kahve-aletleri

Kahve Aşkınıza Yepyeni Bir Boyut Kazandıracak 10 Kahve Aleti ve Aracı

Favorilerime
Ekle

Biliyoruz ki siz de kahveyi en az bizim kadar seviyorsunuz. Daha önce kahve nasıl yapılır sorusunu sizin için cevaplamış ve ilginizi çekmiştik. Sıra geldi bu kahveleri yaparken kullanmanız gereken kahve aletlerine.

Yani kahve aşkınıza yepyeni bir boyut kazandıracak, sizi içtiğiniz kahveye aşık edecek o kahve aletleri.

Hadi başlayalım.

Her evin ihtiyacı: French press

Evde yapabileceğiniz en basit kahvelerden bir tanesi French press. Eğer filtre kahve makineniz yoksa kendiniz filtreleyebilirsiniz kahvenizi. Diğer kahve aletleri arasında fiyatı da en düşük olandır.

Yapımını merak edenlere: French press tarifi

Havalı espresso makinesi: Moka pot

İtalya'ya giden arkadaşınıza söyleyin size moka pot alsın. Çünkü dışarıda içebileceğiniz espresso kadar güzel bir espresso yapabilirsiniz evde. Çalışma prensibi ilk başta garip gelebilir ancak her şey kısacık sürede olup bitiyor ve elinize mis gibi bir kahve geçiyor.

Nasıl yapabilirim diyenlere: Moka pot tarifi

Bir Türk geleneği: Cezve

Tabii ki cezvesiz ev olmaz ancak biz yine de söyleyelim. Cezve konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise eğer alabiliyorsanız bakır cezve almanız ve belirli periyotlarla o cezveleri kalaylatmanız. Eğer bakır tercih etmiyorsanız kahvenin dökülüşüne uygun damlatmayan bir cezve tercih etmeniz.

Hadi durmayın: Türk kahvesi tarifi

En havalısından: Aeropress

aeropress

Çantanıza atıp dışarıda bile yapabileceğiniz o güzel, zengin aromalı kahve ve onun yegane aleti aeropress. Hava baskılama sistemiyle çalışan bu alet French press'in pabucunu dama atmaya niyetlidir.

Bol baharlı kahveler: Aeoropress tarifi

Bol maceralı: Sifon

Birazcık zordur kendisinin ayarını tutturmak ancak bir kez alıştınız mı bırakamazsınız. Eğer evinize satın almaya karar verirseniz değmesinler keyfinize. Üşenmek imkansız hale, kahveler dile gelir.

Var mı içinizde meraklısı: Sifon kahve tarifi

Gelsin kahveler: Chemex

chemex

Kum saatini andıran yapısıyla gönüllerin yeni kraliçesi olmaya adaydır. Filtreden süzülen kahve yavaşça Chemex'in altında toplanır. Kahve bardağa koşar, yanına kurabiyesi gelir. Mis gibi lezzet olur, enerji olur.

Nasıl öğütecekler: Kahve değirmeni, öğütücüsü

Evde kahve yapmak istiyorsanız tavsiyemiz bütün çekirdek olarak almanız. Böylece ihtiyacınız olan oranda öğütürsünüz ve kahvenizin bozulmasını engellemiş olursunuz. Bir değirmen nice kahveleri taçlandırır, hey gidi hey.

Nasıl ölçecekler: Hassas terazi

Kahvede altın oranı yakalamak gerekir. Aksi halde ya çok acı bir kahve içerken bulursunuz kendinizi ya da çok sulu. Bu yüzden kişi sayısına göre öğüttüğünüz ya da öğüteceğiniz kahveyi hassas terazide tartın ve kendinize mükemmel kahveyi hazırlayın.

Nereden geliyor suyu: Su ısıtıcı

Kahvenizde kullanacağınız suyu önceden ısıtmak (Türk kahvesi hariç) iyi bir alternatif olacaktır. Bu nedenle ısıtıcınız da daima evinizde olsun. Bir de bu ısıtıcı Hario V60 Drip Kettle olursa süperin ötesinde olur. Gönül rahatlığıyla demlersiniz kahvelerinizi.

Nasıl karıştıracaklar: Tahta kaşık

newhampshirebowlandboard

newhampshirebowlandboard

Metal kaşığı sevmez hiçbir kahve. French press de yapsanız Türk kahvesi de mutlaka kaşığınız tahtadan olmalı. Hatta o kaşığınız kahve için aldığınız özel bir kaşık olursa ne ala. Gelsin kahveler, gitsin kahveler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?