Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Uzayan Peynirinin İçinde Yaşamak İsteyeceğimiz Mıhlamanın İstanbul'daki 8 Adresi

yemek.com

Bu hafta Karadeniz’e gitme sebeplerinden, kahvaltının bölgedeki baş tacı lezzetlerinden mıhlamayla huzurlarınızdayız. Tabii gönüller her istediğinde yolunu o taraflara düşüremeyecek birçok İstanbullu arkadaş içindir bu listemiz.

"En iyi mıhlama nerede, ne zaman ve nasıl yenir?" gibi sorulara cevap ararken bu muhteşem lezzetin İstanbul’daki en popüler adreslerini çıkardık.

Mısır unu, tereyağı ve kolot peynirinin birleşiminden oluşan bu kalori bombası lezzetin rotaları şöyle...

Not: İster ona mıhlama ister muhlama ister kuymak diyin, lezzetinden sual olunmayacak bu yöresel tarifin en iyileri bu listemizde.

Kazım Koyuncu'nun hatırası var: Çay Tarlası

instagram.com/foodonfoot

"Kadıköy’de mıhlama yenilecekse burada yenilir" gibi büyük sözler söyleyen müdavimleri var. Zaten o kolot peynirinin tadını bir kez alınca hak vermemek elde değil.

Menüsünde öyle sayfa sayfa seçenek yok, az ama öz! Menemen, yumurta tavalama, vinci tavalama, Laz böreği, köfte ızgara ve her gidenin öve öve bitiremediği mıhlama!

Peynir, mısır unu ve tereyağı gibi yemeklerinde kullandıkları birçok malzeme Karadeniz’den geliyor. Mıhlamadaki başarılarının sırrı da bizce burada yatıyor. Hafif ve parmak yedirten bu lezzet burada tahta kaşıkla servis ediliyor. Yanına çay şart.

Küçük salaş bu mekan hem samimi ortamı hem de lezzetleriyle içinizi ısıtacak türden. Mekanın Kazım Koyuncu’nun ağabeyi Oğuz Koyuncu’ya ait olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Çay Tarlası adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 34, Kadıköy, İstanbul

Adı üstünde: Muhlama Karadeniz Mutfağı

foursquare

"İstanbul'un eşsiz boğaz manzarasında Karadeniz’i yaşamak, tükettiğiniz gerçek organik ürünleri ormanlardan süzülen temiz havanın oksijeniyle enerjiye dönüştürmeniz için hizmetinizdeyiz". Bu çağrı es geçilecek gibi değil hem de mıhlamanın her çeşidini yapan bir mekandan bahsediyorsak eğer.

Mis gibi manzara karşısında, uzak kahvaltı rotalarının başında gelen bu mekanda mıhlamanızı isteğe bağlı duble, 3 ve 4 kişilik olarak alabilirsiniz. Hatta yeniliklere açık biriyseniz Hemşin mıhlaması, yumurtalı mıhlama, mincili mıhlama, kuymak gibi mıhlamanın denenesi diğer çeşitleri de var.

Hazır buralara kadar gelmişken içinden kolot peynir, çeçil peyniri, yeşillik tabağı, söğüş, Likapa reçeli, turşu kavurması gibi farklı kahvaltı seçenekleri sunan serpme kahvaltısından da söylemeli.

Muhlama Karadeniz Mutfağı adres: Rüzgarlıbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 131, Beykoz, İstanbul

Günün her saatinde mıhlama: Klemuri Lokanta

instagram

Beyoğlu’nda Karadeniz yemeklerinin en leziz mutfağı olan Klemuri, tahmin edersiniz ki mıhlamanın da başarılı adreslerinden.

Çevrede öğle yemekleri denilince akla ilk gelen mekanlardan Klemuri’de Karadeniz mantısından (silor) yufkalı köfteye, hamsili pilavdan Gürcü yahnisine kadar pek çok leziz seçenek var. Buna humus, borani, Akdeniz tabağı gibi vegan seçenekler de dahil.

Gelelim asıl konumuz mıhlamaya; tereyağında kavrulmuş mısır unu ve kolot peyniriyle yapılan mıhlamanın burada sabahı akşamı yok. Günün her saatinde bu lezzete mısır ekmeği banabilirsiniz.

Klemuri Lokanta adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Tel Sokak, No 2/A, Beyoğlu, İstanbul

Kahvaltı şov: Zapata Bakery

foursquare

Açıldığı ilk günden bu yana hafta sonu kahvaltılarının adresi olan mekanda aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey var. İçinden muhammara, kuru domates, Antakya kırma yeşil zeytin geçen Zapata serpmesinden mi bahsedelim yoksa haşhaş ezmeli, zahterli, mısır ekmekli vegan kahvaltı tabağından mı?

Çeşit çeşit kahvaltı tabağı ve serpme kahvaltısını bir kenara koyacak olursak ekstralar bölümünde ağızlara layık mıhlamayı es geçmeyin deriz. Çünkü buranın fırınından çıkan taptaze ekmekleri bu damak çatlatan lezzete banmak gibisi yok! Yanında gelen termos çaylar da keyfinizi ikiye katlayacak cinsten.

Zapata Bakery adres: Caferağa Mahallesi, Şevki Bey Sokak, No 31, Kadıköy, İstanbul

Menünün adı belli, Zuğa: Naga Putrika

instagram

Mıhlamanın Moda’daki bir diğer adresi olur kendisi. Söğütçük, velika, hevsel, çiçekdağı, köyceğiz isimli çeşit çeşit serpme kahvaltılarından favorimiz içinden mıhlama geçen zuğa!

Ezine, yayla ve kaşardan oluşan peynir tabağı, bal-kaymak, domates soslu biber kızartması, minci, fırın kaymak patates, siyah/yeşil zeytin, köy tereyağı, iki çeşit mevsim reçeli, meyve kuruları, mısır ekmeği ve çay mıhlamanıza eşlik edeceğiniz diğer kahvaltı çeşitlerinden.

Özellikle hafta sonu keyifli, uzun soluklu ve geç kahvaltılar için rotanıza Naga Putrika’yı alın.

Naga Putrika adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 161/A, Kadıköy, İstanbul

Ayder Yaylası'ndan: Mahmure Acoustic Lezzetler

foursquare

Galata’da yapılan kahvaltıların bizdeki yeri ayrı. Sabah arnavut kaldırımlı, sessiz sokaklarında uzun uzun yürünür. Keşfetmedik sokak, bina, dükkan bırakılmaz. Sonra sıra samimi, sıcacık bir mekanda kahvaltı yapmaya geldiğinde Mahmure Akustik Lezzetler’den başkası düşünülemez. Özellikle klasik kahvaltının dışında bir şey arıyorsanız illa ki Mahmure diyor, başka bir şey demiyoruz!

"Akustik Lezzetlerimizi Ayder Yaylası'ndan getiriyoruz” mottolu mekanın başrolünde listemizin konusu olan mıhlama var!

Ayder'den doğal peynir, tereyağı ve Rize'nin su değirmenlerinde öğütülmüş doğal mısır unuyla yapılan mıhlama yanına yine Ayder Yaylası'nın suyuyla demlenmiş Rize çayı ve mevsim salatası şart.

Karadenizli arkadaşların uzun zamandır müdavim mekanlarında olan bu mekanı en yakın zamanda keşfediniz!

Mahmure Acoustic Lezzetler adres: Şahkulu Mahallesi, Galip Dede Caddesi, Şahkulu Sokak, No 14/A, Beyoğlu, İstanbul

Sanki bir Karadeniz evindeymişsiniz gibi: Nur Abla

foursquare

Nur Abla'ya Karadeniz bölgesinin İstanbul şubesi desek hiç de mübalağa etmiş olmayız. Zira Çekmeköy, Tepeüstü ve İkitelli olmak üzere üç farklı şubesi olan Nur Abla'ya gittiğiniz zaman kendinizi sanki güzel Karadeniz evlerinden birine girmiş gibi hissediyorsunuz.

Karalahana sarmasından turşu kavurmasına, balık çorbasından Karadeniz mantısına kadar Karadeniz'in en güzel lezzetlerini barındıran Nur Abla'ya kahvaltı için gidiyorsanız o zaman da hiç hayal kırıklığına uğramıyorsunuz.

Tam Karadeniz usulü hazırlanan ve uzadıkça uzayan peyniriyle kendine hayran bırakan mıhlaması gerçekten dillere destan. Hatta belki gitmişken Nur Abla'nın kendisiyle tanışabilir, ondan hikayesini bile dinleyebilirsiniz.

Nur Abla adres: Merkez Mah. Nefer Sok. No: 15 Çekmeköy -İstanbul

Mısır ekmeği desteğiyle: Anzer Sofrası

facebook

Karadeniz usulü kuru fasulyesinin lezzetiyle adı kulaktan kulağa yayılmış bir mekandayız bu sefer. Kendinden “İstanbul Boğazı’nın Karadeniz ucunda bir Karadeniz Mutfağı” diye bahseden Anzer Sofrası'ndan bahsediyoruz.

Rize kavurması, Trabzon güveci gibi çoğu Karadeniz restoranın menüsünde bulamayacağınız lezzetleri barındıran Anzer Sofrası aynı zamanda mıhlamasının şahaneliğiyle de ünlü.

Yanında mısır ekmeğiyle servis ettikleri mıhlamayı sıyırmaya doyamayacak, bir tane daha sipariş etmemek için kendinizi zor tutacaksınız.

Adres: Kefeliköy Bağlar Yolu Cad No:5 – Sarıyer Sahil Yolu Sarıyer / İstanbul

Bol tereyağlı: Havva Hanım Trabzon Kahvaltısı

foursquare

"Sırf mıhlama için bile gidilir" dediğimiz bir mekanla listemizi sonlandıralım.

Sırrını içinde bol bol kullanılan Trabzon tereyağına borçlu olan nefis mıhlamasıyla Karadeniz kahvaltısı için tercih edilecek mekanların başında gelen Havva Hanım'da serpme kahvaltının içinde gelen Trabzon telli peyniri, Rize kavurma dilimi gibi lezzetler de aklınızı başınızdan almaya niyetli.

Üstelik yanında sınırsız Tirebolu çayı da var. Mis!

Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, No 96/4, Kadıköy, İstanbul

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?