Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Uzayan Peynirinin İçinde Yaşamak İsteyeceğimiz Mıhlamanın İstanbul'daki 7 Adresi

yemek.com

Bu hafta Karadeniz’e gitme sebeplerinden, kahvaltının bölgedeki baş tacı lezzetlerinden mıhlamayla huzurlarınızdayız. Tabii gönüller her istediğinde yolunu o taraflara düşüremeyecek birçok İstanbullu arkadaş içindir bu listemiz.

"En iyi mıhlama nerede, ne zaman ve nasıl yenir?" gibi sorulara cevap ararken bu muhteşem lezzetin İstanbul’daki en popüler adreslerini çıkardık.

Mısır unu, tereyağı ve kolot peynirinin birleşiminden oluşan bu kalori bombası lezzetin rotaları şöyle...

Not: Mıhlama, muhlama vb. yazımları olan mıhlamanın en doğru kullanımı

Kazım Koyuncu'nun hatırası var: Çay Tarlası

instagram.com/foodonfoot

"Kadıköy’de mıhlama yenilecekse burada yenilir" gibi büyük sözler söyleyen müdavimleri var. Zaten o kolot peynirinin tadını bir kez alınca hak vermemek elde değil.

Menüsünde öyle sayfa sayfa seçenek yok, az ama öz! Menemen, yumurta tavalama, vinci tavalama, Laz böreği, köfte ızgara ve her gidenin öve öve bitiremediği mıhlama!

Peynir, mısır unu ve tereyağı gibi yemeklerinde kullandıkları birçok malzeme Karadeniz’den geliyor. Mıhlamadaki başarılarının sırrı da bizce burada yatıyor. Hafif ve parmak yedirten bu lezzet burada tahta kaşıkla servis ediliyor. Yanına çay şart.

Küçük salaş bu mekan hem samimi ortamı hem de lezzetleriyle içinizi ısıtacak türden. Mekanın Kazım Koyuncu’nun ağabeyi Oğuz Koyuncu’ya ait olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Çay Tarlası adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 34, Kadıköy, İstanbul

Adı üstünde: Mıhlama Karadeniz Mutfağı

foursquare

"İstanbul'un eşsiz boğaz manzarasında Karadeniz’i yaşamak, tükettiğiniz gerçek organik ürünleri ormanlardan süzülen temiz havanın oksijeniyle enerjiye dönüştürmeniz için hizmetinizdeyiz". Bu çağrı es geçilecek gibi değil hem de mıhlamanın her çeşidini yapan bir mekandan bahsediyorsak eğer.

Mis gibi manzara karşısında, uzak kahvaltı rotalarının başında gelen bu mekanda mıhlamanızı isteğe bağlı duble, 3 ve 4 kişilik olarak alabilirsiniz. Hatta yeniliklere açık biriyseniz Hemşin mıhlaması, yumurtalı mıhlama, mincili mıhlama, kuymak gibi mıhlamanın denenesi diğer çeşitleri de var.

Hazır buralara kadar gelmişken içinden kolot peynir, çeçil peyniri, yeşillik tabağı, söğüş, Likapa reçeli, turşu kavurması gibi farklı kahvaltı seçenekleri sunan serpme kahvaltısından da söylemeli.

Mıhlama Karadeniz Mutfağı adres: Rüzgarlıbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 131, Beykoz, İstanbul

Günün her saatinde mıhlama: Klemuri Lokanta

instagram

Beyoğlu’nda Karadeniz yemeklerinin en leziz mutfağı olan Klemuri, tahmin edersiniz ki mıhlamanın da başarılı adreslerinden.

Çevrede öğle yemekleri denilince akla ilk gelen mekanlardan Klemuri’de Karadeniz mantısından (silor) yufkalı köfteye, hamsili pilavdan Gürcü yahnisine kadar pek çok leziz seçenek var. Buna humus, borani, Akdeniz tabağı gibi vegan seçenekler de dahil.

Gelelim asıl konumuz mıhlamaya; tereyağında kavrulmuş mısır unu ve kolot peyniriyle yapılan mıhlamanın burada sabahı akşamı yok. Günün her saatinde bu lezzete mısır ekmeği banabilirsiniz.

Klemuri Lokanta adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Tel Sokak, No 2/A, Beyoğlu, İstanbul

Kahvaltı şov: Zapata Bakery

foursquare

Açıldığı ilk günden bu yana hafta sonu kahvaltılarının adresi olan mekanda aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey var. İçinden muhammara, kuru domates, Antakya kırma yeşil zeytin geçen Zapata serpmesinden mi bahsedelim yoksa haşhaş ezmeli, zahterli, mısır ekmekli vegan kahvaltı tabağından mı?

Çeşit çeşit kahvaltı tabağı ve serpme kahvaltısını bir kenara koyacak olursak ekstralar bölümünde ağızlara layık mıhlamayı es geçmeyin deriz. Çünkü buranın fırınından çıkan taptaze ekmekleri bu damak çatlatan lezzete banmak gibisi yok! Yanında gelen termos çaylar da keyfinizi ikiye katlayacak cinsten.

Zapata Bakery adres: Caferağa Mahallesi, Şevki Bey Sokak, No 31, Kadıköy, İstanbul

Menün adı belli, Zuğa: Naga Putrika

instagram

Mıhlamanın Moda’daki bir diğer adresi olur kendisi. Söğütçük, velika, hevsel, çiçekdağı, köyceğiz isimli çeşit çeşit serpme kahvaltılarından favorimiz içinden mıhlama geçen zuğa!

Ezine, yayla ve kaşardan oluşan peynir tabağı, bal-kaymak, domates soslu biber kızartması, minci, fırın kaymak patates, siyah/yeşil zeytin, köy tereyağı, iki çeşit mevsim reçeli, meyve kuruları, mısır ekmeği ve çay mıhlamanıza eşlik edeceğiniz diğer kahvaltı çeşitlerinden.

Özellikle hafta sonu keyifli, uzun soluklu ve geç kahvaltılar için rotanıza Naga Putrika’yı alın.

Naga Putrika adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 161/A, Kadıköy, İstanbul

Mıhlama ve kuymak: Kuymak

foursqaure

Şu sıra pek bir popüler olan mekan, kahvaltıseverlerin mabedi olan Beşiktaş’ta.

Kuymak’ın leziz mıhlamasına ve kahvaltı çeşitlerine değinmeden evvel kuymak ve mıhlama "Aynı şey midir? Nedir, ne değildir?" gibi kafa patlatan sorulara bir açıklık getirelim: Her iki yiyecek de mısır unu, peynir ve tereyağından yapılıyor. Ancak kuymakta en önemli malzeme mısır unuyken, mıhlamada peynir. Bir diğeri ise tereyağı oranı kuymağa göre mıhlamada epey fazla. İçinizde bu konuya dair başka görüşleri olan arkadaşlar varsa öne çıksın. Dinliyoruz.

Kibar Feyzo, Çiçek Abbas gibi Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerine selam çakan kahvaltı tabaklarından favorimiz bir hayli çeşitli olan Banker Bilo.

Kahvaltınız festival tadında geçsin istiyorsanız; kalabalık bir grupla gidip hem kuymak hem de mıhlamasından denemeli.

Kuymak adres: Türkali Mahallesi, Altıntaş Sokak, No 27, Beşiktaş, İstanbul

Lazca "Buradayım" demekmiş: Hayvore

instagram

Listemize İstanbul’da Karadeniz yemeğinin önemli temsilcilerinden Hayvore ile devam ediyoruz.

Lazca’da "Buradayım" anlamına gelen Hayvore, leziz yemekleri sayesinde öğle molalarının Beyoğlu’ndaki en popüler adresi.

Menüsünde ise hamsili pilav, hamsili kaygana, karalahana sarması, etli nohut, Çayeli kuru fasulye, balık çorbası, karalahana çorbası gibi 20’den fazla sıcacık yemek bulunuyor. Vitrini izlerken kafanız karışabilir, başınız dönebilir, aman dikkat!

Öğle saatlerinde oturacak masa bulmaya zorlanacağınız mekan sanmayın ki sabahın erken saatlerinde bomboş. Menüsündeki kuymak ve artık neyi banacağınızı şaşıracağınız mıhlama kahvaltı için buraya doğru yol almanızı sağlayacak iki büyük neden.

"Neden bu kadar iyi?" sorusunun cevabı da belli. Burada işini iyi bilen Karadenizli çalışanlar ve Karadeniz’den getirtilen malzemeler var.

Hayvore adres: Kuloğlu Mahallesi, Turnacıbaşı Caddesi, No 4, Beyoğlu, İstanbul

Ayder Yaylası'ndan: Mahmure Akustik Lezzetler

foursquare

Galata’da yapılan kahvaltıların bizdeki yeri ayrı. Sabah arnavut kaldırımlı, sessiz sokaklarında uzun uzun yürünür. Keşfetmedik sokak, bina, dükkan bırakılmaz. Sonra sıra samimi, sıcacık bir mekanda kahvaltı yapmaya geldiğinde Mahmure Akustik Lezzetler’den başkası düşünülemez. Özellikle klasik kahvaltının dışında bir şey arıyorsanız illa ki Mahmure diyor, başka bir şey demiyoruz!

"Akustik Lezzetlerimizi Ayder Yaylası'ndan getiriyoruz” mottolu mekanın başrolünde listemizin konusu olan mıhlama var!

Ayder'den doğal peynir, tereyağı ve Rize'nin su değirmenlerinde öğütülmüş doğal mısır unuyla yapılan mıhlama yanına yine Ayder Yaylası'nın suyuyla demlenmiş Rize çayı ve mevsim salatası şart.

Karadenizli arkadaşların uzun zamandır müdavim mekanlarında olan bu mekanı en yakın zamanda keşfediniz!

Mahmure Akustik Lezzetler adres: Şahkulu Mahallesi, Galip Dede Caddesi, Şahkulu Sokak, No 14/A, Beyoğlu, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?