muhlamacilar-istanbul

Uzayan Peynirinin İçinde Yaşamak İsteyeceğimiz Mıhlamanın İstanbul'daki 7 Adresi

Favorilerime
Ekle

Bu hafta Karadeniz’e gitme sebeplerinden, kahvaltının bölgedeki baş tacı lezzetlerinden mıhlamayla huzurlarınızdayız. Tabii gönüller her istediğinde yolunu o taraflara düşüremeyecek birçok İstanbullu arkadaş içindir bu listemiz.

"En iyi mıhlama nerede, ne zaman ve nasıl yenir?" gibi sorulara cevap ararken bu muhteşem lezzetin İstanbul’daki en popüler adreslerini çıkardık.

Mısır unu, tereyağı ve kolot peynirinin birleşiminden oluşan bu kalori bombası lezzetin rotaları şöyle...

Not: İster ona mıhlama ister muhlama ister kuymak diyin, lezzetinden sual olunmayacak bu yöresel tarifin en iyileri bu listemizde.

Not 2: Bu içerik ilk olarak 24 Mart 2017 tarihinde yayınlanmış, 17 Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Kazım Koyuncu'nun hatırası var: Çay Tarlası

"Kadıköy’de mıhlama yenilecekse burada yenilir" gibi büyük sözler söyleyen müdavimleri var. Zaten o kolot peynirinin tadını bir kez alınca hak vermemek elde değil.

Menüsünde öyle sayfa sayfa seçenek yok, az ama öz! Menemen, yumurta tavalama, vinci tavalama, Laz böreği, köfte ızgara ve her gidenin öve öve bitiremediği mıhlama!

Peynir, mısır unu ve tereyağı gibi yemeklerinde kullandıkları birçok malzeme Karadeniz’den geliyor. Mıhlamadaki başarılarının sırrı da bizce burada yatıyor. Hafif ve parmak yedirten bu lezzet burada tahta kaşıkla servis ediliyor. Yanına çay şart.

Küçük salaş bu mekan hem samimi ortamı hem de lezzetleriyle içinizi ısıtacak türden. Mekanın Kazım Koyuncu’nun ağabeyi Oğuz Koyuncu’ya ait olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Çay Tarlası adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 34, Kadıköy, İstanbul

Adı üstünde: Muhlama Karadeniz Mutfağı

"İstanbul'un eşsiz boğaz manzarasında Karadeniz’i yaşamak, tükettiğiniz gerçek organik ürünleri ormanlardan süzülen temiz havanın oksijeniyle enerjiye dönüştürmeniz için hizmetinizdeyiz". Bu çağrı es geçilecek gibi değil hem de mıhlamanın her çeşidini yapan bir mekandan bahsediyorsak eğer.

Mis gibi manzara karşısında, uzak kahvaltı rotalarının başında gelen bu mekanda mıhlamanızı isteğe bağlı duble, 3 ve 4 kişilik olarak alabilirsiniz. Hatta yeniliklere açık biriyseniz Hemşin mıhlaması, yumurtalı mıhlama, mincili mıhlama, kuymak gibi mıhlamanın denenesi diğer çeşitleri de var.

Hazır buralara kadar gelmişken içinden kolot peynir, çeçil peyniri, yeşillik tabağı, söğüş, Likapa reçeli, turşu kavurması gibi farklı kahvaltı seçenekleri sunan serpme kahvaltısından da söylemeli.

Muhlama Karadeniz Mutfağı adres: Rüzgarlıbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 131, Beykoz, İstanbul

Kahvaltı şov: Zapata Bakery

Açıldığı ilk günden bu yana hafta sonu kahvaltılarının adresi olan mekanda aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey var. İçinden muhammara, kuru domates, Antakya kırma yeşil zeytin geçen Zapata serpmesinden mi bahsedelim yoksa haşhaş ezmeli, zahterli, mısır ekmekli vegan kahvaltı tabağından mı?

Çeşit çeşit kahvaltı tabağı ve serpme kahvaltısını bir kenara koyacak olursak ekstralar bölümünde ağızlara layık mıhlamayı es geçmeyin deriz. Çünkü buranın fırınından çıkan taptaze ekmekleri bu damak çatlatan lezzete banmak gibisi yok! Yanında gelen termos çaylar da keyfinizi ikiye katlayacak cinsten.

Zapata Bakery adres: Caferağa Mahallesi, Şevki Bey Sokak, No 31, Kadıköy, İstanbul

Menünün adı belli, Zuğa: Naga Putrika

Mıhlamanın Moda’daki bir diğer adresi olur kendisi. Söğütçük, velika, hevsel, çiçekdağı, köyceğiz isimli çeşit çeşit serpme kahvaltılarından favorimiz içinden mıhlama geçen zuğa!

Ezine, yayla ve kaşardan oluşan peynir tabağı, bal-kaymak, domates soslu biber kızartması, minci, fırın kaymak patates, siyah/yeşil zeytin, köy tereyağı, iki çeşit mevsim reçeli, meyve kuruları, mısır ekmeği ve çay mıhlamanıza eşlik edeceğiniz diğer kahvaltı çeşitlerinden.

Özellikle hafta sonu keyifli, uzun soluklu ve geç kahvaltılar için rotanıza Naga Putrika’yı alın.

Naga Putrika adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 161/A, Kadıköy, İstanbul

Sanki bir Karadeniz evindeymişsiniz gibi: Nur Abla

Nur Abla'ya Karadeniz bölgesinin İstanbul şubesi desek hiç de mübalağa etmiş olmayız. Zira Çekmeköy, Tepeüstü ve İkitelli olmak üzere üç farklı şubesi olan Nur Abla'ya gittiğiniz zaman kendinizi sanki güzel Karadeniz evlerinden birine girmiş gibi hissediyorsunuz.

Karalahana sarmasından turşu kavurmasına, balık çorbasından Karadeniz mantısına kadar Karadeniz'in en güzel lezzetlerini barındıran Nur Abla'ya kahvaltı için gidiyorsanız o zaman da hiç hayal kırıklığına uğramıyorsunuz.

Tam Karadeniz usulü hazırlanan ve uzadıkça uzayan peyniriyle kendine hayran bırakan mıhlaması gerçekten dillere destan. Hatta belki gitmişken Nur Abla'nın kendisiyle tanışabilir, ondan hikayesini bile dinleyebilirsiniz.

Nur Abla adres: Merkez Mah. Nefer Sok. No: 15

Çekmeköy -İstanbul

Mısır ekmeği desteğiyle: Anzer Sofrası

facebook

Karadeniz usulü kuru fasulyesinin lezzetiyle adı kulaktan kulağa yayılmış bir mekandayız bu sefer. Kendinden “İstanbul Boğazı’nın Karadeniz ucunda bir Karadeniz Mutfağı” diye bahseden Anzer Sofrası'ndan bahsediyoruz.

Rize kavurması, Trabzon güveci gibi çoğu Karadeniz restoranın menüsünde bulamayacağınız lezzetleri barındıran Anzer Sofrası aynı zamanda mıhlamasının şahaneliğiyle de ünlü.

Yanında mısır ekmeğiyle servis ettikleri mıhlamayı sıyırmaya doyamayacak, bir tane daha sipariş etmemek için kendinizi zor tutacaksınız.

Adres: Kefeliköy Bağlar Yolu Cad No:5 – Sarıyer Sahil Yolu Sarıyer / İstanbul

Bol tereyağlı: Havva Hanım Trabzon Kahvaltısı

"Sırf mıhlama için bile gidilir" dediğimiz bir mekanla listemizi sonlandıralım.

Sırrını içinde bol bol kullanılan Trabzon tereyağına borçlu olan nefis mıhlamasıyla Karadeniz kahvaltısı için tercih edilecek mekanların başında gelen Havva Hanım'da serpme kahvaltının içinde gelen Trabzon telli peyniri, Rize kavurma dilimi gibi lezzetler de aklınızı başınızdan almaya niyetli.

Üstelik yanında sınırsız Tirebolu çayı da var. Mis!

Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, No 96/4, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

agakin25 Aralık 2018 20:09
Mıhlama değil Muhlama biz Rizelilerin en kızdığı şey.. mıhlama nerede kim söylemiş bunu bilmiyorun ama onu bulursam çok pis dalacağım :D bu arada muhlama karadeniz mutfağının muhlamasını tek geçerim.. havva hanım da da aynı keyif alınabilir..
Yanıtla
Ekin Arabacıoğlu24 Mart 2017 17:52
Moda'daki Çay Tarlası'nı da ekleyebiliriz bence bu listeye :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?