anason

Anason

Favorilerime
Ekle

Asya kökenli, 50-60 cm boylarında çiçekli ve meyveli bir bitki olan anason, maydanozgiller ailesinden gelmektedir.
Anason, içeriğinde bulunan anethol maddesiyle yakıcı bir tada ve keskin bir kokuya sahiptir. Baharat olarak da kullanılan bu bitki, aromatik lezzeti ve şifalı etkileriyle kendine geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.

Anasonun faydaları nelerdir?

-İçeriğindeki uçucu yağlarla hazmı kolaylaştıran anasonun, yemeklerden sonra içildiğinde gaz söktürücü ve mideyi rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır.

-İştahı kapalı olan çocuklar ve yetişkinler için son derece faydalı olan bu bitki, yemeklere karşı olan isteksizliği giderir.

-Mide bulantıları ve ishale karşı etkilidir. İdrar söktürücü özelliğiyle fazla suyun vücuttan atılmasına destek olur.

-Soğuk algınlığına karşı etkili bir silah olan anason çayı, vücut direncini artırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

-İnatçı hıçkırık şikayeti için bir bardak anason çayı içilmesi faydalı olacaktır.

-Gaz sancısı çeken küçük bebek ve çocuklara anason çayı içirilebilir. Bu şifalı bitki, aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarıyla savaşarak, öksürüğü giderici etkiye sahiptir.

-Solunum yollarıyla ilgili astım, bronşit gibi rahatsızlıkların tedavine yardımcı olurken, nefes darlığını da bertaraf eder.

-Aybaşı kanamalarını düzenleyen anason, anne sütünü artırırken, östrojeni yükseltici özelliğiyle de göğüslerin dolgun görünmesini destekler.

-Sinir sistemini kuvvetlendiren anason, yatıştırıcı ve uykusuzluğu giderici etkiye sahiptir.

-Çeşitli bitki çaylarına ve bitkisel ilaçlara hoş bir tat katmak için anason ilavesi yapılmaktadır.

-Her türlü ağrının yanı sıra, özellikle baş ağrıları için çok güçlü etkilere sahip olan bu bitki, kan dolaşımını hızlandırıcı ve kalbi güçlendirici niteliktedir.

Anason nasıl saklanır?

Temmuz ve ağustos aylarında toplanarak gölgede kurutulması ve tohumlarının ezilerek saklanması gereken anason, öğütüldüğü takdirde tüm aromasını kaybeder. Dövüldükten sonra ışık almayacak şekilde kapalı kaplara tanzim edilmeli ve mutlaka her yıl tazelenmelidir. Senesi geçen anasonun şifalı etkileri hızla kaybolmaktadır.

Anasonun zararları nelerdir?

Aybaşı kanamalarını düzenleyen anasonun, aybaşı ve hamilelik dönemlerinde kullanımından sakınılmalıdır. Aşırı dozda tüketilirse uyuşukluk, baş ağrısı gibi yan etkilerin yanı sıra görme fonksiyonlarının zayıflamasına neden olabilir. Çok uzun süreli kullanımda anisizm rahatsızlığına sebep olmaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

6

emiral ll3 Ağustos 2018 17:18
test
Yanıtla
emiral ll3 Ağustos 2018 17:10
anason
Yanıtla
emiral ll 3 Ağustos 2018 17:18
Yanıtla
test
emiral ll3 Ağustos 2018 17:09
anason
Yanıtla
emiral ll24 Nisan 2018 18:43
rakida bulunur
Yanıtla
Murat 15 Temmuz 2018 00:24
Yanıtla
rakı mi içsek

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?