Kusmaya Ne İyi Gelir, Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Kusma ve mide bulantısı insanın tüm neşesini, enerjisini alıp götüren bir hastalıktır. Ne bir şey yiyesiniz, ne bir şey içesiniz gelir. Bazen geçmek bilmeyen mide bulantısı ve kusma nöbetleri yaşayabilir, hayattan soğuyabilirsiniz.

Ancak kusmanın da mide bulantısının da belli sebepleri vardır ve bu sebepler üzerinden ilerleyerek başarılı bir şekilde kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Yani korkmayın, farklı gıdalarla mide bulantısını ve kusmayı yenmek mümkün!

Küçük bir not: Midede yaşanan bulantı gibi rahatsızlıklar nedeniyle kusmak ile sürekli yediklerini kusarak zayıflamaya çalışan bulimia nervosa hastalığına sahip olanlar arasında fark vardır. Eğer kendinizi zayıflatmak adına yediklerinizi çıkarmak için özel bir çaba içine giriyorsanız hemen bir doktordan destek almalı ve bu problemi doktor eşliğinde aşmaya çalışmalısınız. Bulimia nervosa ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi şuraya doğru da alabiliriz.

Kusma ve mide bulantısının nedenleri

mide-siskinligi-neden-olur-yeni

Mide bulantısı denen şey, midenin kendi kendini boşaltma ihtiyacıdır aslında. Bu durumda insanda kusma hissi uyanır ve çoğu zaman mideden yukarı doğru bir hareketlenme söz konusu olur.

Kusma ise, karın kaslarının kuvvetlice kasılmasından dolayı midenin boşalmasıdır. Kusma, bir hastalık başlangıcı olabilir ve gerçekten önemsenmelidir. Bir enfeksiyon durumu, zehirlenme ya da sindirim sistemi iltihaplanması olası hastalıklardır. Peki, kusmaya ne iyi gelir, kusmaya iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Kusmaya karşı bol su tüketmeniz gerekiyor

su-icmek-zayiflatir-mi

Kusma olayı vücutta su kaybına neden olur ve bunun için vücuda takviye yapmak önemlidir. O yüzden ilk olarak su tüketmelisiniz. İlk anda yetişkinler için 1 bardak su, çocuklar için ise 1 bardaktan daha az su tüketimi uygundur. Ancak suyu küçük yudumlar şeklinde tüketmeye de özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde mide bulantılarınızın yeniden baş göstermesine neden olabilirsiniz.

Aynı şekilde çorba, taze sıkılmış meyve suları, soda, limonata gibi sağlıklı sıvılar tüketebilirsiniz. Mide bulantısı olanlarda süt ve süt ürünleri tüketimi pek tercih edilmemekle birlikte eğer süte karşı bir hassasiyetiniz yoksa yoğurt da tüketebilirsiniz.

Kola, çay gibi sıvılardan ise kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü midenizin kusmanın ardından kendini toparlaması ve asit dengesini bulması belirli bir süre alır. Eğer kola ve çay gibi kafeinli ve gazlı içeceklere yönelirseniz midenizin henüz kuramadığı dengeyi tümden alt üst edebilirsiniz, aman diyelim.

Nane limon, papatya çayı, zencefil çayı da mide bulantısına iyi gelen bitkisel yollardan.

Mide bulantısı olanlar ne yemeli, ne içmeli?

Mide bulantınız varsa ama kusmadıysanız sıvı gıdaların yanında katı besin takviyesi de yapabilirsiniz. Hani annelerin bir lafı vardır ya "Mideni tutar, ye bak bundan." gibi, işte bu çok doğru bir söz aslında.

Pirinç, elma püresi, muz, tost, makarna ve patates gibi sindirimi basit ve sizi rahatsız etmeyecek besinleri tüketebilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun. Size yarardan çok zararı olacaktır çünkü.

Çocuklarda kusma ve mide bulantısı

pregnancyapproach

pregnancyapproach

Eğer emzirmekteyseniz ve bebeğiniz mide bulantısı belirtileri (huzursuzluk, solgunluk, terleme) gösteriyor ise emzirmeye devam edin. Anne sütü, bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca bebeklerin yanlış beslenmesi de genelde mide bulantısına sebebiyet verebilir.

Bebeğiniz aşırı hızlı ve aşırı yavaş emiyorsa, emdikten sonra gazı çıkarılmıyorsa, bu durum bebeğinizde mide bulantısı yapabilir. Bu konuda bebeğinizin beslenme şeklini düzene sokmalı ve bir doktora danışmalısınız.

Kusma ve mide bulantısı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hafife almadan bir doktor tarafından muayene olmanız, size daha güvenli ve doğru bir tedavi sunacaktır.

Unutmadan, hazımsızlık ya da yemek yerken aşırıya kaçmak gibi durumlar nedeniyle mide ağrıları ya da bulantıları yaşarsanız bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Eğer midenizi rahatlatmak için doğal yöntemler arıyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?