http://thehistoryoftea.weebly.com/bibliography.html | thehistoryoftea

Yaprağıyla, Kokusuyla, Rengiyle İyi Çay Nasıl Seçilir?

Favorilerime
Ekle

Bu haftanın "İÇ" kategorisinde sizi çok önemli bir konuyla karşılamak istedik. Geçtiğimiz haftalarda iyi bir kahvenin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Şimdi ise tadı damağınızda kalacak, sizi mest edip rahatlatacak o güzel çayları satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Biliyorsunuz ki sallama çay dönemi çoktan geçti. Artık yeni çaylar tadıyor, çay için özel olarak hazırlanmış kafelere gidiyor keyifle çayımızı içiyoruz. Maalesef ki bu özel çaylara her yerde ulaşamıyoruz. Kapalıçarşı'da daha geleneksel çaylarla karşı karşıya kalırken bazı çay kafeleri ve AVM'lerde bulunan noktalar imdadımıza yetişiyor.

Hal böyleyken o çayları evde içmek istersek ne yapabiliriz diye düşünüp çıktık yola.

Kolay gelsin!

İlk bakış: Çay yapraklarına çok dikkat edin

Satın alacağınız çaya göre çay yapraklarında farklılıklar gözlemlenebilir ancak hiçbir çay un ufak olmuş şekilde satılmaz. Özellikle yeşil, beyaz ve diğer yeni nesil çaylarda yaprağın bütün oluşuna, parçalanmamış olmasına çok dikkat edin.

Renkler anlatır: Çayın rengine dikkat kesilin

Satın alacağınız çayı eğer mağazadan alacaksanız öncesinde bir renk kontrolü yapın. İnternetten araştırın ve hangi renk görünmesi gerektiğini öğrenin. Eğer siyah çay alacaksanız örneğin, koyu siyahtan açık siyaha kadar bir renk skalası olduğunu bilin. Gri bir siyah çay almayın.

Mağazadan alıyorsanız: Çayı koklamaktan çekinmeyin

Çayların kendilerine has karakteristik kokuları olsa da bir çay kutusunu koklamak istediğinizde ya da bir tutam aldığınızda o çayın yoğun bir şekilde kokması gerekir. Eğer uzun süre beklediyse siz koklamak isteseniz de o çaydan koku gelmez. Bu nedenle sizi daha kokladığınız anda ferahlatacak çayları tercih edin.

Köken önemlidir: Çayın nereden geldiğini öğrenin

Örneğin siyah çayınız nereden geliyor? Rize'den mi yoksa başka bir bölgeden mi? Bu duruma bağlı olarak siyah çayda aramanız gereken tadı da bilebilirsiniz. Örneğin daha önce Rize çayı satın aldınız ve memnun kaldınız. Size farklı bir çay vermelerine izin vermeyin.

Araştırın: Çayın hangi ortamda nasıl saklandığını sorgulayın

Özellikle mağaza satışlarında sorgulamanız gereken belki de en önemli şey çayın nerede muhafaza edildiğidir. Çünkü nemli ve rutubetli noktalarda çay bayatlayacak, tadını kaybedecek ve dolaylı olarak bozulacaktır. Bunun için çevrenize dikkatlice bakın ve buna bağlı olarak hüküm verin.

Aslı astarı nedir: Çayın üretim tarihi hakkında bilgi alın

Yalnızca üretim değil, hasat işleminin dahi ne zaman yapıldığını sorabiliyor ve cevabını alabiliyor olmanız gerekli. Eğer size bu soruları veremeyen bir yerden, bir "çay dükkanı"ndan çay almayı hedefliyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Tetikte olun.

Vermeyenin bin yüzü kara: Çay hakkında bilgi isteyin

İşine bağlı, size en iyi çayı satabilecek kişiler çay konusunda sizi aynı zamanda bilgi yönünden de besleyebilecek kişilerdir. Bu yüzden soru sormaya çekinmeyin. Kaç adet çay sattıklarından, yeşil çayın neye iyi geldiğine kadar her şeyi sorun örneğin aklınıza takılan. (Tabii ki abartmadan :P)

Tabii ki dinleyin: Karışım çaylar hakkında tavsiye alın

İyi bir çay satın almanın en lezzetli kısmına geldiniz. Size çay satmayı hedefleyen kişinin iyi bir çay müdavimi, işini iyi yapan birisi olduğunu anladınız. O halde size özel hazırlayabileceği bir karışım olup olmadığını sorun ya da var olan karışımlardan bir tavsiye isteyin. Tıpkı bir restoran şefi gibi sizin zevklerinize uygun önerilerde bulunacaklardır.

Son kontrol: Satın alacağınız paketleri son kez kontrol edin

İnternetten satın alma işlemi yapacaksanız hangi paketlerle gönderileceğine dikkat edin. Buna aynı zamanda çayın kendi paketi de dahil. Mağazadan satın almayı hedefliyorsanız nasıl bir kutuya konulduğuna da bakın.

Ufak ufak: İlk kez deniyorsanız az miktarlarda alın

physicalgraffitea

physicalgraffitea

Ne olursa olsun damak tadınıza uygun olmayan çaylarla da karşılaşabilirsiniz. İlk denemede beğenebilir, daha sonraları beğenmeyebilirsiniz. Bu nedenle her zaman ilk adımda küçük miktarlarda alın. Böylece fiyat performans karşılaştırması yapabilir, size uymayan bir çaydan kilolarca almamış olursunuz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?