Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Akla Düştüğünde Mutlaka İki Bardak İçiren Turşu Suyunun İstanbul'daki En İyi 8 Adresi

yemek.com

İçler nasıl yanıyorsa artık bu hafta İstanbul’daki en iyi turşu sularının peşine düştük. Acılı, acısız, sade, karışık gibi en efsane turşu suyu için sizi yollara düşürtecek tam 8 mekan biliyoruz, bu bilgimizi de kendimize saklamayalım sizlerle paylaşalım istedik.

Aslında sadece turşu suyu demek olmaz. Listedeki adresler aynı zamanda şehrin en iyi turşucuları da. Bu sebeple gitmişken hem suyundan hem de kıtır kıtır turşularından faydalanmalı.

Ağızınızı sulandıracak bu pek ekşi yolculuk için hazırsanız, başlıyoruz.

Neşeli Günler burada çekildi: Asri Turşucusu

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden Neşeli Günler’e ev sahipliği yapmış bu mekan 1913 yılından bu yana leziz turşularıyla gönüllerin birincisi. 1938’den beri de Cihangir’de kendisi.

Yol üstü girip soluklanmak, bir bardak leziz turşu suyundan içip hararetinizi bastırmak gibisi yok. Turşu suyunun ne çok tuzlu ne de çok ekşi olduğu belirtelim. Tam ağızlara layık.

Turşularına da göz koyarsanız bilin ki seçiminiz turşu suyu kadar kolay olmayacak. Çünkü salatalık, bamya, lahana, domates, biber, brokoli, karnabahar, acur, patlıcan, pancar ve daha sayamadığımız ama sizi mest edecek çeşit çeşit turşuları var.

Hazır gitmişken "Turşu limonla mı yapılır yoksa sirkeyle mi?" sorusunu bir açıklığa kavuşturun!

Asri Turşucusu adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul

Kiraz ve kayısı turşuları: Petek Turşuları

1992’den beri Balık Pazarı’nın incisi Petek Turşucusu’nu, özellikle onun meşhur kiraz ve kayısı turşularını bilmeyen yoktur.

Beyoğlu çevresinde olup da buraya uğramamak, ayak üstü leziz turşu sularından içmemek olmaz! İçindeki lahana ve salatalık turşularını yiyip açılan iştahı yine semtin leziz pidecileri, dönercileri, dürümcülerinde bastırabilirsiniz.

Unutmadan, burada bamya, erik, greyfurt, portakal, mandalina, ayva, karnabahar, muşmula, armut, karpuz gibi her yerde bulamayacağınız turşu çeşitleri var.

Petek Turşuları adres: Dudu Odaları Sokak, No: 1/D, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul

Tarih kokar: Soydan Turşucusu

Beyoğlu’nun lezzetlerine doyum olmaz. Paçanızı oradan kurtarabilirseniz Beşiktaş Çarşı sizi bekler. Çünkü hedefimizde yaşayan bir tarih olarak Soydan Turşucusu var.

Sirkenden yaptıkları turşular ta Bursa’dan geliyor. Katkı maddesi falan da bulamazsın bu turşularda. Lahana, domates, boy boy salatalık, pancar, erik, kornişon gibi leziz turşularını bir kenara bırakırsak buranın turşu suları tam bir efsane.

Kış aylarında şifa verecek, kavrulan sıcak günlerde de hararetinizi alacak bu turşu suyuna ekstra olarak sevdiğiniz turşulardan da ekletebilirsiniz.

Acı biber sosu ve salçasının da müdavimi çok. Sarmalık yaprak, sirke, şalgam suyu, limon ekşisi ve elma sirkesi de mekanda bulabileceğiniz diğer ürünlerden.

Kendisinden birer adet Ortaköy ve Bakırköy’de de bulabilirsiniz.

Soydan Turşucusu adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No 19, Beşiktaş, İstanbul

Kadıköy'ün en eski turşucusu: Özcan Turşuları

Balık Pazarı, Beşiktaş Çarşı derken şimdi de Kadıköy Çarşı için atlıyoruz vapura. 1935 yılından şimdiye kadar turşunun her çeşidini, en lezizini kuran bir aile işletmesindeyiz: Özcan Turşuları’nda.

"Kadıköy’ün en eski turşucusu" mottolu mekanın özellikle acılı turşu suları için Avrupa Yakası’ndan kalkıp gelen birçok arkadaş tanıyoruz. Bardağın içindeki turşularla karın doyuranlar bile var!

Hem bu leziz turşu suyundan hem de lahanadan kornişona, fasulyeden havuca, karnabahardan patlıcana, biberden kavuna kadar birçok çeşidiyle sofralarınıza renk katacak turşularından faydalanınız.

Özcan Turşuları adres: Osmanağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sok. No:7, 34710 Kadıköy, İstanbul

Önünden geçersen, oraya girersin: Tarihi Pelit Turşucusu

Kaçarı yok, Kurtuluş Caddesi’nden geçen her canlı bu nefis turşu suyunun tadına bakacaktır! Çünkü mekana gelmeden evvel başlayan mis gibi turşu kokusuyla etkisiz hale gelip, kendinizi burada (o biber, lahana, salatalık, kelek, pancardan olma turşuların önünde) bulmanız mümkün.

O mis gibi kokular sebebiyle açılan iştahı acılı veya acısız turşu suyuyla oracıkta bastırabilirsiniz.

Ayrılmadan evvel poşet poşet turşulardan da almayı ihmal etmeyin tabii. Hatta burada sirke, şalgam, domates ve biber salçası gibi stoklamalık ürünler de yok değil.

Tarihi Pelit Turşucusu adres: Feriköy Mh. Kurtuluş Cad. No: 121/A, İstanbul

Acılı turşu suyu: Balat Turşucusu

Gideni önce kokusuyla sonra da pek renkli bir gastronomi yolculuğuna çıkarak lezzetiyle büyüleyen mekanı, zamanında yaptığımız köşe bucak Balat rehberinden hatırlarsınız. Hem turşularına hem de tadına/tuzuna/sirkesine/ içindeki kıtır kıtır turşularına mest olduğumuz acılı turşu suyuna bizden tam puan. Özellikle o turşu suyunun içindeki pancar turşusunun lezzetine denecek bir söz bulamıyoruz.

Mekan bir hayli minik bu sebeple bardağınızı alıp Balat’ın o rengarenk sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Balat Turşucusu adres: Ayvansaray Mahallesi, Ayan Caddesi, No 86, Fatih, İstanbul

Kemerburgaz'a götürür: Hacı Salih Dede Turşuları

"1956’dan beri değişmeyen lezzet" sloganından da anlayacağınız gibi epey iddialılar. Ta Kemerburgaz’da olmasına rağmen, kilometrelerce yol yapıp aylık turşu ihtiyacını karşılayan, gitmişken de bardak bardak acılı turşu suyunu mideye indiren birçok kişi var. Burada acılı ve tatlı diye ayrılan turşu suyunun satılmadığını ikram edildiğini de hatırlatalım. Bu sebeple ipin ucunu kaçırmayın deriz.

Dal, erik, kiraz, lahana, havuç, acur, bamya gibi 20’ye yakın turşu çeşidinden en sevilenin soğan turşusu olduğunu da söyleyelim. Henüz denemeyenlerin çok şey kaçırdığı pek açık.

Hacı Salih Dede Turşuları adres: İstanbul Caddesi No.56/A Kemerburgaz, İstanbul

Seyyar güzellik: Tarihi Eminönü Turşucusu

Eminönü’ndeki meşhur seyyar turşucularından biridir o. Balık-ekmek üstüne turşu suyu içme ritüelinin değişmez adresidir. Hatta içimizde varsa simit-tuşu suyu ikilisine ayılıp bayılanlar, yine bu turşucunun birkaç metre ötesindeki sokak simitlerinden faydalanabilir.

Gelelim acılı, acısız ya da az acılı turşu sularına. İster sade turşu suyundan alın isterseniz de içinde bir bizim eksik olduğumuz lahana, salatalık turşularından ekletin. Her türlüsüyle sevdiğimiz bu Tarihi Yarımada lezzeti için ilk istikamet Eminönü!

Tarihi Eminönü Turşucusu adres: Merkez, Üsküdar İskelesi Yanı, Eminönü, Fatih, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?