lahmacun-hamuru-7

Kurumadan Pişsin, Taş Fırın Lezzetinde Olsun: Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Dışarıda yediği lahmacunları evde yapmak isteyenler, denemelerinde istedikleri sonuçları elde edemeyenler... Bu püf noktalarına evde kendi lahmacunlarınızı yaparken bir hayli ihtiyacınız olacak. Taş fırından çıkmış kadar lezzetli lahmacunlar yapmak için nefis bir iç harca ve tam kıvamında hazırlanmış bir hamura ihtiyacınız var. Nefis bir lahmacun için sırlarını merak edenlere de birbirinden nefis önerilerimiz var. Hadi sıvayın kollarınızı evde lahmacun yapıyoruz.

Yanına bolca yeşillik ve ayranı da eksik etmeyin. Şimdiden ellerinize sağlık!

  • Lahmacun hamuru nasıl yapılır, püf noktaları

lahmacun-hamuru-2

Lahmacun hazırlarken ilk aşamada iç harcını hazırlayarak başlayın işe. İç harç için bilmeniz gereken tüm püf noktalarını da şurada anlatmıştık: İşin Sırrı Bu Püf Noktalarında Saklı: Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır? İç harcını hazırladıktan sonra sıra geldi hamuruna. Lahmacun hamuru temelde mayasız bir hamur. Eğer evde mayalı bir lahmacun hamuru yapmak istiyorsanız o şekilde de yapabilirsiniz ancak mayalı hamur pişirirken çabucak kabaracaktır ve o taş fırın lezzetindeki hamurlardan olmayacaktır. Bu nedenle hamurunuzu mayasız bir şekilde yapmanızı öneririz. Ayrıca hamurunuza yumurta, yoğurt, süt gibi malzemeler de ilave etmemenizi öneririz. Evde Keyfi Başka Güzel: Lahmacun

lahmacun-hamuru-3

Un, su ve tuz temelinde oluşuyor lahmacun hamuru. Unlarınızı eleyin. Oda sıcaklığındaki sularınızı da hazır edin. Tuzunuzu da hazırlayın. Kaç kişilik yapacağınıza bağlı olarak ununuzun ölçüsü değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle önce suyunuzu kaba alın. 20 adete yakın lahmacun hazırlamak istiyorsanız 2 su bardağı suya 5 su bardağı un alacaktır. Suyu kaba koyduktan sonra azar azar, suyla unu birbirine yedirdikçe un ilave edin. Tuzunu da ekleyin. Ele yapışmayan, orta sertlikte bir hamur elde edin.

lahmacun-hamuru-4

Bu hamuru çok iyi bir şekilde yoğurun. İşin sırrı aslında burada. Ne kadar iyi yoğrulursa lezzeti de kıvamı da o kadar nefis olacaktır. Hamurunuzun çok sert olmamasına da mutlaka özen gösterin. Ardından kaç tane çıkarmak istiyorsanız, o kadar bezeye bölün hamurunuzu. Üzerini bir bezle kapatarak en az 30 dakika dinlendirin. Dinlendikçe hamur kendini toparlayacaktır. Ardından hafif unlanmış tezgahta çok ince olmayacak şekilde oklava yardımıyla bezelerinizi açın. Çok ince olursa iç harcı taşıyamayabilir, çok kalın olursa da pideye dönüşebilir. Orta incelik lahmacun hamuru için en ideal kıvamdır.

lahmacun-hamuru-5

Açtığınız bezelerin üzerine iç harcı her yerine eşit dağıtacak şekilde güzelce yayın. Lahmacunlarınız fırına girmeye hazır. Pişme kısmıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için ise sizi şuradan alalım.

lahmacun-hamuru-6

Hamuru tam kıvamında, enfes bir şekilde, kurumadan pişmiş lahmacunlarınız hazır! Bol yeşillikle afiyetle tüketin. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?