Aeropressfinalround-1

Türkiye Aeropress Şampiyonası'nı Kim Kazandı, Yarışmada Neler Yaşandı?

Favorilerime
Ekle

Dünyada hayli ilgi gören ve takipçisi olan bu şırıngadan bozma hafif küçük kahve demleyicisi yani "aeropress" özellikle 2015 yılı itibariyle kahve dünyasında en çok bahsedilenler listesinde “zirveye oturdu”.

Futbol gibi, kahvenin de sadece kahve olmadığı yerde, bu pistonlu silindir tahmin edilebilecek seviyelerin üzerinde kendini ve işlevsellik sınırlarını aştı. Şu afişi, konunun artık kahve demleme sınırlarını aştığının en acayip göstergesi olarak göstersek çok yanlış olmaz herhalde.

hk-aeropress-yarismasi-2015-afis

Ülkelerin kendi tematik unsurlarını ön plana çıkarmaya çalışmaları afişlerde gözlemlediğimiz ortak özelliklerdendi. Bazıları daha politik, ironik ve muhalif tasarımlar yaptılar, bazıları da bizimki gibi mimari ya da tarihsel öğelere öncelik verdiler.

Hemen hepsinde ince ya da kalın bir mizah vardı ve neredeyse bu yarışmaları en güzel tarif eden tanım da “mizahi” olmasıydı.

judgementday aeropress yarisma afis

judgementday aeropress yarisma afis

Böyle hızlı büyüyen sektöre tercüme de yetişmiyor. Öyle alıp olduğu gibi kullanmak en konforlusu. Zaten adamlar daha ürettikleri malzemeyi ve koydukları ismi sindirememiş. Sen ne ara çevireceksin de içselleştireceksin. “Havalı baskı”, “hava basan” ya da “havalı basıcı” mı desek. “Son hava basıcı” en temizi. Hangi dilde söylesen başın ağrımaz.

Seattle’daki Dünya yarışması müstakbel birincisine de “the last aeropresser” diyerek, ona da bi’ uygun afiş tasarlasalar çok da havalı olabilir!

Aeropress'ten ne anladık?

türkiye aeropress turnuvasi 2015

türkiye aeropress turnuvasi 2015

Çoğu eş dost tanıdık soruyor; "nedir bu aeropress?", "diğer filtre sistemlerden farkı nedir?" diye. Keyif erbabına sual olmaz öznelliği bir yana, bu hormonlu şırınganın çok belirgin kendine has avantajları göze çarpıyor. "İyi kahve evde yapılır" düsturu öyle karşımızda dururken, konuyu ev dışına taşıyacak mobiliteye sahip yegâne aparattır kendisi.

Mekanizma hem yerçekimi ile hem de basınç prensipleriyle çalışır. Bu da aparatın hem filtre hem de espresso demlemeleriyle ilişkilendirilmesine, hatta bir ara yöntem olarak tanımlanmasına yol açar/açabilir. Hafiftir, her yere taşınır.

Sağlamdır, kolay kolay yok edemezsiniz. Pratiktir, kendi kendini temizler. Filtre seçenekleri vardır, sonsuza yakın demleme varyasyonları sunar ve en önemlisi yanından çıkan zamazingolar İsviçre çakısı gibidir. Kahveseverin çıkmazlarında rehber olur, duygulara tercüman.

türkiye aeropress turnuvasi 2015

türkiye aeropress turnuvasi 2015

Satın aldığınız şeyin basit bir kahve demleme aparatı olmadığını bir süre sonra kendi kendinize çözeceğinizi biliyoruz ama henüz almamış kişinin “şunu tek kelimeyle izah et” zorbalığına en güzel yanıt özgürlük olurdu.

Ters demle, düz demle, kahveyi kalın çek gramı arttır, ince çek ısıyı azalt demleme süresini uzat, karıştırmayı arttır, süreyi kısalt gibi gibi sonsuz varyasyonlarla istediğiniz ince ayarı yapabildiğiniz gibi, worldaeropresschampionship.com adresinde yayımlanan şampiyonların reçetesine ulaşmak suretiyle de hazır formüllerle kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Türkiye Aeropress Yarışması'nda neler oldu?

turkish aeropress yarisma poster

turkish aeropress yarisma poster

Galata Kulesi, piston, aeropress silindir ve cezve ibriklerin uçuştuğu afişe, etkinlik mekanı olarak korint nizamlı Soho House eklenince sadece bir doğu-batı değil aynı zamanda eski-yeni buluşması da yaşanmış oldu.

Samimi ve sıcak ortam, insanların katılımıyla daha da sıcak olmaya başlamıştı. İlk kalabalık ilk saat sonrası yerini çekirdek bir kahve sever / kahve profesyoneli grubun şamatasına bıraktı. Piknik İstanbul’un yiyecekleri şiir gibi diyerek okuyucuyu ağır tahrik indiriminden faydalandıracak değiliz!

Yarışmaya kahve sponsoru olan Probador Colectiva’nın seyirci ahalisine de sunduğu Ninety Plus Kemgin W2 kahvelerin çok sevildiğinden bahsedip de moralinizi bozmayalım! Ayrıca Soho House’un beleş sınırsız bira dağıtmasından filan hiç bahsetmeyelim. Bir de bunlara katılımın ücretsiz olduğunu eklersek herhalde yüzümüze bakmazsınız. Dert etmeyin ya bir sonrakine gelirsiniz siz de. Galiba o daha büyük ve daha limitsiz olacak.

Ve yarışmayı kazananlar…

Altı gruptaki toplam on sekiz kişiyle başlayan yarışma, galibini seçebilmek için on tur sürdü. Ufuk, Cem ve Refika’nın yarıştığı finalin kayıtları şöyleydi...

Yarışmayı efsane demleme metoduyla Ufuk Arslan kazandı! Ancak pasaportu olmadığı için 9 Nisan’da Seattle'da düzenlenecek olan The World AeroPress Championship'e ikinci olan Refika Kortun gidiyor. Cem Bozkuş üçüncü olmasının dışında AeroPress şınavı ile ayrıca beğeni topladı. Kazanan reçetelere ulaşmak için sizi şöyle alalım, dünya yarışması detayları için de şöyle.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?