Sokak Lezzetlerinin En Samimi Hali Simitin İstanbul'daki 7 Gevrek Adresi

Favorilerime
Ekle

Radarımıza bu kez susamına, mayasına, ununa methiyeler düzdüğümüz, sokak lezzetlerimizin demirbaşı, ülkenin en samimi simgelerinden biri olan simiti alıyoruz.

İstanbul’da yiyip yiyebileceğiniz en iyi çıtır simitlerin adreslerini çıkarıyoruz. Bu sebeple Kadıköy’den Beyoğlu’na, Şişli’den Sarıyer’e kadar olabildiğince yol alıyoruz.

İşte modern hayat koşuşturmasında kurtarıcı haline gelen, çay saatlerini bir şölene dönüştüren, ortamı aniden romantikleştiren simitin İstanbul'daki en iyi adresleri...

kesfet-yemekcom-instagram-hesabi-son-2022

Şehrin en iyisi: Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını

Şehirde yiyip yiyebileceğiniz en çıtır, en lezzetli simitlerinden birine bu mekanda ulaşmak mümkün. Üstelik bunu bir tek biz söylemiyoruz, yıllardır buradan başka yerde yemeyen müdavimleriyle de mekan lezzetini kanıtlıyor. Üstelik nesillerdir süregelen sahipleri bu lezzeti 1810 yılından beri sunuyor.

Kahvaltı yapmak için değerlendirebileceğiniz bu mekan, hafta sonunu lezzetli ama aynı zamanda da huzurlu bir yerlerde geçirmek isteyenler için ideal.

Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını adres: Yalı Mahallesi, Beşçeşmeler Sokak, No 12, Maltepe, İstanbul

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/peynirli-kabak-cicegi-dolmasi-tarifi.jpg |

foursquare

Rotamızda şimdi ilk Balat turunuzda keşfetmeniz gereken bir mekan var: Semtteki birçok mekan gibi buram buram tarih kokan Tarihi Taş Fırın, lezzetli simitin bir diğer adresi.

1923 yılından bugüne kadar öğrencilerin, mahallelinin her sabah uğradığı mekanın Ada’dan, Anadolu Yakası’ndan da müdavimi de çok. Taş fırında odun ateşinde pişen simitleri yok satıyor. Kandil simitleri de bir o kadar başarılı.

Fırının simitleri dışında her daim sıcak bulabileceğiniz anasonlu galetaları ve çay kurabiyeleri de meşhur. Acıbadem ve Selanik gevreği de yine burada yenir.

Anlayacağınız gitmişken her bir ürünün lezzetine bakmalı, sonrasında da Balat’ta keşfedilmedik bir yer bırakmamalı.

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 82/A, Fatih, İstanbul

Her gün gitmek isteyeceksiniz: Kireçburnu Fırını

kirecburnufirini

Kendisini zamanında hazırladığımız "İnsana Dünyanın Güzel Bir Yer Olduğunu Hatırlatan 7 Ferah Tarabya ve Kireçburnu Mekanı" listemizden hatırlarsınız. Listenin de semtin de en samimi, en sıcak mekanlarından olur.

1957 yılından bu yana Kireçburnu’nda yer alan mekan pazar kahvaltılarının, misafir ağırlamalarının, sahil yürüyüşleri sonrasında verilecek çay molalarının kurtarıcısı.

Odun ateşiyle birlikte kara fırın içinde pişen simitler şahane. Üstelik tek çeşit de değil. Tahıllı ve kaşarlı, bildiğimiz susamlı simite alternatif olacak lezzetlerden. Özellikle sabahın erken saatlerinde bu mekanda, deniz kokusu eşliğinde simit yiyip çay içmek paha biçilemez.

Buraya kadar gelmişken börek ve mıhlamasının da tadına bakmalı.

Kireçburnu Fırını adres: Kireçburnu Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 48, Sarıyer, İstanbul

Bol bol almalı: Yeldeğirmeni Simit Fırını

instagram

Taş fırında, odun ateşinde pişen simitlerin alıcısı çok. Öyle oturup simit çay romantizmini yaşatacağınız bir yer değil. Küçücük ve salaş bir mekan. Alıp eve götürmelik ya da ayaküstü yemelik.

Hem simit yerken, Yeldeğirmeni’nin sokaklarını gezmek, dünyaca ünlü sokak sanatçılarının murallarını fotoğraflamak gibisi de yok.

Yeldeğirmeni Simit Fırını adres: Rasim Paşa Mah. Karakolhane Cad. No: 53 Kadıköy, İstanbul

Sıcacık bir simit mi istemiştiniz: Tarihi Harbiye Fırını

yelp

Pastanesi, peynircisi, kasabı, mezecisi, börekçileriyle ile ünlü Pangaltı’nın şüphesiz en iyi fırını; 1948’de kapılarını açan Tarihi Harbiye Fırını. Özellikle sabah saatlerinde tıklım tıkış olan mekanın simit ve yumuşacık açmaları yok satıyor.

Civarda oturan birçok kişi ekmeğini de yine buradan alıyor. Ramazan ayında dakikalarca gireceğiniz kuyruğa değecek pidesi, paskalya zamanında kapış kapış giden çörekleri, Selanik kurabiyesi, anasonlu kıtırları fırının yere göğe sığdıramadığımız diğer lezzetleri.

Geç saatlerde bile gitseniz, burada birçok ürünü hala sıcacık bulabilirsiniz.

Pangaltı’na gitmek, keşfetmek için bir sebep daha!

Tarihi Harbiye Fırını adres: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, No 25, Şişli, İstanbul

Çayın yanında nasıl güzel olur şimdi: Tarihi Boğazkesen Simit Fırını

foursquare

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/misir-yiyen-kopek-yemesi-zor-yiyecekler.gif | http://giphy.com/gifs/dog-corn-peAXYDqkm1TKE | giphy

Beşiktaş'ta bi' mola: Simit Molası

Beşiktaş'a ayak basar basmaz, Çarşı'nın hemen girişlerine doğru bulabileceğiniz bu mekanda hafta sonları yer bulmakta zorlanabilirsiniz, baştan söyleyelim. Ama bir çay bir simit alıp karnınızı doyurmak, lezzet dolu bir mola vermek isterseniz Beşiktaş'ta gidebileceğiniz en çıtır mekanlardan biri olduğundan da söz etmeden geçmeyelim, sözün kısası Beşiktaş'a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Simit Molası adres: Sinanpaşa Mahallesi, Köyiçi Caddesi, No 7, Beşiktaş, İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?