Edam Peyniri

Edam

Favorilerime
Ekle

Adını Kuzey Hollanda’nın Edam kasabasından alan edam peyniri, tekerlek şeklinde yarı sert bir peynir türüdür. Genellikle inek sütünden yapılan edam peyniri, taze iken oldukça yumuşak olur. Yaşlandıkça sertleşir, içinde çatlaklar oluşur ve aroması daha keskin bir hale gelir. Tadı gouda peynirine benzemesine rağmen yağı alınmış sütten üretilen edam peyniri, yağ oranı açısından gouda peynirinden daha yağsızdır.

Kendine özel aroması ve hafif tuzlu tadı ile tanınan edam peynirinin kimyon tohumu gibi baharatlar ile tatlandırılmış çeşitleri de vardır. Edam peyniri, özellikle 14. - 18. yüzyıl arasında dünyaya yayılmıştır ve günümüzde tüketilen en popüler peynir türlerinden biridir. Hollanda’da üretilen edam peynirinin üzeri kırmızı parafin bal mumu ile sarılıdır ve ülke içinde üretilip satılan edam peynirlerde ise bu bal mumu kaplama yoktur.

Edam peyniri nerede satılır?

Edam peyniri, ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmediği için kolay bulunan bir peynir değildir. Lüks şarküterilerde ve büyük marketlerde küçük yuvarlak top şeklinde kırmızı bal mumu kaplama ile satılır. Oldukça pahalı bir peynir türü olduğu için ince elma dilimleri halinde satıldığı da olur.

Edam peyniri, marketler dışında gıda satışı yapan internet sitelerinde ve ithal peynir satışı yapan özel sitelerden satın alınabilir. Edam peyniri orijinal Hollanda peyniri olup olmadığı ise kırmızı tabaka üzerindeki “Hollanda” damgasından anlaşılır.

Edam peyniri nasıl saklanır?

Marketlerde satılan edam peyniri kırmızı bal mumu ile kaplı olduğu için buzdolabında saklanması gerekmez. Tamamen bal mumu ile kaplı edam peyniri, ışık almayan bir ortamda uzun yıllar saklanabilir. Üzeri kırmızı bal mumu ile kaplı olmayan peynirler ise çabuk bozulacağı için buzdolabında saklanmalı ve kısa sürede tüketilmelidir.

Edam peyniri neyle iyi gider?

Cheddar, mascarpone, gorgonzola gibi Avrupa mutfaklarında oldukça yaygın bir şekilde tüketilen edam peyniri, kullanılmadan önce üzerindeki kırmızı tabaka soyulur ve özellikle patatesli yemeklerin üzerine rendelenir. Peynir soslarına ve eritme peynirlere katılan edam peyniri, sabah kahvaltılarında da yenilebilir.

Peynir tabağı hazırlarken kullanılan peynirlerden biri olan edam peynirinin özellikle pinot noir üzümünden üretilen kırmızı şarapla tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra çeşitli meyvelerle de yenilebilen edam, tatlı meyveler ile uyumlu bir tada sahiptir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?