Üzeri Çiğ Kalmaz, Pişerken Kurumaz: Tavada Lahmacun Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Hamuru pişerken kurumadığında enfes olur lahmacun. İçine bol malzeme konulduğunda güzelleşir, yanında soğuk ayran olduğunda keyfine doyum olmaz. Eskiler lahmacunların içlerini hazırlayıp mahallenin taş fırınından nefis lahmacunlar pişirtirlerdi. Ancak sizin mahallenizde taş fırınlardan yok diye üzülmeyin. Böyle tam kıvamında bir lahmacun yapmak için illa taş fırına ihtiyacınız yok. Lahmacun evde de yapılır. Hem de fırına ihtiyaç duymadan, hiç kurumadan, üzeri de çiğ kalmadan tam kıvamında pişirilir. Bir tavanız varsa işlem tamam! Hadi gelin aşama aşama, tavada lahmacun nasıl yapılır birlikte öğrenelim. Bu püf noktaları her lahmacun yapışınızda çokça işinize yarayacak.

  • Tavada lahmacun nasıl yapılır?

tavada-lahmacun-nasil-yapilir1

İşe önce nefis mi nefis bir lahmacun hamuru yaparak başlayalım. Evde yapılan çoğu lahmacun hamurunun harcına yumurta, kabartma tozu gibi malzemeler ekleniyor. Ancak tıpkı taş fırından çıkmış lahmacunlar hazırlamak için bunlara ihtiyacımız yok. Temelde sadece 3 malzemeye ihtiyacımız var. Bunlar; un, su ve tuz. Maya, kabartma tozu ya da daha yumuşak olması için süt, yoğurt gibi malzemeler ilave ettiğimizde daha farklı hamurlar elde etmiş oluruz. Klasik lahmacun hamuru hazırlamak için sadece bu 3 malzeme yeterli. Unu derin bir kaba alıp ortasına havuz açın. Suyu ilave edin. Suyun içerisinde tuzu çözdürerek karıştırın. Tüm malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alana kadar yaklaşık 10-15 dakika kadar yoğurun. Ne kadar yoğurursanız kıvamı o kadar güzel olur. Yoğurduktan sonra üzerine nemli bir bez serip dinlendirin. Lahmacun hamurunun püf noktaları için de sizi şuradan alalım: Lahmacun hamuru nasıl yapılır?

tavada-lahmacun-nasil-yapilir2

Hamurunuz dinlenirken o sırada lahmacun içinizi hazırlayın. Evde lahmacun içi hazırlarken yapılabilecek en pratik yöntemlerden biri kıyma hariç tüm malzemeleri robottan geçirmek ve kıymanın üzerine ilave ederek yoğurmak. Ancak evde robotunuz yoksa da bu işlemi yapabilirsiniz. Nefis bir lahmacun harcı için önce orta yağlı ve iyi kalitede bir kıyma tercih edin. Soğan ve sarımsak harcın olmazsa olmazlarından olsun. Gerisi tamamen damak zevkinize kalmış. Bu malzemeleri elde çok ince şekilde doğrayıp kıymayla buluşturun. Ardından mutlaka buzdolabında dinlendirin. Lahmacun içinin hazırlanışa dair tüm püf noktaları ve malzeme miktarları için sizi şuradan alalım: Lahmacun içi nasıl hazırlanır?

tavada-lahmacun-nasil-yapilir3

Hamurumuz dinlendi, lahmacun içimiz de hazırlandı. Sıra geldi birleştirme aşamasına. Hafif unlanmış tezgahınızın üzerinde lahmacun hamurunu bezelere ayırarak tava büyüklüğünde açın. Harcın bir kısmını bezenin üzerine aktarın ve elinizle güzelce yayın. Dilerseniz bu aşamada ellerinizi hafifçe yağlayabilirsiniz. Tavanızı da hafifçe unlayın. Ocağınızı yüksek ısıya alın ve tavanızı güzelce ısıtın. Isınan tavaya lahmacunuzu aktarın ve ocağınızı kısık ateşe alın.

  • Tavada lahmacun nasıl pişirilir?

tavada-lahmacun-nasil-yapilir4

Geldik en önemli aşamasına. Tavada lahmacun yaparken tavanızı mutlaka kapaklı bir tava olarak seçin. Lahmacunu ocağa aldığınızda kapağını kapatın. Kapağı kapalı bir şekilde kısık ateşte 5 dakika kadar pişirin. Ardından kapağını açıp 3 dakika kadar da açık pişirin. İlk aşamada kapağını kapalı tutmak ısının içeride kalmasını sağlayacak ve üzerindeki harcın da pişmesini sağlayacaktır. Böylelikle harç çiğ kalmaz. Alttaki hamur da hızla pişip kurumaz. Tüm hamura ve harca aynı pişirme işlemini uygulayın.

tavada-lahmacun-nasil-yapilir5

Her pişirdiğiniz lahmacunun üzerini temiz ve kuru bezle örtün ki diğerleri pişene kadar kurumasınlar. Vee... Lahmacunlarınız hazır! Yanında ayran, bolca yeşillik ve limonla servis edin. Pişirdiğiniz fazla lahmacunları buzdolabı poşetine aktarıp buzlukta da saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?