brit

Kendinizi Şımartmalık Harika Bir Kahve Yapmak İçin 10 Altın Kural

Favorilerime
Ekle

Kahve deyip duruyoruz. Mahallenin delisi gibi kendimizi sürekli aynı kelimeyi sayıklarken buluyoruz. Kahve, kahve, kahve! Hatta tüm kahve demleme tekniklerini sizinle paylaşıyoruz ki canınız kahve çekerse açta açıkta kalmayın diye. Ve hepsinde birbirinden özel tüyolar veriyoruz.

Şimdi iyi bir kahve yapmanın en önemli noktalarını anlatmamız gerek. Bu bir ihtiyaç, bu bir yaşam tarzı.

İlk adım: Her zaman taze kahve kullanın

İyi bir kahve içmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey en güzel kahveyi seçmek ve bu kahvenin çok taze olması. Bu nedenle alacağınız kahvenin henüz kavrulmuş olmasına dikkat edin. Hatta bunun için kendi kahvesini üreten üçüncü dalga kahve dükkanlarını tercih edin.

Olmazsa olmaz: Kahvelerinizi taze tutun

Kahvenizi çekirdek ya da öğütülmüş olarak aldınız fakat önemli olan evde kullanacağınız sürede o kahveyi taze tutmak. Çekirdek kahvelerin daha uzun süre taze kalabildiğini belirtelim. Ancak önemli bir ayrıntı var: Kahve çekirdekleri içindeki gazı zamanla salmaya başlar. Bu nedenle valfli paketlerde saklamak mantıklı olacaktır.

Eğer kahvenizi öğüttüyseniz cam bir kavanozda, güneş ışığından uzak bir noktada oda sıcaklığında tutun. Buzdolabına koymayı ise asla aklınızdan geçirmeyin.

Daima: İyi bir su kullanın

İyi su mu? Ne demek iyi su? İyi su demek şu, kireç oranı en düşük olan ve bunun yanında sertlik konusunda da kendi standartlarında içinde kalan bir su. Ve özellikle daha önce kaynatılmış ve dinlendirilmiş bir su.

Eğer içme suyu yerine musluk suyu kullanmak konusunda kararlıysanız karbonlu filtre cihazlarından geçirerek kullanmanız önemli bir ayrıntı.

Asla unutmayın: İyi malzemeleri tercih edin

İyi malzemeler olarak bahsettiğimiz konu kahve demleme sırasında kullanacağınız kahve aletleri. İyi bir filtre, iyi bir press aleti ya da iyi bir moka pot. Çünkü dilediğiniz lezzeti alabilmek için kahvenin en iyi şekilde demlenmesi gerekir.

İyi bir şekilde demlenmeye izin vermeyen, ucuz diyebileceğimiz kahve aletleri içeceğiniz kahvenin tadını da değiştirir.

Bilmeyen kalmasın: Filtreleri hazır hale getirin

Eğer aeropress, drip tower, filtre kahve makinesi, damlama kahve kullanıyorsanız kahveyi filtrelere yerleştirmeden önce sıcak suyla 30 saniye boyunca ıslattığınız filtreyi kullanın. Böylece filtredeki tat kahveye geçmeyecektir.

Kahveye ayıp etmeyin: Kaynar su kullanmayın

Kahveye suyu koymadan önce tabii ki kaynatacaksınız ancak kaynattığınız suyu mutlaka bekletmeniz gerekir. Aksi halde kahvenin üzerine doğrudan döktüğünüz sıcak su kahveyi yakar ve tadının bozulmasına neden olur.

Kahve kaynadıktan sonra tüm baloncukların bitmesini ve o andan itibaren 45 saniye geçmesini bekleyin.

Affedilmezsiniz: Ölçüyü kaçırmayın

Her tür kahvenin kendi içinde farklı su ve kahve oranı vardır. Daima ölçülere sabit kalın. Kahvenizi daha hafif istiyorsanız biraz daha az, kahvenizi daha ağır istiyorsanız daha fazla koyabilirsiniz fakat kahveden alabileceğiniz en ideal lezzet daima altın oranda olacak şekilde kahve ve suyun karışımından olur.

Zamansız şekilde: Tüm aletleri temiz tutun

Kahve içeceğiniz bardağınız, kahveyi hazırladığınız kahve aletiniz ve diğer tüm ekipmanlar her zaman tertemiz olmalı. Yani daha önce kullanılmış bir french press'i yalnızca sudan geçirip yeni bir french press'e hazır hale getirmeyin. Bunun yerine yıkayın, kurutun ve böyle kullanın.

Kahvenin tadındaki bozulmaları engellemiş olursunuz.

Aklınızda olsun: Tekniklere sadık kalın

Teknik olarak bahsettiğimiz şey her kahvenin kendine özel bir hazırlama tekniğinin olmasıdır. Sıcak suyu kahvenin üzerine döktüğünüzde kaç kere karıştıracağınız dahi önemli bir hal alır. Örneğin sifon kahve hazırlarken yalnızca bir öne bir arkaya karıştırmanız gereken kahveyi çılgınlar gibi karıştırırsanız güzel bir kahveden geriye ne kalır ki?

Son olarak: Kahvenizi zamanında için

cosans

cosans

Özverilerle dolu kahve hazırlama sürecini bitirdiniz. Karşınızda müthiş şekilde hazırlanmış bir kahve var. Kahve içmek için en ideal sıcaklık 70 derece ve altındadır. Kahvenizi ne çok sıcak ne de çok soğukken içmelisiniz. Bu yüzden hazırladığınız kahveye gözünüz gibi bakıp öpe koklaya için.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?