https://yemek.com/tarif/sofra-london-uclu-baklava/ | Sofra London Üçlü Baklava Tarifi

Sofranızın Medar-ı İftarı Olmaya Hazır Sofra London Tarifleri

Favorilerime
Ekle

Sofra London.

Bu isim pek çokları için çok büyük bir anlam ifade eder. Çünkü Sofra London'ın nasıl kurulduğunu, Sofra'da lezzet tutkunu misafirlerini ağırlayan Hüseyin Özer'in hayatını ve yaptığı eşsiz lezzeti bilir. Henüz tanışmamışlar için ise çok iyi bir haberimiz var, Sofra London adından da anlaşılacağı gibi Londra'da kendini konumlandırmış bir restoran olmasına rağmen artık İstanbul'da Karaköy'de. Kendinizi şımartmak, dünyaca ünlü bir şefin elinden yemek yemek isterseniz bizim de keyifle gittiğimiz ve tariflerini aldığımız Sofra London İstanbul'u ziyaret etmenizin vakti gelmiş demektir.

Sofra London'ı anlattığımız yazımız "Sofra London: Türk Mutfağını Dünyaya Kabul Ettiren Bir Akademi" size detaylı bilgiyi verecektir ancak bir minik bahsetmek istiyorum ben de. Sonuç olarak karşınızda dünyanın en iyi şeflerinden bir tanesi yani Hüseyin Özer ve dünyanın en iyi Türk restoranlarından bir tanesi Sofra London var. Ceketimin düğmesi kendini ilikledi bile

Sofra London Kurucu Şefi Hüseyin Özer

Fotoğraf: Özgür Bakır / Sofra London Kurucu Şefi Hüseyin Özer

Hüseyin Özer'in müthiş bir hikayesi var, kendi başına okuma yazmayı öğreniyor, kendi başına kalkıp koca Londra'ya gidiyor. Karar verip kendi istediğimiz şeyleri yapamadığımız günümüzü düşünüp bir de Hüseyin Özer'in attığı o harika adımı düşünün. Özgürlük kelimesi attığı her adımda ayak izi olarak onu takip etmiş. İşleyen demirin paslanmayacağının canlı kanıtı olarak hayatına devam ediyor, alçak gönüllülüğüyle gönülleri tekrar tekrar fethediyor.

Diyoruz ya kendisi adeta bir yaşayan efsane. Bu unvanı da sonuna kadar hak ediyor.

Peki nedir sizi mutlu edecek, ağzınızı tatlandıracak ve Hüseyin Özer'in ellerinden çıkıp sofranızı bambaşka bir dünyaya götürecek Sofra London tarifleri?

Merak etmeyin, başlıyoruz.

9'u 1 yerde: Başlangıç tabağı

Beş benzemezleri bilir misiniz? Bu kez dokuz benzemezlerle tanışın. Babagannuş, peynirli muska böreği, falafel, yoğurtlu, humus, imambayıldı, muammara, kısır ve maydanoz salatası. Hepsi tadımlık, hepsi tek lokmada yenilebilecek kadar lezzetli. Ancak tadını çıkarıp uzun uzun yemek isteyebilirsiniz. Aman dikkat.

İlk görüşte aşktır: Sofra London’dan Başlangıç Tabağı

Bir deneseniz: Siyah morina balığı

Balık insanlığını da unutmamış Hüseyin Özer, siyah morina olarak da bilinen black cod isimli balığı yepyeni bir şekilde yorumlamış. Altındaki kuşkonmazların tadı ağızda bir şenlik vermiş. Çatalı attığınızda dağılan o bembeyaz balık etini düşünsenize.

Mutluluk nedenidir: Sofra London’dan Black Cod (Siyah Morina) Balığı

Kaşıklamalık lezzet: Su muhallebisi

Sofra London Su Muhallebisi

Sofra London Su Muhallebisi

Sıcak yaz akşamlarının yaveri, soğuk günlerin sevgilisi. Su muhallebisi ne kadar farklı yapılabilir sorusunun cevabını veriyoruz. Sofra London verdi. Şimdiden afiyet olsun.

Hayat verir: Sofra London’dan Su Muhallebisi

Son dokunuş: Üçlü baklava

Sofra London Üçlü Baklava Tarifi

Sofra London Üçlü Baklava Tarifi

Tabağa üç tane baklava konuluyor değil, üç efsane lezzeti bir araya getiriyor. Ceviz, badem ve Antep fıstığı. Nasıl bomba bir tatlı olduğunu siz düşünün, deryalara dalın, mutfağa girin, tatlınızı yapın, gözlerinizi kapayın, ağzınızın tadına bakın*.

Kapanışı tatlıdır: Sofra London’dan Üçlü Baklava

*Haldun Taner'i sevgiyle anıyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?