old-fashioned-tarif

Bir Dönemin Sonu: Mad Men'in Son Bölümü Şerefine Kaldırılacak 5 Kokteyl

Favorilerime
Ekle

Yedi sezondur her bölümünde, her dakikasında, her anında bir dizi ne kadar etkileyici olabilir?

Nokta atışı kıyafetleri, izleyeni göz banyosuna davet eden dekorları, büyük hikaye içerisindeki mini hikayeleri, zamanının alışkanlıkları ve hikayeleri ile karakterlerinin defoları, kusurları ve incelikleri ile -belki- olabilir.

Peki bir dizi bu kadar istikrarlı bir şekilde mükemmel olabilir mi?

Mad Men bizce sadece bir reklamcılık hikayesi ya da dizisi değil. Bu diziyi eğer sadece "reklam dünyasının bayılacağı yapım" olarak tarif ederseniz büyük ayıp etmiş olursunuz. Mad Men biraz daha fazlası. Sevenlerine sorun ve mutluluktan Mad Men'in ihtişamını size nasıl da tam olarak anlatamadıklarına tanık olun.

18 Mayıs 2015 itibarıyla Mad Men son sezonunun son bölümünü yayınlıyor ve bize de son bölümü izlerken size eşlik edebilecek kokteylleri önermek düşüyor. Don, Roger, Betty, Peggy ve Joan eşliğinde.

Gözümüzde bir damla yaş. Yayınlanırken efsane olan Mad Men... Bitti.

Not 1: 1 oz demek 1 su bardağının 8'de 1'i demek. Eğer kokteyl yapımı için kullanılan ölçü kaplarından evinizde bulunmuyorsa 1 oz için 1 su bardağının dibini, yani 8'de 1'ini kullanabilirsiniz.
Not: Alkol sağlığa zararlıdır arkadaşlar. 18 yaşından küçüklerin satın alması ya da tüketmesi ise yasalara aykırıdır. 18 yaşından büyüklere de ağızları ile, keyif almak için içmelerini öneririz, lütfen.

Önce ilk sezonun nefis anına gidelim: Babylon

Don Draper'ın elinden düşürmediği: Old Fashioned

old-fashioned-tarif

Mad Men'e saygı duruşu niyetinde olan böyle bir listeye Don'la değil de kiminle başlayacaktık?

Hani bazı pek sevilen diziler vardır, ana erkek karakteri için "ailemizden biri" ya da "böyle bir babam olsaydı" dersiniz. Don Draper ise bu modelin tam tersidir ve bilinen formülün aksine tam olarak bu yüzden sevilir. Hepimizin olduğu gibi hataları, yanlışları ve pişmanlıkları olan (ve bazı hatalarını maalesef sürekli tekrarlayan) ama bir yandan da kimi zaman hayatı boyunca geçtiği yollardan ve çoğu zaman da karizmasından ötürü başımızın tacı yaptığımız Don Draper.

Neden Old Fashioned? Viskiden hiçbir zaman vazgeçmeyen Don'un favorisi. Unutamadığımız sahne ise üçüncü sezonun üçüncü bölümünde Hilton Hotel zincirinin sahibi Conrad Hilton'a kendi elleriyle yaptığı old fashioned viski kokteyli.

Old Fashioned kokteyli nasıl yapılır? 1,5 oz burbon veya rye (çavdar) viskisi, 2 damla angostura bitter, 1 kesme şeker, 1 çay kaşığı suyu hazırlayın. İki damla angostura bitter'ı su ile beraber karıştırın, kesme şekeri bu karışımın içinde eritin. Üstüne viskiyi ekleyin ve bardağınızı buzla doldurun. Bir dilim portakal ya da kiraz ile süsleyin.

Roger Sterling'i o olmadan düşünemezsin: Votka Martini

votka-martini-kokteyl-tarifi

Roger'ın en klasik sahnesi çok nettir, yıllar sonra da zihnimizde kalacağına eminim.

Kapı açılır (muhtelemen Don'un kapısıdır). Konuşarak (muhtemelen birilerine saydırarak) içeriye girer ve doğrudan odadaki bar'a gelir. Bardağını seçer, votkasını doldurur ve yudumunu alır. Çünkü votkasından yudum almadan herhangi bir şeyi konuşacak değildir.

Neden Votka Martini? Votka, Roger'ın her daim öncelikli tercihi. Çoğu zaman sek, bir ara sağlığına iyi geleceğini düşündüğü için sütle ve tabii ki fiyakalı (yani önemli) toplantılarında martini olarak.

Votka martini kokteyli nasıl yapılır? 1,5 oz votka ile yarım oz sek vermutu (bianco) shaker'da buzla karıştırın, soğutun. Martini'yi bardağınıza dökerken bir de yeşil zeytinle renklendirin.

Betty'nin imzası: Votka Gimlet

votka-gimlet-tarifi

Konu Betty olunca Mad Men sevenler ikiye ayrılır: Betty'yi hala Betty Draper olarak hatırlayanlar ve artık Betty Francis ismini kabul edenler. Ben ilk gruptayım hala ve benim gibiler için Don'un Betty Draper'e "birdie" dediği son sezon sahnesi, ikilinin arasındaki en iyi anlardan olabilir.

Neden Votka Gimlet? Küba'daki füze krizi yaşanırken ve Don'la olan ilişkileri kötüye giderken Betty bir bara girip votka gimlet söyler ve tanımadığı biriyle barda birlikte olur. Hepimiz için şok bir sahnedir ve Betty'i hatırlamak için bir yudum votka gimlet içmek yeterlidir.

Votka Gimlet kokteyli nasıl yapılır? 1 oz lime suyu ile 1,5 oz votkayı shaker'da karıştırın, bardağınızı dolduracak kadar buz ekleyin.

Peggy, Don'a içini dökerken: Manhattan

manhattan-kokteyl-tarifi

Elini kolunu nereye koyacağını bilemeyen bir sekreterden, Don'un yokluğunda kreatif direktörlüğe gelen bir hırs küpü, insight makinesi, çirkin güzeli.

Neden Manhattan? 4. sezon, 7. bölüm. Fazla mesai yapması gerektiği için kendisine sürpriz yapan sevgilisinin yanına gidememesi, bu yüzden sevgilisinin ondan ayrılması ve Don'la kavga etmeleri. Ardından da Don'la bir barda oturup Manhattan kokteylini yudumlayarak uzun uzun dertleşmeleri, izleyenlerin "bunlar sevgili olsa ya" diye iç geçirmeleri.

Manhattan kokteyli nasıl yapılır? 2 oz rye (çavdar) viskisi, 1 oz tatlı (İtalyan) vermut, 5 damla angostura bitters'ı shaker'a alın, buzla doldurun ve karıştırın. Dilerseniz kirazla süsleyin.

Joan ne derse doğrudur, ne yaparsa güzeldir: Gin Fizz

gin-fizz-kokteyl-tarifi

Ofis müdürlüğünden partnerliğe uzanan, bir nevi modern zaman peri masalı hikayesi. Tabii kadınıyla erkeğiyle bizi kendisine aşık eden "güçlü" kadın. Eklemezsek sahtekarlık olur: Dudaklarıyla, saçlarıyla, gözleriyle, yuvarlak hatlarıyla...

Neden Gin Fizz? Joan'ın doğrudan özdeşleştiği bir kokteyl yok ama kendisiyle doğrudan eşleştirebildiğimiz iki içki sahnesi var. Birinde Roger onu rahatlatırken Bloody Mary içtiğini, diğerinde de bir akşam yemeği davetinde kocasına sinirlenip yudumladığı Gin Fizz'i görüyoruz.

Gin Fizz nasıl yapılır? 2 oz cin, 1 damla limon suyu ve yarım çay kaşığı pudra şekerini shaker'da ağzına kadar buz ile karıştırın. Bardağa döktükten sonra üzerini soda ile doldurun.

Bonus: Mad Men'deki bütün içki sahneleri, tekmili birden


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?