Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sokak Lezzetlerinin En Samimi Hali Simitin İstanbul'daki 7 Gevrek Adresi

yemek.com

Radarımıza bu kez susamına, mayasına, ununa methiyeler düzdüğümüz, sokak lezzetlerimizin demirbaşı, ülkenin en samimi simgelerinden biri olan simiti alıyoruz.

İstanbul’da yiyip yiyebileceğiniz en iyi çıtır simitlerin adreslerini çıkarıyoruz. Bu sebeple Kadıköy’den Beyoğlu’na, Şişli’den Sarıyer’e kadar olabildiğince yol alıyoruz.

İşte modern hayat koşuşturmasında kurtarıcı haline gelen, çay saatlerini bir şölene dönüştüren, ortamı aniden romantikleştiren simitin en iyi adresleri...

Şehrin en iyisi: Tarihi Karaköy Galata Simitçisi

eater

Karaköy’de 30 yıldır simit kokularıyla bizi mest eden mekan, İstanbul’un en iyi simitçisi olarak da bilinir.

Odun ateşinde pişen simitleri sıcacık ve çıtır çıtır. Susamlı veya susamsız olarak alabileceğiniz simitleri ister ayaküstü isterseniz de oturup bir çay eşliğinde yiyin. 2’şer, 4’er alıp, eşi dostu, evdekileri sevindirmek de var tabii.

Bu pek popüler mekanda tahinli çörek, kurabiye, paskalya gibi ağızları tatlandırmalık lezzetler de yok değil.

Onların da deyimiyle: "Metropolün yoğun ve yorucu hayatından uzaklaşıp samimi ve sıcak bir ortamda lezzet farkı yaşamak istiyorsanız adresiniz belli".

Tarihi Karaköy Galata Simitçisi adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No: 47, Beyoğlu, İstanbul

1923'ten bugüne: Tarihi Taş Fırın - Evin Unlu Mamulleri

foursquare

Rotamızda şimdi ilk Balat turunuzda keşfetmeniz gereken bir mekan var: Semtteki birçok mekan gibi buram buram tarih kokan Tarihi Taş Fırın, lezzetli simitin bir diğer adresi.

1923 yılından bugüne kadar öğrencilerin, mahallelinin her sabah uğradığı mekanın Ada’dan, Anadolu Yakası’ndan da müdavimi de çok. Taş fırında odun ateşinde pişen simitleri yok satıyor. Kandil simitleri de bir o kadar başarılı.

Fırının simitleri dışında her daim sıcak bulabileceğiniz anasonlu galetaları ve çay kurabiyeleri de meşhur. Acıbadem ve Selanik gevreği de yine burada yenir.

Anlayacağınız gitmişken her bir ürünün lezzetine bakmalı, sonrasında da Balat’ta keşfedilmedik bir yer bırakmamalı.

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 82/A, Fatih, İstanbul

Her gün gitmek isteyeceksiniz: Kireçburnu Fırını

kirecburnufirini

Kendisini zamanında hazırladığımız "İnsana Dünyanın Güzel Bir Yer Olduğunu Hatırlatan 7 Ferah Tarabya ve Kireçburnu Mekanı" listemizden hatırlarsınız. Listenin de semtin de en samimi, en sıcak mekanlarından olur.

1957 yılından bu yana Kireçburnu’nda yer alan mekan pazar kahvaltılarının, misafir ağırlamalarının, sahil yürüyüşleri sonrasında verilecek çay molalarının kurtarıcısı.

Odun ateşiyle birlikte kara fırın içinde pişen simitler şahane. Üstelik tek çeşit de değil. Tahıllı ve kaşarlı, bildiğimiz susamlı simite alternatif olacak lezzetlerden. Özellikle sabahın erken saatlerinde bu mekanda, deniz kokusu eşliğinde simit yiyip çay içmek paha biçilemez.

Buraya kadar gelmişken börek ve mıhlamasının da tadına bakmalı.

Kireçburnu Fırını adres: Kireçburnu Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 48, Sarıyer, İstanbul

Bol bol almalı: Yeldeğirmeni Simit Fırını

instagram

Taş fırında, odun ateşinde pişen simitlerin alıcısı çok. Öyle oturup simit çay romantizmini yaşatacağınız bir yer değil. Küçücük ve salaş bir mekan. Alıp eve götürmelik ya da ayaküstü yemelik.

Hem simit yerken, Yeldeğirmeni’nin sokaklarını gezmek, dünyaca ünlü sokak sanatçılarının murallarını fotoğraflamak gibisi de yok. Yeldeğirmeni Simit Fırını adres: Rasim Paşa Mah. Karakolhane Cad. No: 53 Kadıköy, İstanbul

Sıcacık bir simit mi istemiştiniz: Tarihi Harbiye Fırını

yelp

Pastanesi, peynircisi, kasabı, mezecisi, börekçileriyle ile ünlü Pangaltı’nın şüphesiz en iyi fırını; 1948’de kapılarını açan Tarihi Harbiye Fırını. Özellikle sabah saatlerinde tıklım tıkış olan mekanın simit ve yumuşacık açmaları yok satıyor.

Civarda oturan birçok kişi ekmeğini de yine buradan alıyor. Ramazan ayında dakikalarca gireceğiniz kuyruğa değecek pidesi, paskalya zamanında kapış kapış giden çörekleri, Selanik kurabiyesi, anasonlu kıtırları fırının yere göğe sığdıramadığımız diğer lezzetleri.

Geç saatlerde bile gitseniz, burada birçok ürünü hala sıcacık bulabilirsiniz.

Pangaltı’na gitmek, keşfetmek için bir sebep daha!

Tarihi Harbiye Fırını adres: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, No 25, Şişli, İstanbul

Çayın yanında nasıl güzel olur şimdi: Tarihi Boğazkesen Simit Fırını

foursquare

1977 yılından bu yana Tophane’nin en sevdiğimiz, Karaköy’ü İstiklal’e bağlayan caddesi Boğazkesen’de yer alan, ismini de bu caddeden alan mekan, susamlı halka simitleriyle meşhur.

Hem o civarda çalışanların hem de mahallelinin gözdesi olan fırın turistlerin de ilgi odağı.

Minik bir fırın. İçinde öyle çeşit çeşit alternatifler yok. Açma, poğaça, galeta, bir de kurabiye bu fırından alabileceğiniz seçeneklerden.

Buraya kadar gelmişken bizim çok sevdiğimiz bir ritüeli de yerine getirmek şart tabii: Öncelikle Boğazkesen’deki bu fırından sıcacık, çıtır çıtır simitinizi almalı, öyle bir değil iki adet almalı çünkü biriyle karın doyuracak, diğeriyle keyif yapacağız. Ayak üstü simiti tırtıklarken, cadde üzerindeki galerilere, tasarım dükkanlarına girip çıkmalı. Soluğu ise Fındıklı sahilinde yer alan, leb-i derya çay dükkanlarında almalı.

Alın size hem susam hem deniz kokan bir gün!

Tarihi Boğazkesen Simit Fırını adres: Firuzağa Mahallesi, Boğazkesen Caddesi, No 157, Beyoğlu, İstanbul

Simit kahvaltısı bonusu: Datlı Maya

foursquare

Cihangir’in el üstünde tuttuğumuz mekanıdır o. Pastörize ve rafine edilmiş gıdalara karşı mesafeli duruşu ve menüdeki leziz seçenekleriyle kendisini her daim yakından takip ediyoruz. Vegan lahmacun, vegan pide gibi pek duyarlı alternatifleriyle de gönlümüzü çelmedi değil.

Datlı Maya'nın hassas duruşu önünde saygıyla eğilip asıl konumuz olan o efsane “simit kahvaltısı”na gelirsek… Başrolünde mekanın o pek ünlü ekşi mayalı simitleri var tabii. 3 peynir, toz zahter, Kaz Dağları soğuk baskı zeytinyağı ve kekikleri ile marine edilmiş Mardin ve Antakya derik, Edremit yüksek rakım kırma, Gemlik siyah ve Milas deli zeytini, kuru domates, biber, taze salatalık ve domates ise bu kahvaltının diğer gözdeleri.

"Beni bu kahvaltı paklamaz" diyenleriyse ıspanaklı, orman mantarlı, Afyon kelle sucuklu veya peynirli yumurtalarına doğru alalım. Simit banmak serbest!

Datlı Maya adres: Firuzağa Mahallesi, Türkgücü Caddesi, No 59/A, Beyoğlu, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?