Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kaç Tane Yediğinizi Asla Sayamadığınız Lokma Tatlısının İstanbul'daki 8 Adresi

https://www.facebook.com/glutensizada/ | facebook

Bu hafta sokak tatlılarından en sevdiğimiz lokmayı mercek altına alıyoruz. Telaşa mahal vermeyin; İzmir’dekiler kadar olmasa da İstanbul’da da bu tatlıyı yiyebileceğiniz mekanlar var.

Aslında yapımı bu denli basit, fazla da malzeme gerektirmeyen bu tatlıyı oturup evde yapmak var amma dışarda yemenin keyfi hep bir başka! Bu sebeple İstanbul’da İzmir ya da Bodrum usulü yapılan lokmaların adreslerini bir bir çıkardık.

İşte şerbetli tatlıların demirbaşı, en sevileni lokma için radarınıza almanız gereken mekanlar...

Ağzınız şenlik yeri: Tilla

1998 yılından beri İstanbul’un en iddialı lokmalarını yapan Tilla, Erenköy Çarşısı’nın içinde minnacık bir mekan. Mekanın önünden geçmenize gerek bile yok, çarşıya adımınızı atar atmaz bu lokmaların kokusuyla alt üst olup mekanda biteceksiniz, bizden söylemesi.

Çıtır lokmalar, her gün oracıkta hazırlanıp pişiriliyor ve içinde katı yağ, gıda boyası, mısır şurubu, hazır şerbet gibi katkı maddeleri bulmanız mümkün değil. Ağızda şenlikler yaratan bu lezzeti oraya kadar gitmişken iki-üç adet mideye indirmeli. Hatta sosuna methiyeler yazdığımız profiterolünden alıp evde çoluk çocuk sevindirmeli.

Küçük bir aile pastanesi olarak başlayan, sadece lokma ve profiterolü ile ağızları tatlandıran mekan gün geçtikçe çeşitliliğini de arttırdı; tulumba, ayva, şekerpare, kabak, ekmek kadayıfı tatlısı burada bulacağınız diğer lezzetlerden.

Tilla adres: İstasyon Caddesi, No: 18/A, Erenköy, İstanbul

Yedikçe yemek isteyeceksiniz: Solfi

Tilla gibi lokma ve profiterolü ile meşhur bu mekan için rotamızı bu kez Kadıköy’e çeviriyoruz.

Avrupa Yakası’ndakilerin pek bilmediği ama Anadolu Yakası’nda oturanların baş tacı ettiği bu mekan, 2009 yılından beri “hayatta lokma yemem” diyenlerin bile yüzünü kara çıkartacak cinsten. O denli başarılı.

Aynı anda ikişer adet mideye indirseniz bile midenizde ağırlık yapmıyor. Bu tatlının bu kadar başarılı olmasının sırrı ise hamurunun kıvamı ve şerbetinde yatıyormuş, ona göre!

Günlük hazırlanan tatlılarda hiçbir katkı maddesi kullanılmadığını da belirttikten sonra sizi böyle alalım.

Solfi adres: 19 Mayıs Mahallesi, İnönü Caddesi, No 69/C, Kadıköy, İstanbul

Bir porsiyonuyla doymayan yok: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Boğaz’a karşı içilen çay ve kahvesiyle, gölgesinde soluklandığınız tarihi çınarıyla ve bir zamanlar kült dizi Süper Baba’ya yaptığı ev sahipliğiyle meşhur olan bu çay bahçesinin leziz lokmaları olduğunu biliyor muydunuz?

Bir porsiyonunda 3-4 kişiyi doyuracak kadar çıtır lokmaları insanın yüzünü güldüren, tatlı krizlerinize çare olacak türden. Bir de yanına sıcacık çaylarından söylediniz mi keyiften dört köşe olmanız an meselesi.

Bu arada dünyanın en huzurlu köşeleri diye bir şey varsa bu çay bahçesi de listeye girmeli. Buradaki en stresli şey denize en yakın masalarda yer bulmak için dört gözle beklemek. Başka da derdimiz olmasın zaten!

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Cad, Çınarlı Camii Sok. No:4, Üsküdar, İstanbul

Kartal'a gitme sebebi olur: Zeren Lokmacısı

Yine ne varsa Anadolu Yakası’nda var diyor ve atlıyoruz vapura! Bu kez istikamet Kartal!

1987 yılında sadece çıtır, yağ çekmeyen lokmaların piştiği minik bir dükkanken şimdilerde kebap ve lahmacun restoranına dönüşüveren Zeren’den hala başarılı İzmir lokmaları çıkıyor. Bu lokmalar isteğe bağlı tarçın ile servis ediliyor.

Ağız tatlandırmak isteyenlerin Kartal civarındaki uğrak adresi oluyor.

Zeren Lokmacısı adres: Cevizli Mahallesi, Kartal Çk. No:84, Maltepe, İstanbul

Lezzetine doyum olmuyor: Anteplioğlu

Her çeşit mekanı, lezzetiyle yol üstü kilo aldıracak bir cadde varsa o da kesinlikle Kurtuluş Caddesi’dir! Turşucusu, dönercisi, fırını, kebapçısı derken karınların zil çalmaması elde değil.

Özellikle Göreme Muhallebicisi, Nazar Pastanesi, Damla Dondurma ve her türlü şerbetli tatlıyı bulabileceğiniz Anteplioğlu gibi lezzetli tatlı dükkanların olduğunu düşünürsek o caddeden öyle sık sık geçmemenizi tavsiye ederiz.

Amma velakin bu caddeden geçerseniz de kendinizi Anteplioğlu’nun leziz lokmalarından mahrum bırakmayın deriz. Birer, ikişer indiriniz mideye çünkü bu lezzet sizi her yerde bu kadar tatmin etmeyebilir. Lezzetine bizden tam puan!

Dolama, şöbiyet, dilber, saray sarma, tulumba, ekmek kadayıfı, baklava ve halka ise mekanın diğer şerbeti yerinde tatlıları.

Anteplioğlu adres: Bozkurt Mah, Kurtuluş Cad. 152/A, Şişli, İstanbul

Çünkü tatlı yapmak bir sanattır: Tatlıcı Safa

Katmeriyle Antep’tekileri aratmayan Eminönü’ndeki bu mekanın; sıcacık lokma ve halka tatlıları da görmezden gelinecek gibi değil.

Bir porsiyonunda 15’e yakın lokma bulunan ve fiyatıyla yüz güldüren mekanda ister oturup soluklanın isterseniz de şeytandan mal kaçırırmışcasına alıp yolunuza devam edin.

“Geleneksel Tatlı Sanatı” mottolu mekanın hem Eminönü hem de Eyüp’te şubeleri var. En yakın zamanda size en yakın olanında bitmeli.

Tatlıcı Safa adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:10, 34116 Fatih, İstanbul

Glutensiz lokma mümkün: Glutensiz Ada

"Çölyak teşhisi alan, gluten duyarlılığı olan ya da glutensiz beslenmeyi tercih eden kişiler için sağlıklı, kolay ulaşılabilir, lezzetli ve ekonomik ürünler” hazırlayan Glutensiz Ada’yı duymayan kalmasın! Yaptığı bu pek duyarlı iş için öncelikle kendilerine selamlarımızı yolluyoruz.

Peki burada ne var ne yok? Bir kere günlük beslenmenin vazgeçilmezi ekmek çeşitlerinden tutun da lahmacuna, leziz mantılarından pizzalara kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Hatta özel siparişle hazırladıkları glutensiz lokmalar bile var.

Sadece gluten duyarlılığı olanların değil sağlıklı beslenme yoluna gönül koymuşların da ilgisini çekecek bu mekanı radarınıza alın. Hatta gitmenize bile gerek yok. Sipariş hattı haftanın 7 günü hizmetinizde. Bir alo denemeniz yeterli.

Glutensiz Ada adres: Sahil Yolu, Süreyya Plajı, No: 195/6, Maltepe, İstanbul

Paket paket almalık: İkram Tatlıcısı

Anladık ki şu çıtır lezzet için gitmeyeceğimiz köşe bucak kalmayacak. Bu kez Çapa’nın arka sokaklarındayız!

Ayaküstü tatlı krizlerine çare olacak, eş dost sevindirecek bu olay tatlı burada pek hafif. Durum ne kadar yediğinize göre değişse de buradaki lokmalar sonradan yanma hissi yaratmıyor. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor.

Burma, tulumba, sarma, taş kadayıf, halka tatlıları da en az lokmaları kadar başarılı.

Mekanda oturacak tek bir yer dahi yok, paket paket alıp yolunuza devam etmeli.

İkram Tatlıcısı adres: Şehremini Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No 1, Fatih, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?