestsiniz. Tarhananızın rengine güveniyorsanız gerek duymayabilirsiniz, hiç ziyanı yok.

Tarhana Bulamacı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Ayçiçek yağını bir tavaya alıp soğanı bebek dişi çentin. Kısık ateşte terletip pembeleştirin. Çok kavurmamaya özen gösterin.

 2. Arzu edenler bu aşamada bir acı süs biberini ( biz kıştan ipe dizip kuruturuz ) acısı çıkması için ucundan hafifçe kesip tavaya alın. Ardından tarhanamızı da tavaya alıp birlikte birkaç dakika tarhana yağı toparlayacak kadar kavurun.

 3. Salçayı katıp birkaç defa çevirip hafifçe kavurun. Suyunu verip tarhana topalklanmayacak şekilde sürekli karıştırarak açtırın. Bu aşamada tuzunu da dengeleyebilirsiniz.

 4. Kısa süre içinde tarhananız toparlayarak koyuca bir kek hamuru kıvamına dönecektir. Arzu ettiğimiz bu. Ne çok koyulaşacak ne de boza gibi daha sıvı kalacak... Göz göz birkaç taşım kaynatıp altını kapatın.

 5. Daha fazla acı arzu edenler üzerine bir parça daha pul biber gezdirebilir yahut süs biberinizin verdiği acıyla yetinebilirsiniz. Bir miktar da kuru nane gezdirip ilk sıcağı geçince pişirdiğiniz tava/sahan ile sofraya alın. Afiyet olsun.

Tarhana Bulamacı Tarifinin Servis Önerisi

Dokulu, mümkünse ekşi maya ile hazırlanmış tok bir köy ekmeği ve yanına Rumeli turşuları önerilir. Ben örneğin; daha önce paylaştığım, Boşnaklar'ın meşhur "soka"sını bu tarife çok yakıştırıyorum.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?