https://yemek.com/tarif/pratik-cicek-ekmek/ | Pratik Çiçek Ekmek Tarifi

Evde Ekmeğini Yapacaklara Önemli Sırlarla: Ekmek Nasıl Yumuşak Olur?

Favorilerime
Ekle

Henüz mayalanırken başlar nefis bir ekmeğin lezzet serüveni. Fırından çıkan mis kokusu bu serüvenin en keyifli anlarından biridir. O fırında kabardıkça bizim de mutluluğumuz katlanır. O yüzden ekmek yapmak terapi gibidir. Evinizde ekmek yapmayı çok sevenlerdenseniz ya da ekmeği yumuşacık olsun isteyenlerdenseniz, birkaç püf noktasına ihtiyacınız var demektir. Seçtiğiniz undan, kullandığınız mayadan, içerisindeki ekstra malzemelerine kadar ekmeğin kıvamını etkileyen çok fazla etken var. Hadi gelin bugün bunlara dikkat ederek enfes bir ekmek yapalım.

Yumuşacık olsun, lezzetine doyum olmasın. Şimdiden ellerinize sağlık.

Ekmek nasıl yumuşak olur?

ekmek-nasil-yumusak-olur

Ekmeğin kıvamını etkileyen en önemli unsurların başında kullandığınız un geliyor. Siyez unu, çavdar unu gibi unlar yapıları gereği daha sert unlar oldukları için ve gluten oranları daha düşük oldukları için o istediğimiz yumuşacık kıvamı yakalamak bir tık daha zor olabiliyor. Yumuşacık bir ekmek için beyaz un ya da tam buğday unu kullanmak tercih ediliyor. Bu unlarla yapılan ekmekler çok daha yumuşacık kıvamlı oluyor. Bu nedenle ekmek yaparken önceliğiniz hangi unu kullanmak istediğiniz olsun.

ekmek-nasil-yumusak-olur1

İkinci aşama ise kullanacağınız mayadan geçiyor. Ekşi mayalı ekmekler yaparken kıvamları kuru ya da yaş maya ile hazırlanan ekmeklere nazaran biraz daha sert olabiliyor. Ekşi mayalı ekmek hamurunu özellikle de az evvel belirttiğimiz unlarla yaptığınız zaman sert ama çok lezzetli ekmekleriniz olabiliyor. Yumuşak olmasını istiyorsanız katlama süresini arttırabilirsiniz, daha çok mayalandırabilirsiniz ya da beyaz unla ekmeğinizi yapabilirsiniz. Kuru ya da yaş mayada da aynı durum söz konusu. Mayalandırma süresi, kullandığınız unlar ekmeğinizin dokusunu etkileyecektir mutlaka.

pratik-cicek-ekmek-editor

Ekmek hamurunuzun içerisinde ılık süt, ılık su kullanmak ekmeğinizin yumuşacık olmasına etki eden malzemelerin başında geliyor. Soda ilave etmek yine hamurun kocaman kabarıp yumuşacık olmasını sağlayan unsurlardan biri. Mayaların aktif hale gelerek ekmeklerinizi puf puf kabarttığını da göz önünde bulundurursak, hamurunuzun içerisine mutlaka şeker, pekmez ve bal gibi malzemeler ilave edin deriz. Başta sıvı malzemeler olmak üzere tüm malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalı ki mayalar görevlerini güzel güzel yerine getirip kabarabilsinler. Hamurlarınızı hazırladıktan sonra da oda sıcaklığında mayalanma sürelerine dikkat ederek mayalanmaya bırakın mutlaka. Mayalanmadan fırına atılan hamurlar, yumuşacık olmayacaklardır. Ekmekleriniz fırına girmeye hazır! Ellerinize sağlık şimdiden.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?