İstanbul'un Saatlerce İçinden Çıkmak İstemeyeceğiniz 9 Renkli Şekerlemecisi

Favorilerime
Ekle

Tatlıya düşkünlüğümüz ezelden beri bilinir. Şerbetlisiydi, sütlüsüydü, çikolatasıydı, dondurmasıydı... Zamanında her birini ayrı ayrı mercek altına aldığımızı unutmadınız umarız.

Şimdi de şehrin "tarihi eser" statüsüne girmeye hak kazanan, müzelik şekerci rotalarını çıkarıyoruz.

Rengarenk akidesinden meyveli şekerlemelere, elma şekerinden Mevlana şekerine kadar ağız tatlandırmalık şekerler için en adresler şöyle.

O bir efsane: Şekerci Cafer Erol

"Osmanlı’dan günümüze, günümüzden geleceğe" mottolu mekan, zamanında hazırladığımız Kadıköy’ün nefis 7 tatlıcısından biri olur, bakınız: Kadıköy Tatlıcıları

O günden bugüne de pek bir şey değişmedi. "Şeker ve tatlı konusunda tam bir kriter, tam bir otör!" gibi ettiğimiz büyük lafların hala arkasındayız.

Bayramların, özel günlerin semtteki önemli adreslerinden biri olan Cafer Erol, 1807 yılından bu yana bu işi layıkıyla yapıyor. Kadıköy’e demir atması da 1945’i bulmuş.

Rengarenk akide şekerleri, meyveli jöleler, elma şekeri ve mevlüt şekerleri mekanın yok satanlarından. Şekerpare, tulumba, Fatih sarması, badem tatlısı ve kestane şekeri de vitrinde ağzınızı sulandıracak diğer tatlılardan olur.

Şekerci Cafer Erol adres: Osmanağa Mahallesi, No:, Yasa Cd. No:19, Kadıköy, İstanbul

Galata'ya gitmişken: Tarihi Galata Şekercisi

Bir gün olur da Galata’nın Arnavut kaldırımlı arka sokaklarında keşfe çıkarsanız, bu şekerci ilk rotanız olsun. 1973 yılında Ordal Şekerleme ismiyle yola çıkan, 1992’de Tarihi Galata Şekercisi’ne dönüşen bu şirin butik şekerci özellikle akide şekerlerinde pekala başarılı.

Karışık, fındıklı, tarçınlı, krikri, naneli, kızamık, bergamutlu, susamlı, kaynana ve janjanlı akide şekerlerinin sadece Türkiye değil Almanya’da bile alıcısı çok.

Bu çeşitler mekana yolunuzu düşürmeye yetmediyse size en tatlısından marmelat, meyve şekerlemesi, çikolata ve lokumlar da vaat edelim!

Tarihi Galata Şekercisi adres: Galata, Hacı Mimi Mahallesi Dibek Sokak. No: 18 Beyoğlu, İstanbul

6. kuşakta sıra: Hicipoğlu Şekercisi

"266 Yıldır Değişmeyen Lezzet", "Osmanlı Sarayından Günümüze", "Tadı Damağınızda Kalan Lezzetler" gibi birçok slogana sahip mekanın tarihi 1745 yılına dayanıyor. 6. kuşağın devraldığı, Fatih’teki bu müzelik şekerci, ürünlerini halen dededen kalma yöntemler ile hazırlıyor.

Mekanda badem ezmesi, lokum, çikolatalı bademler, jöleler gibi tatlı çeşitleri olsa da Hicipoğlu denilince akla ilk şekerleri gelir.

Konya’nın meşhur Mevlana şekeri, mide ağrısına, ağız yaralarına iyi geldiği söylenen nöbet şekeri, üstüne şarkılar yazılan halkalı şeker, bayram ve mevlüt şekerleri paket paket almalık çeşitlerden. Portakallısından muzlusuna, çileklisinde Erzurum limonlusuna kadar ağızlarda şenlik yaratacak akide şekerleri de yok değil.

Fatih’teki gurme turlarınıza burayı da ekleyin!

Hicipoğlu Şekercisi adres: Kuloğlu Mah. Kıble Sok. Fatih, İstanbul

Her gününüz bayram tadında geçsin diye: Şekerci Caferzade Aytekin Erol

Her gününüzün bayram tadında geçmesini sağlayacak bu mutluluk dükkanında daha önce hiç denemediğiniz lokum çeşitlerini bulabilir, akide şekerden çikolatalara, renk renk drajelerden söz, nişan gibi özel günlerinizde mutluluğunuzu katlayacak ikramlıklara aklınıza gelebilecek, canınızın istediği her şeyi kolayca bulabilirsiniz.

Şekerci Caferzade Aytekin Erol adres: Ahmediye Mahallesi Gündoğumu Cad. No:12 Üsküdar, İstanbul

Çeşit çeşit mutluluk: Üç Yıldız Şekerleme

Beyoğlu’nun Hacı Bekir’den sonraki şekercisi Üç Yıldız Şekerleme, iki kardeş ve bir arkadaşın girişimiyle 1926 yılında kuruluyor. İsmi de zaten tam olarak burada geliyor.

Açıldığı ilk günden bu yana akide şekeriyle diğer şekercilere örnek olan mekanın, badem ezmesi, şam fıstık ezmesi ve lokumlarının da tadına denecek yok. Renkli kahvaltılara yakışır kendi hazırladıkları gül, ayva, portakal, ağaç çileği, vişne reçelleri de denemeyi hak ediyor.

Sadece bayramlarda değil bir arkadaşınızın doğum gününde bile en anlamlı hediyelerden biri olabilir buranın ürünleri. Özenle hazırladıkları paketler bile yeter bu mekanı sevmeye.

Üç Yıldız Şekerleme adres: Hüseyinağa Mahallesi, Dudu Odaları Sk. No:7, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Baklava bile var: Şekerci Hafız Mustafa

Bu kez radarımızda Hacı Bekir’in karşısında yer alan Hafız Mustafa var.

Bergamot, mandalina, ayva, kıtır kabak, yeşil incir, kestane şekeri, domates gibi şekerlemeleri, tatlıyla arası olmayanları bile kendine hayran bırakacak türden.

Sözün kısası Bahçekapı’ya gittiğinizde Hacı Bekir’in akidelerini, Hafız Mustafa’nın da meyveli şekerlemelerini itinayla deneyiniz. Sütlü tatlıları, muhallebileri hatta baklavasının bile seveni çok, ona göre.

Şekerci Hafız Mustafa adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Cad. No:84 Bahçekapı Eminönü, İstanbul

Tadı damağınızda kalacak: Meşhur Bebek Badem Ezmecisi

Tadı damağınızdan uzun süre silinmeyecek badem ezmeleriyle yıllardır İstanbulluları muhteşem bir lezzetle buluşturan Meşhur Bebek Badem Ezmecisi, bir kez uğrayınca bir daha vazgeçemeyeceğiniz mekanlardan. Uğrak noktalarınızdan biri olmaya kararlı bu nefis adres, dile kolay 1904 yılından bu yana hizmet veren tarihi bir mekan aslında.

Sundukları ürünlerde hiçbir katkı maddesi kullanmamaları da ayrı bir mutluluk sebebi, bizden söylemesi.

Meşhur Bebek Badem Ezmecisi adres: Bebek Mahallesi, Cevdetpaşa Caddesi, No 53/C, Beşiktaş, İstanbul

Nane şekeri: Özsoy Şekerleme

Tarihi Yarım Ada’nın bir diğer şekercisi, Küçükpazar’daki Özsoy Şekerleme ile tanışın.

1942 yılında Küçükpazar’daki yerini alan bu minnacık mekanda lokum, helva, ezme, altın külçelerini andıran çeşit çeşit çikolatalar gibi toplam 60 çeşit ürün var.

Katkısız, şeker pancarıyla yaptıkları akideler, mevlüt, Mevlana ve nane şekerleri ise müdavimi bol lezzetlerinden.

Özetle tatlı krizi duraklarınıza Özsoy’u da ekleyin, çünkü şekerler ondan sorulur!

Özsoy Şekerleme adres: Sarıdemir Mahallesi, Kıble Çeşme Cd. No:37, Fatih, İstanbul

Kilo kilo almalık: Altan Şekerleme

cukurcumatimes.com

cukurcumatimes.com

Hacı Bekir, Hafız Mustafa çok bilinen yerler de olsa birçoğunuz şekerlere o deli paraları vermek istemeyebilir. İşte tam bu esnada aklınıza tatlı mı tatlı, rengarenk şekerci gelsin: Altan Şekerleme.

Bu "Bir asırı aşkın şekercilik serüveni" mottolu mekana girdiğinizde ilk, yaşayan bir tarih olan ahşap vitrin sonra da içindeki paketlemiş akide şekerleri elinizi objektife götürecek cinsten.

Portakallı, muzlu, şeftalili, naneli, susamlı, limonlu, kahveli gibi her çeşidini bulabileceğiniz akidelerin en küçük poşeti yarım kiloluk. Yani ya alıp evin bir kenarına stok yapacaksınız ya da çevrenizdeki çoluk çocuk, eş dostu sevindireceksiniz.

Helva, çikolata, pekmez, draje, lokum da mekanda bulabileceğiniz diğer ürünlerden.

Altan Şekerleme adres: Kantarcılar, No:68, Eminönü, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?