Gizli Püf Noktası Burada Saklı: Ekmek Pişirirken Fırına Neden Su Konur?

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda daha sık mutfağa girmeye başladık. Elimizde en çok ekmek tariflerine gider oldu. Sadece bu aralar değil, uzunca bir süredir evde kendi ekmeğini yapanlarımız da var. Her seferinde daha nefisini yapmak için farklı denemeler yapıyorsanız, fırıncılardan aldığınız o kabuklu ekmeklerin çok benzerlerini pişirmek istiyorsanız sizinle paylaşmak istediğimiz birkaç sır var. Evinizde ekmek yaparken en mükemmel sonuçları alabilmek için bunlara mutlaka dikkat etmenizi öneririz. Zaten çoğu ekmek tarifinde denk gelmişsinizdir. Fırının içerisine mutlaka içi su dolu bir kap konur. Peki ama bu içi su dolu kabın alametifarıkası nedir?

Çıkarın not defterlerinizi bu mühim püf noktalarımızı not edin. Evi muhteşem ekmek kokuları sarsın! Şimdiden ellerinize sağlık.

Ekmek pişirirken fırına neden su konur?

firinda-ekmek-pisirme-shutter-2022

Evlerinizde ekmek pişirirken özellikle dışarıdan aldığınız ekmeklerde olduğu gibi şöyle hafif kalın ve çıtır kabuklu ekmekler olsun istiyoruz. Burada tamamen ekmeğinizin içerisinde malzemeler ve elbette fırınınızın performansı devreye giriyor. Özellikle fırıncılardaki ekmek fırınları nem dengesinin iyi sağlandığı fırınlardan. Bizde evlerimizde yaptığımız ekşi mayalı veya kuru mayalı, en temel ekmekleri hazırlarken fırına içi su dolu bir kap koyarak aynı etkiyi yaratabiliyoruz.

ekmek-pisiriken-firina-su-koyma

Fırınızı ısıtmaya başlarken içi su dolu, ısıya dayanıklı bir kap koyduğunuzda o nem dengesi sağlanmış oluyor, ekmeğinizin içerisi yumuşacık pişiyor. Dışı da çıtır çıtır kalıyor. Bu sayede o hep hayalinizi kurduğunuz ekmekleri evlerinizde pişirebilirsiniz. Bu işin minik bir püf noktası daha var. O da ekmeklerinizi varsa demir döküm bir tencerede pişirmek. Döküm tencerede pişen ekmekler mükemmel kıvamlarıyla ve lezzetleriyle ayrı bir nefis oluyorlar. Ekmek yaparken bilmeniz gereken diğer püf noktaları için de sizi şuradan alalım: Yeni Başlayanlar İçin Evde Ekmek Yapmanın 11 Mis Kokulu Püf Noktası Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?