Olumsuz Ruh Halinden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 9 Pratik Tarif

Favorilerime
Ekle

Hiç kimse bugünlerde kendini iyi hissetmiyor, biliyor, sizinle aynı duyguları hissediyoruz.

Her gün kötü haberler aldığımız, kötü olaylarla yüz yüze geldiğimiz, üzüntüden depresyondan bir türlü kurtulamadığımız tüm bu zamanlarda hem ruh hem de beden sağlığımızı olabildiğince dengede tutmaya çalışmalıyız.

Bu konuda daha önce sizlerle olumsuz ruh hallerine iyi gelen şu yiyecekleri paylaşmıştık. Bu kez de bu yiyeceklerle hazır edebileceğiniz tariflerden söz edeceğiz.

Ülkemiz için, hepimiz için güzel günlerin gelmesini diliyor, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınıza ufacık da olsa bir katkımız olsun diye tarifleri şöylece bırakıyoruz.

Endişelerden biraz olsa sıyrılabilmek için: Kuru kayısı kompostosu

Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Sizi saran endişelerden biraz da olsa kurtulmaya çalışıyorsanız içeceklerden destek alabilirsiniz. Endişe durumunda vücutta her zamankinden çok daha fazla sıvı kaybı meydana geliyor.

Bunu aşmak içinde tıpkı bu komposto gibi ya da çorba ve meyve suları gibi bol sıvı içeren gıdalardan destek almak gerekiyor.

O yüzden buyurunuz lütfen: Kuru kayısı kompostosu tarifi

Vücudunuzun dirençli olması için: Portakallı krep

Portakallı Krep Tarifi

Biliyoruz, eliniz bir lokma ekmeği bile ağzınıza götürmeye varmıyor çoğu zaman ama kendiniz için, çocuklarınız, tüm sevdikleriniz için sağlığınızı elden bırakmamalısınız.

C vitamini şart: Portakallı krep tarifi

Enerjinizi artırın: Yeşil elmalı maydanoz suyu

Yeşil Elmalı Maydanoz Suyu Tarifi

Yine C vitamini bakımından yoğun bir tarif yeşil elmalı maydanoz suyu. Kendinizi bitkin ve enerjisiz hissettiğiniz şu günlerde 5 dakikada hazır edebileceğiniz bir enerji kaynağı olacak.

Sadece 4 malzeme: Yeşil elmalı maydanoz suyu tarifi

Sinirlerinizi yatıştırmanın yolu: Fındık ezmesi

Fındık Ezmesi Tarifi

Sinir sisteminin düzgün çalışması, bozulan sinirlerinizin bir nebze de olsa yatışması için E vitamini takviyesi almanız önemli.

E vitaminin bolca bulunduğu fındığı dilerseniz günde bir avuç tüketebilir ya da bu şekilde 10 dakikanızı alacak bir ezmeye dönüştürebilirsiniz.

Biraz sakinlik, biraz huzur lütfen: Fındık ezmesi tarifi

Tıpkı fındık gibi: Üç malzemeli fıstık ezmeli kurabiye

Üç Malzemeli Fıstık Ezmeli Kurabiye Tarifi

E vitamini sinirleri yatıştırmada önemli dedik. Onun antioksidan etkisini kullanmak için değerlendirebileceğiniz diğer bir yiyecek de fıstık.

Fıstık ezmesi kullanarak yapacağınız şöyle basit bir kurabiye, agresiflikten, bozulan sinirlerden sizi uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Çünkü hepimize biraz huzur lazım: Üç malzemeli fıstık ezmeli kurabiye tarifi

Aman asabiyete mahal vermeyin: Salçalı makarna

Salçalı Makarna Tarifi

Sinirler gerildiğinde, üzüntü had safhaya çıktığında asabiyet de kendini gösterebiliyor. Ama bu, asla güzel sonuçlar vermiyor.

Bu yüzden ruh sağlığınızı korumak adına karbonhidrattan biraz destek almanız fena olmaz. Biz en basitinden salçalı makarna tarifimizi seçtik. Biraz güzel anılarınızı hatırlayıp huzur bulmanıza yardımcı olsun istedik.

Karbonhidrattan destek geldi: Salçalı makarna tarifi

Mutfakta zaman geçirmek ruhunuza iyi geliyorsa: Mayasız ekmek

Mayasız Ekmek Tarifi

Karbonhidrat almanın kan akışınızı hızlandırarak sinirlerinizi yatıştırabileceğinden söz ettik. Bu önerimiz de hem asabiyetten uzak durmanız hem de mutfakta biraz zaman geçirip ekmek hamuru yoğurarak stresinizi atmanız için aslında.

Öfkenizi kontrol etmenize yardımcı: Mayasız ekmek tarifi

Hayallerinizden asla vazgeçmeyin: Şekersiz unsuz kurabiye

Şekersiz Unsuz Kurabiye Tarifi

Karamsarlık kol gezse de yüreğinizde hayallerinizden asla ama asla vazgeçmemelisiniz. Hayal kırıklığı yaşamaktansa son enerjinizle yorgun düşen kalbinize bir iyilik yapabilirsiniz.

İçindeki antioksidanlar sayesinde kalbin düzenli çalışmasına destek olan kuru meyvelerden destek alabilirsiniz mesela.

Tam da bunun için geldi: Şekersiz unsuz kurabiye tarifi

Biraz endorfin biraz serotonin lazım: Bardakta kek

Bardakta Kek Tarifi

Depresyon tam da bu aralar en kaçınmamız gereken rahatsızlık. Kendinizi yıpratmaktan bir nebze de olsa kurtulmak için fazla enerji harcamadan yapabileceğiniz basit tariflere yönelebilirsiniz.

Tüm sevdikleriniz için: Bardakta kek tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?