tursu-suyu-manset

Akla Düştüğünde Mutlaka İki Bardak İçiren Turşu Suyunun İstanbul'daki En İyi 7 Adresi

Favorilerime
Ekle

İçler nasıl yanıyorsa artık bu hafta İstanbul’daki en iyi turşu sularının peşine düştük. Acılı, acısız, sade, karışık gibi en efsane turşu suyu için sizi yollara düşürtecek tam 7 mekan biliyoruz, bu bilgimizi de kendimize saklamayalım sizlerle paylaşalım istedik.

Aslında sadece turşu suyu demek olmaz. Listedeki adresler aynı zamanda şehrin en iyi turşucuları da. Bu sebeple gitmişken hem suyundan hem de kıtır kıtır turşularından faydalanmalı.

Ağızınızı sulandıracak bu pek ekşi yolculuk için hazırsanız, başlıyoruz.

Not: Bu içerik ilk olarak 5 Haziran 2017 tarihinde yayınlanmış, 28 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Neşeli Günler burada çekildi: Asri Turşucusu

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden Neşeli Günler’e ev sahipliği yapmış bu mekan 1913 yılından bu yana leziz turşularıyla gönüllerin birincisi. 1938’den beri de Cihangir’de kendisi.

Yol üstü girip soluklanmak, bir bardak leziz turşu suyundan içip hararetinizi bastırmak gibisi yok. Turşu suyunun ne çok tuzlu ne de çok ekşi olduğu belirtelim. Tam ağızlara layık.

Turşularına da göz koyarsanız bilin ki seçiminiz turşu suyu kadar kolay olmayacak. Çünkü salatalık, bamya, lahana, domates, biber, brokoli, karnabahar, acur, patlıcan, pancar ve daha sayamadığımız ama sizi mest edecek çeşit çeşit turşuları var.

Hazır gitmişken "Turşu limonla mı yapılır yoksa sirkeyle mi?" sorusunu bir açıklığa kavuşturun!

Asri Turşucusu adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul

Kiraz ve kayısı turşuları: Petek Turşuları

1992’den beri Balık Pazarı’nın incisi Petek Turşucusu’nu, özellikle onun meşhur kiraz ve kayısı turşularını bilmeyen yoktur.

Beyoğlu çevresinde olup da buraya uğramamak, ayak üstü leziz turşu sularından içmemek olmaz! İçindeki lahana ve salatalık turşularını yiyip açılan iştahı yine semtin leziz pidecileri, dönercileri, dürümcülerinde bastırabilirsiniz.

Unutmadan, burada bamya, erik, greyfurt, portakal, mandalina, ayva, karnabahar, muşmula, armut, karpuz gibi her yerde bulamayacağınız turşu çeşitleri var.

Petek Turşuları adres: Dudu Odaları Sokak, No: 1/D, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul

Tarih kokar: Soydan Turşucusu

Beyoğlu’nun lezzetlerine doyum olmaz. Paçanızı oradan kurtarabilirseniz Beşiktaş Çarşı sizi bekler. Çünkü hedefimizde yaşayan bir tarih olarak Soydan Turşucusu var.

Sirkenden yaptıkları turşular ta Bursa’dan geliyor. Katkı maddesi falan da bulamazsın bu turşularda. Lahana, domates, boy boy salatalık, pancar, erik, kornişon gibi leziz turşularını bir kenara bırakırsak buranın turşu suları tam bir efsane.

Kış aylarında şifa verecek, kavrulan sıcak günlerde de hararetinizi alacak bu turşu suyuna ekstra olarak sevdiğiniz turşulardan da ekletebilirsiniz.

Acı biber sosu ve salçasının da müdavimi çok. Sarmalık yaprak, sirke, şalgam suyu, limon ekşisi ve elma sirkesi de mekanda bulabileceğiniz diğer ürünlerden.

Kendisinden birer adet Ortaköy ve Bakırköy’de de bulabilirsiniz.

Soydan Turşucusu adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No 19, Beşiktaş, İstanbul

Kadıköy'ün en eski turşucusu: Özcan Turşuları

Balık Pazarı, Beşiktaş Çarşı derken şimdi de Kadıköy Çarşı için atlıyoruz vapura. 1935 yılından şimdiye kadar turşunun her çeşidini, en lezizini kuran bir aile işletmesindeyiz: Özcan Turşuları’nda.

"Kadıköy’ün en eski turşucusu" mottolu mekanın özellikle acılı turşu suları için Avrupa Yakası’ndan kalkıp gelen birçok arkadaş tanıyoruz. Bardağın içindeki turşularla karın doyuranlar bile var!

Hem bu leziz turşu suyundan hem de lahanadan kornişona, fasulyeden havuca, karnabahardan patlıcana, biberden kavuna kadar birçok çeşidiyle sofralarınıza renk katacak turşularından faydalanınız.

Özcan Turşuları adres: Osmanağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sok. No:7, 34710 Kadıköy, İstanbul

Acılı turşu suyu: Balat Turşucusu

Gideni önce kokusuyla sonra da pek renkli bir gastronomi yolculuğuna çıkarak lezzetiyle büyüleyen mekanı, zamanında yaptığımız köşe bucak Balat rehberinden hatırlarsınız. Hem turşularına hem de tadına/tuzuna/sirkesine/ içindeki kıtır kıtır turşularına mest olduğumuz acılı turşu suyuna bizden tam puan. Özellikle o turşu suyunun içindeki pancar turşusunun lezzetine denecek bir söz bulamıyoruz.

Mekan bir hayli minik bu sebeple bardağınızı alıp Balat’ın o rengarenk sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Balat Turşucusu adres: Ayvansaray Mahallesi, Ayan Caddesi, No 86, Fatih, İstanbul

Kemerburgaz'a götürür: Hacı Salih Dede Turşuları

"1956’dan beri değişmeyen lezzet" sloganından da anlayacağınız gibi epey iddialılar. Ta Kemerburgaz’da olmasına rağmen, kilometrelerce yol yapıp aylık turşu ihtiyacını karşılayan, gitmişken de bardak bardak acılı turşu suyunu mideye indiren birçok kişi var. Burada acılı ve tatlı diye ayrılan turşu suyunun satılmadığını ikram edildiğini de hatırlatalım. Bu sebeple ipin ucunu kaçırmayın deriz.

Dal, erik, kiraz, lahana, havuç, acur, bamya gibi 20’ye yakın turşu çeşidinden en sevilenin soğan turşusu olduğunu da söyleyelim. Henüz denemeyenlerin çok şey kaçırdığı pek açık.

Hacı Salih Dede Turşuları adres: İstanbul Caddesi No.56/A Kemerburgaz, İstanbul

Karnabahardan sarımsak turşusuna kadar: Hacı Zafer Turşucusu

instagram

instagram

Hep aynı turşuları yemekten sıkıldıysanız Hacı Zafer Turşusucu tam size göre. Özellikle sarımsak turşusunun tadına bakmadan olmaz.

"Limon mu, sirke mi?" tartışmasında ise tarafları belli. "Lahana ve salatalığa limon; fasulye, domates ve pancara sirke yakışır" diyerek uzmanlıklarını belli ediyorlar.

Turşu suyunun tadına bakanın bir bardak daha istediği Hacı Zafer Turşucusu'nu da rotalarınıza eklemeyi unutmayın.

Hacı Zafer Turşucusu adres: Alibeyköy Mahallesi, Gazi Osmanpaşa Cd. 4/A, 34060 Eyüp/İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?