Gouda

Favorilerime
Ekle

Hollanda’ya özgü peynir çeşitlerinden biri olan gouda peyniri, tekerlek şeklinde orta sertlikte bir peynir türüdür.“Hoda” şeklinde telaffuz edilir ve “yıkanmış teleme” olarak sınıflandırılan peynir türleri arasına girer. Dış kısmı kırmızı, turuncu veya altın sarısı parafin balmumu ile kaplı olur.

İç kısmı açık sarı bir renkte olan gouda, küçük gözeneklere sahiptir. İnek sütü ve keçi sütü gibi farklı süt türlerinden hazırlanabilen gouda peyniri, kolay yapılışı ile ünlüdür. Aynı zamanda hardallı, otlu, biberli veya kimyonlu olarak farklı çeşitleri bulunan peynir, karabiber gibi aromatik baharatlar ile tatlandırılarak satılır.

Gouda peyniri nerede satılır? Nasıl seçilir?

Gouda peyniri büyük marketlerde, lüks şarküterilerde, gurme peynir satan dükkanlarda ve alışveriş merkezlerinde, eskimiş gouda peyniri ve taze gouda peyniri olarak iki farklı şekilde satılır. Küçük marketlerde kolayca bulunmadığı için ithal peynir satan internet sitelerinden sipariş edilebilir.

Gouda peynirini seçerken üzerindeki parafin kaplamanın rengine dikkat etmek gerekir. Kırmızı, altın sarısı ve turuncu kaplamada olanlar taze, siyah kaplamaya sahip olanlar ise eskimiş gouda peyniridir.

Gouda nasıl saklanır?

Gouda peynirini saklamak oldukça kolaydır. Tekerlek şeklinde alınan goudanın üzeri balmumu ile kaplı olduğu için buzdolabına koymadan, ışık almayan bir ortamda uzun süre muhafaza edilebilir. Bekletildiği süre içinde kaşar peyniri gibi eskir ve tadı keskinleşir. Dilim halinde alınan gouda peyniri ise şeffaf folyoya sarılarak buzdolabında 2-3 hafta saklanabilir.

Gouda nasıl tüketilir?

Pek çok çeşidi bulunan gouda peyniri, ıslandıkça uzayan bir yapıya sahiptir. Bu özel yapısı ile özellikle pizza yapımında, mozzarella, ricotta, gorgonzola ve çedar gibi farklı peynir çeşitleri ile birlikte kullanılır. Baharatlı çöreklerin içine katılabilir. Kolay rendelenen yapısı ile tıpkı edam peyniri gibi yemeklerin üzerine rendelenir. Özellikle et yemeklerine eklenen peynir, rokfor peyniri gibi domatesli makarna soslarına ve çorbalara katılır.

Tatlı ve meyvemsi bir tada sahip olan gouda peyniri, meyvelerin yanında yenilir ve kırmızı şarapla tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında kimyonlu gouda peyniri küp şeklinde kesilip aperatiflerin yanında servis edilir. Gouda kahvaltıda da tüketilebilir.

Görselin kaynağı: https://www.flickr.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?